Článek
Sucho a tropické teploty v posledních letech způsobily špatnou úrodu oliv a tím pádem také vysoké ceny olivového oleje. Vyhlídky pro zbytek letoška a příští rok však vypadají nadějně - očekává se dobrá úroda, a ceny olivového oleje tím pádem klesají.
Ceny se dlouhodobě odvíjejí od situace ve Španělsku, které obstarává více než 40 procent světové produkce olivového oleje a které si od aktuální sezony slibuje obrat k lepšímu. Podle analytika XTB Jiřího Tylečka je zvláště dobrá je situace v Andalusii, která stojí za třetinou globální produkce oliv.
„Na počátku října byl vydán odhad produkce na sezónu 24/25, který hovoří o 77procentním navýšení produkce. Dle jiných odhadů by produkce v celém Španělsku měla meziročně vzrůst o 64 procent,“ komentuje situaci Tyleček.
„Španělským hájům prospěly jarní deště, a rýsuje se proto vydařená úroda. Je nutné poznamenat, že Španělsko dodává do států Evropské unie 70 procent z veškerého objemu olivového oleje na evropském trhu, a bude tedy určitě promlouvat do cen. Zákazník by cenový rozdíl mohl pocítit až po Novém roce, kdy se na trhu objeví nově zpracovaná úroda,“ vysvětluje tiskový mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek.
Nejvyšších hodnot dosahovaly ceny oleje v lednu letošního roku, nyní spadly téměř o polovinu.
Konec náročného období očekává také největší světový výrobce olivového oleje, španělská firma Deoleo. Ceny by podle ní měly v nadcházejících měsících klesnout z historického maxima až na polovinu, uvedla pro server CNBC.
„Přestože došlo ke zlepšení, nebylo by zcela přesné tvrdit, že krize skončila. Stále procházíme napjatým obdobím cen olivového oleje, zejména u olejů vyšší kvality, jako je extra panenský olej,“ uvedl pro CNBC obchodní ředitel společnosti Deoleo Miguel Ángel Guzmán.
Na začátku olivové sklizně v sezoně 2024 až 2025 podle něj totiž stále na trhu panuje určitá nejistota. Olivy se v Evropě běžně sklízejí v období od října do ledna, konkrétní termíny se liší v závislosti na jednotlivých oblastech. Výhled na nadcházející měsíce je podle Guzmána vesměs pozitivní. Očekává se totiž, že se trh začne stabilizovat a s novou sklizní a zvyšující se nabídkou se postupně obnoví normální stav.
Ceny extra panenského olivového oleje ve španělské Andalusii činily podle CNBC k 6. listopadu šest eur (151 korun) za kilogram. To je přibližně o 19 procent méně než v předchozím měsíci a téměř o 35 procent méně než rekordních 9,2 eura (232 korun) v lednu. V Česku se aktuálně cena kvalitnějšího olivového oleje pohybuje od pěti set korun za litr výš.
„Cena olivového oleje je v české retailové síti stále stabilní, ale dá se předpokládat, že v následujících měsících zamíří na nižší úrovně i v obchodech. Prostor pro pokles je o desítky procent v příštím roce. Bude dále záležet na tom, zda se zlepší počasí také v zemích dalších významných producentů, jako je Řecko nebo Itálie. Každopádně situace vypadá pozitivně a pokles cen bude nemalý,“ myslí si Tyleček a dodává, že ceny budou v příštím roce dále klesat, a to jak na burze, tak později v maloobchodní síti. Je podle něj ale třeba pamatovat na to, že počasí je nevyzpytatelné a pokud by bylo opět nepříznivé, mohly by se výhledy na příští sezónu zhoršit.
Dobrou úrodu očekávají kromě Španělska také ostatní středomořské státy. Například Turecko, které se v loňském roce stalo druhým největším producentem olivového oleje na světě, odhaduje rekordní sklizeň, která přinese 475 tisíc tun olivového oleje. Dařit by se olivovníkům mělo také v Tunisku. Řecko však kvůli dlouhému období sucha podle Euronews bohatá sklizeň nečeká.
Klimatická změna bude sklizní hýbat i nadále
Aktuální situace však neznamená, že už ceny znovu neporostou. Zemánek z Potravinářské komory upozorňuje, že trend stoupajících cen bude kvůli změnám klimatu do budoucna pravděpodobně pokračovat. Měnící se podmínky by totiž měly snížit produkční schopnosti jižních států.
„Pěstitelé a výrobci se v tamních zemích připravují na výkyvy počasí, investují do nových technologií, které jim mají pomoci se přizpůsobit. To ale s sebou nese nové náklady, které se pravděpodobně promítnou i do cen produkce,“ dodává.
Analytici, kteří se zabývají pěstováním olejnin, podle ČTK již dříve varovali, že olivovníky jsou mimořádně zranitelné vůči klimatické krizi. Ačkoli se obvykle dokážou vyrovnat s vysokými teplotami a jsou poměrně odolné vůči suchu, nedávné podmínky byly i pro ně příliš náročné.
Že dvouletá krize vyvolala v odvětví olivového oleje obavy, potvrzuje také Guzmán. To se bude muset stále nejistější budoucnosti začít přizpůsobovat a již nyní probíhají významné investice do nových zemědělských technologií a do vývoje odolnějších odrůd oliv.
„To je nyní zásadní, protože změna klimatu pro naše odvětví představuje existenční hrozbu,“ dodal.
Jak se vyrábí olivový olej
- Jakmile se olivy po dozrání sklidí, tak musí co nejrychleji do tzv. olivárny, kde se začnou okamžitě zpracovávat.
- Nejprve se umyjí a rozdrtí na kaši. Ta se dá do velké centrifugy, která oddělí vodu, olej a drť. Olej se přefiltruje za pomoci bavlněné látky a vznikne tak panenský olej, který se slévá do lahví.
- Výtěžnost se pohybuje mezi 10 až 15 procenty, to znamená, že ze sta kil oliv vznikne zhruba 10 až 15 litrů kvalitního oleje.