Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Sehnat v Česku práci by neměl být problém, minimálně to naznačují údaje o (ne)zaměstnanosti a jejich srovnání s ostatními evropskými zeměmi.
V rámci Evropské unie jsou jen tři státy, které mají nižší nezaměstnanost, než je u nás. Dlouhodobě bez práce je v Dánsku, Norsku a Nizozemsku polovina procenta populace ve věku 15 až 74 let. Česko spolu s Maltou a Polskem má o tři desetiny procentního bodu více.
Na druhém konci škály jsou Itálie (4,2 procenta), Španělsko (4,3 procenta) a nejvyšší je ukazatel v Řecku (6,2 procenta). Unijní průměr je 2,1 procenta, tedy nejníž od začátku měření v roce 2009.
Česko má dokonce nejnižší nezaměstnanost mezi mladými. Ve věku 15 až 29 let je u nás nezaměstnaných pouhých 2,5 procenta. To je o osm procentních bodů méně, než má druhé Bulharsko, a o devět oproti sousednímu Německu.
Nejvyšší čísla hlásí Švédsko (10,9 procenta) s obvyklými premianty těchto statistik Španělskem (10,8 procenta) a Řeckem (9,8 procenta).
U statistiky mladých nezaměstnaných je potřeba mít na paměti fakt, že část z nich může být studenty na plný úvazek. Proto je hodnota zpravidla vyšší než u celkové populace. Unijní průměr je v současné době 6,3 procenta, tedy nejnižší v celé historii měření.
V Česku sice v září letošního roku míra nezaměstnanosti velmi mírně stoupla, stále je však na velmi nízké úrovni. Dlouhodobý prudký propad zastavila až pandemie, na úroveň před ní se republika ještě nedostala.
Meziročně se navíc v Česku zvýšil podíl ekonomicky aktivních lidí. Stále je však patrný velký rozdíl mezi ekonomicky aktivními muži (82,7 procenta) a ženami (71,2 procenta).
„Téměř dvanáctibodový rozdíl v mírách ekonomické aktivity mužů a žen je stále nadprůměrně vysoký a řadí Česko mezi země, jako jsou Rumunsko, Itálie, Řecko, Malta či Polsko,“ komentoval výsledky měření ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí Českého statistického úřadu Dalibor Holý.
„Nicméně zářijové údaje potvrzují trend, kdy ekonomická aktivita u žen roste mnohem rychleji, nůžky se tak uzavírají a blížíme se ke standardním hodnotám v Evropské unii,“ dodal.
Dlouhodobě míra nezaměstnanosti klesá po celém světě. V současné době je na necelých pěti procentech, což je nejnižší hodnota od devadesátých let. Čísla navíc ukazují přirozený návrat na předpandemickou trajektorii, při které meziročně vyskočila nezaměstnanost o jedno procento.