Hlavní obsah

Češi postavili obří baterku v Německu. Vydělávají na matematice po celém světě

Foto: Profimedia.cz

Baterie. (Ilustrační foto)

Česká firma Second Foundation postavila za necelých 400 milionů korun obrovskou baterii v sousedním Německu. A výstavbu dalších baterií v současnosti připravuje.

Článek

Nenápadná, ale vysoce zisková firma Second Foundation pokračuje ve svých plánech na stavbu velkých baterií na skladování elektřiny. V německém městečku Königsee v Durynsku dokončila baterii o kapacitě 22 megawatthodin.

„Z energie uložené v této baterii už může být poháněno několik hodin malé městečko,“ říká pro SZ Byznys Vojtěch Kačena, zakladatel a hlavní akcionář Second Foundation.

Typický projekt baterie dle něj stojí kolem 700 tisíc eur (17,5 milionu korun) na jeden megawatt připojení. Celková investice tedy přesáhla 380 milionů korun.

Plány má však Second Foundation ještě větší. „Máme rozestavěno kolem 150 megawattů a v přípravě několik gigawattových projektů od Japonska až po Česko. Naším cílem je jednoznačně vytvořit vlastní portfolio zdrojů, a tak zvětšovat v první řadě naši kapacitu,“ dodává Kačena, který ve firmě zaměstnává čtyři stovky lidí, převážně matematiků z Česka a Slovenska.

Firma se věnuje obchodování s elektřinou, plynem a povolenkami na hlavních světových burzách a je nadprůměrně zisková. Dle posledních dostupných informací v roce 2022 vydělala 1,5 miliardy korun.

„V příštích letech bychom chtěli zainvestovat do našich parků stovky až miliardy eur (jednotky až desítky miliard korun, pozn. red.), ale bude to záležet strašně i na tom, jaké projekty se nám podaří koupit, a na přístupu financujících bank,“ říká Kačena.

Matematické srdce

Firma Second Foundation vydělává především na tom, že svým zákazníkům spravuje portfolia obnovitelných zdrojů, slunečních, větrných, vodních… „Typicky se jedná o penzijní fond, který má velké portfolio větrných elektráren například v Japonsku. Sami neumí vývoj elektřiny dobře predikovat a my to pro ně za malou úplatu děláme. Cílem je dodat z elektrárny na trh elektřinu vždy v době, kdy je to nejvýhodnější. Typicky elektřinu prodáváte minimálně 24 hodin dopředu, takže predikce vývoje ceny je naprosto zásadní pro ziskovost byznysu,“ vypráví Kačena.

Srdce firmy tvoří software, který vytvořili sami její programátoři, využívá data z celého světa a je napojen na největší světové burzy po světě. „Tvrdíme, že dokážeme predikovat lépe než kdokoli jiný, jak se budou ceny na trhu vyvíjet. Naší výhodou je i to, že reagujeme rychle a na rozdíl od tradičních obchodníků aktualizujeme náš software o nové věci dvakrát či třikrát týdně,“ dodává zakladatel.

Dle něj se baterie chovají stejně jako plynová, uhelná či přečerpávací elektrárna. Vstupuje do aukcí na elektřinu a současně nepotřebuje žádné dotace.

Program firmy podle aktuální ceny na trhu vyhodnocuje, kdy je lepší baterii dál vybíjet, nebo zase začít nabíjet z obnovitelných zdrojů. „Je to extrémně složitý matematický problém, protože v něm zohledňujeme nejen ceny energií na čtyřech hlavních světových burzách, ale i například vliv počasí. Kupujeme zhruba 1500 datových zdrojů z celého světa,“ uvádí Kačena.

Second Foudation udělá za 24 hodin cca 1,3 milionu obchodů jen v Německu. Firma každou čtvrthodinu vyhodnocuje, jestli dodá elektřinu do přenosové soustavy na vyrovnávání sítě (vypisuje je a hradí státní firma ČEPS, pozn. red.), jestli ji využije na vykrývání kapacit klientů nebo zobchoduje i na vlastní účet.

Globální firma

Vojtěch Kačena se k obchodování s elektřinou dostal přes své přátele, kteří naprogramovali platformu na obchodování akcií pro hedgeové fondy v Londýně. V roce 2019 pak začal s byznysovými partnery platformu používat na obchodování s elektřinou ve světovém měřítku. Firmě v začátcích poskytl kapitál investor Tomáš Krsek, který však již byl z firmy vyplacen.

A jak je možné, že malá technologická firma z Česka uspěla na trhu, na němž obchodují největší energetické společnosti světa? Kromě unikátního matematického modelu za tím stojí i skutečnost, že evropský trh je nesmírně fragmentovaný a je těžké jednotlivé trhy propojovat. „V tom je naše obrovská výhoda proti americkým či japonským firmám, které se pokouší obchodovat s elektřinou. Kromě elektřiny obchodujeme s plynem, uhlím a také povolenkami. Kvůli bateriím jsme také nedávno vstoupili do firmy Bochemie,“ říká Kačena.

Jeho plán spočívá v reinvestování všech zisků zpět do firmy, aby Second Foudation mohla do budoucna spravovat vlastní solární elektrárny, další obnovitelné zdroje a obchodovat s vlastní elektřinou. Firma kupuje projektové týmy, které se zabývají výstavbou obnovitelných zdrojů. Nakoupila jich už celkem pět, dva v Německu, dva v Japonsku a jeden ve východní Evropě, ale transakce ještě není schválena antimonopolním úřadem.

„Já jsem měl opravdu velkou ambici zkusit udělat skutečně globální firmu tady z Čech, a proto jsme dosud veškerý zisk reinvestovali okamžitě zpět do firmy. Do zisku jsme se přehoupli za tři čtvrtě roku a dnes firma vydělává dost na další rapidní expanzi,“ uzavírá Kačena.

Doporučované