Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V Číně se sní nejvíce masa na světě. Země se ale potýká s nepříznivou ekonomickou situací a spotřebitelé šetří právě na mase. Peking chce situaci řešit podporou farmářů a nucenou regulací v chovech.
Peking již v březnu vydal nařízení na snížení počtu chovných prasnic poté, co v posledních dvou letech nadměrně vzrostla nabídka vepřového masa. Cílem je „sladění vývoje produkce s poptávkou na trhu“. Dohromady s nezájmem obyvatel o maso a mléko došlo u mnoha společností k velkým ztrátám.
Vzhledem k tomu, že kontrolovaný trh s hospodářskými zvířaty byl více než dobře zásoben, vedlo to k poklesu cen. Podle čínského ministerstva zemědělství se snížila cena obou komodit o cca 12 %.
Ministerstvo uvedlo, že za letošní rok se produkce vepřového, hovězího, skopového a drůbežího masa meziročně „zvýšila o 0,6 %, produkce vajec vzrostla o 2,7 % a produkce mléka o 3,4 %“.
Nezájem dopadl také na import, který klesal. Případná celní opatření (a čínská odveta) by mohla výrazně ovlivnit ekonomiky států, jako je Nizozemsko, Španělsko a Dánsko.