Hlavní obsah

Další kiks u Ševčíka: Ekonomická fakulta už nesmí jmenovat docenty ekonomie

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Demonstrace studentů VŠE proti tehdejšímu děkanovi Miroslavu Ševčíkovi (březen 2023).

Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické přijde v úterý o jednu ze svých pravomocí. Sama si nechala propadnout akreditaci na habilitační řízení v oboru ekonomie. Novou by nejspíš nedostala, chystají se personální změny.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ekonom Miroslav Ševčík a jeho tým na Vysoké škole ekonomické (VŠE) budou muset po tomto týdnu řešit další výhradu ke svému akademickému působení.

Národohospodářská fakulta (NHF) – jedno z šesti pracovišť VŠE, které Ševčík dlouho vedl jako děkan a kam se letos po odvolání vrátil jako proděkan – přijde v úterý o akreditaci k jmenování docentů ekonomie.

Fakulta si pravomoc sama nechala propadnout, na novou by vzhledem k nárokům Národního akreditačního úřadu (NAÚ) těžko dosáhla. NAÚ je státní orgán, který kvalitu univerzit hlídá, a kvůli Ševčíkově fakultě stupňuje tlak na celou VŠE. To prohlubuje střet fakulty se zbytkem školy.

„Platnost akreditace habilitačnímu řízení v oboru Ekonomie na NHF VŠE skutečně končí 10. 12. 2024. Žádost VŠE o novou akreditaci NAÚ neobdržel, platnost akreditace tedy tímto dnem skončí,“ potvrdil redakci SZ Byznys předseda rady úřadu, exministr školství Robert Plaga.

Udělování docentských titulů patří vedle běžné výuky k standardním činnostem lepších univerzit, které vedle pedagogické činnosti mají i vědecké ambice. Jde také o věc prestiže, zvláště u oborů, které tvoří základ výuky na příslušné škole.

Národohospodářská fakulta už na jaře přišla o pravomoc jmenovat profesory ekonomie. Jde o vyšší a náročnější titul, o docenturu se zase uchází víc lidí. Důvodem – jak tehdy uvedl Plaga – byla „nedostatečná publikační činnost a nízké zapojení do vědeckých a výzkumných projektů“.

Málo publikací, málo výzkumu

Odebrání akreditace k profesurám Plaga označil tehdy za neobvyklé. Výhrady se poté rozšířily na celou VŠE. Logika námitek úřadu spočívá v tom, že kulhá-li jedna fakulta, má primárně zasáhnout vedení univerzity.

V opačném případě by celá VŠE mohla přijít o volnou ruku v nastavování studijních programů. Tu má dnes díky takzvané „institucionální akreditaci“, zajišťující autonomii v tom, co vyučuje, jak si organizuje vědecké programy a obecně za co utrácí státní peníze.

„Pokud jde o kvalitu akreditovaných činností na NHF, platí, co jsem opakoval již několikrát. VŠE má udělenou institucionální akreditaci, takže odpovědnost za to, co se děje na jednotlivých fakultách, nese sama univerzita. Pokud příslušné orgány VŠE – zejména Rada pro vnitřní hodnocení, jíž předsedá rektor – nebudou konat a závažné nedostatky řešit, může NAÚ vysoké škole institucionální akreditaci odebrat,“ napsal Plaga v odpovědi na otázky Seznam Zpráv, jak konec docentur interpretuje.

Námitky zbytku školy vůči fungování NHF jsou veřejně známou věcí a stupňují se. Před rokem Ševčíka z postu děkana NHF odvolal rektor školy Petr Dvořák s odůvodněním, že kazí dobré jméno celé VŠE. Předtím Ševčík vystupoval na podporu SPD a Trikolóry, po jedné z protivládních demonstrací na Václavském náměstí se loni na jaře ocitl v davu usilujícím o násilné vniknutí do Národního muzea a stržení ukrajinské vlajky.

Ševčík bere odvolání jako osobní věc a cenzuru svobodného myšlení, na kterém si jako akademik zakládá. „Jsem vyhozen za politické názory,“ říká k odvolání bývalý děkan. Školu kvůli odvolání zažaloval, řízení zatím nijak nedopadlo, a tak Ševčík na „své“ fakultě rovnou zůstal jako vedoucí jedné z kateder.

Foto: Martin Pavlík

Miroslav Ševčík s předsedkyní Trikolory Zuzanou Majerovou loni v červnu na akci svých příznivců po zvolení děkanem NHF.

V létě se vrátil i do jejího vedení jako proděkan. Vedení fakult si v zájmu nezávislosti vybírají sami učitelé a Ševčík na své fakultě posbíral mezi kolegy dost hlasů. Dostatečnou podporu měla v létě i jeho mladá chráněnkyně Adéla Zubíková, kterou fakulta zvolila novou děkankou.

Zbytek školy – tedy zbylých pět děkanů a děkanek – se letos v říjnu postavilo za Dvořáka a NHF se tím dostává na škole do čím dál větší izolace. Proti Ševčíkovi se staví i velká část studentů. Letos v létě při volbách studentských delegátů do akademického senátu NHF byl Ševčík hlavním tématem a jednoznačně vyhráli ti, kdo ho v kampani kritizovali.

Na protest proti Ševčíkově vystupování v říjnu rezignovala také celá etická komise VŠE. Dvořák nyní okruh námitek rozšiřuje – vedle Ševčíkova veřejného vystupování – také na to, že NHF nefunguje dobře, což mají mimo jiné ukazovat i problémy s akreditacemi.

Minus 12 lidí

Ševčík vedl NHF v letech 2010–18 a 2022–23, mezitím byl proděkanem. V řídicích orgánech fakulty tedy působil skoro 15 let. Odebrání docentur – respektive nedostatečnou vědeckou a publikační činnost, jak namítá Plaga – ale líčí jako problém kolegů kolem sebe.

Student VŠE si stěžuje, že mu Miroslav Ševčík nadával

„Řízení se týkalo pouze oboru ekonomie, za což nenesu žádnou odpovědnost. To je katedra ekonomie. Já jsem z jiné katedry, prosím nespojovat to se mnou. Za to jsou zodpovědní konkrétní lidé,“ říká nyní Ševčík k odebrání profesur a docentur. Profesoři byli za posledních 25 let jmenování jen tři, takže ztrátu v tomto ohledu Ševčík nepovažuje za velký problém.

„V současné době fakulta pracuje na přípravě reakreditačního procesu, kdy bude nutné vyměnit osoby garantující tuto akreditaci,“ dodává mluvčí NHF Daniel Váňa jako oficiální stanovisko fakulty. „Výměna“ se má podle něj týkat bývalého děkana Zdeňka Chytila a jeho dcery Heleny Chytilové z katedry ekonomie NHF, kde se příslušné akreditace řeší.

Chytil na NHF posledních pět let akreditace zastřešoval, protože – jak sám vysvětluje – „jako jeden z mála jsem splňoval podmínky“. Podle něj to ale neznamená, že musí tuto práci dělat doživotně. Sám letos fakultě navrhl, aby vzhledem k jeho věku hledala pro zastřešení docentských a profesorských akreditací nástupce.

Chytil zároveň rozporuje, že by za odebrání mohl nést vinu jen jeden člověk. „Bohužel z katedry ekonomie v důsledku známých turbulencí na fakultě odešlo 12 lidí, kteří byli perspektivní jak věkově, tak i vědecky a publikačně. V případě, že by na katedře ekonomie zůstali, tak by asi žádný problém s udělováním příslušné akreditace nenastal,“ namítá Chytil.

Za exodus akademiků mohl podle Chytila comeback Ševčíka na post děkana v roce 2022. S touto výhradou také letos Chytil kandidoval proti Zubíkové, ale neuspěl. Podle mluvčího Váni ale žádný exodus nenastal – po návratu Ševčíka v roce 2022 podle Váni odešlo jen sedm lidí a jiných devět přišlo. Navíc katedra, kterou Ševčík vede, si akreditaci na docentury v jiném oboru hospodářská politika drží.

Rektor Dvořák ale vidí kořen problému v Ševčíkovi. „Zásadní příčina je stále ta samá, a sice že na fakultě ať už formálně nebo neformálně vládnou lidé, kteří ji přivedli tam, kam ji přivedli,“ říká nově v souvislosti s koncem docentur Dvořák.

Náprava může podle něj nastat leda s příchodem nových pedagogů, což ale rektor považuje do doby působení Ševčíka za neproveditelné. Už několikrát proto veřejně uvedl, že v situaci, kdy fakulta na výtky zvenčí nereaguje a opevňuje se v rámci své autonomie, mu možná zbyde jediná možnost – a sice NHF zrušit a včlenit pod jinou fakultu.

Doporučované