Článek
Letošní topná sezona přinesla skokové zdražení cen paliv i dodaného tepla v důsledku války na Ukrajině. To přimělo domácnosti i průmysl k zavádění úsporných opatření souvisejících se snížením vlastního komfortu či výroby.
Úspory energií jsou patrné nejen na spotřebě elektřiny a plynu, ale také na tom, jak lidé topili. Spotřeba tepla v Česku se podle Energetického regulačního úřadu v roce 2022 meziročně snížila o 12 procent na 74 milionů GJ. Také během aktuální topné sezony (od září 2022 do současnosti) je spotřeba v porovnání s jinými topnými obdobími nižší.
Pokles odběru tepla zaznamenala podle Teplárenského sdružení České republiky většina tepláren. „Řada z nich ceny v minulém roce neměnila nebo zvýšila jen minimálně. K úsporám tepla tak přispěl i mediální tlak, protože ceny tepla z tepláren se zvyšovaly méně než u lokálního vytápění elektřinou, plynem i uhlím či dřevem,“ říká mluvčí sdružení Pavel Kaufmann.
Nyní je už v porovnání s minulou topnou sezonou rozdíl ve spotřebě tepla podle teplárníků minimální. „Minulou zimu byla potřeba tepla pro vytápění od září do konce dubna 3700 °D (denostupňů, pozn. red.), nyní to je o 22 °D méně, celkem 3678 °D,“ říká Kaufmann. 22 °D odpovídá spotřebě tepla na jeden den pro vytápění při průměrné denní venkovní teplotě minus 1 °C a teplotě v bytě 21 °C.
Češi teplem šetří
Snížení spotřeby pociťují hlavě samotné teplárny. „Prodáváme o sedm procent méně než ve srovnatelném období sezony 2021/2022,“ říká Roman Miarka, vedoucí odštěpného závodu Teplárna Karlovy Vary. Největší snížení spotřeby přitom evidovali loni v říjnu, a to o 23 procent a v listopadu o 14 procent právě z důvodu vyšších teplot.
Dosavadní prodeje tepelné energie byly zejména vlivem teplého počasí nižší o 11 procent oproti roku 2021.
Letošní topná sezona však ještě nekončí a spotřeba v následujících týdnech se ještě bude vyvíjet podle počasí. „Dosavadní prodeje tepelné energie byly zejména vlivem teplého počasí nižší o 11 procent oproti roku 2021,“ říká Martin Brůha, ředitel regionu Čechy skupiny Veolia Energie a Pražské teplárenské.
Také Městská teplárna v Českých Budějovicích prodala méně tepla než v roce 2022. Meziročně došlo ke snížení o 9,8 procenta na 1,46 milionu GJ.
Například v Karlových Varech zaznamenali největší snížení spotřeby loni v říjnu, a to o 23 procent a v listopadu o 14 procent právě z důvodu vyšších teplot.
Do odběrů tepla se však promítají i změny v chování spotřebitelů, kteří se snaží více šetřit, ať už kvůli dřívějšímu možnému nedostatku energií, či vysokým cenám. „Odběr tepla se nám snížil zhruba o pět až 10 procent vlivem úspor při vytápění domácností i institucionálních klientů, nezávisle na vlivu počasí,“ popisuje Bůha.
Také Teplárna Otrokovice dodala méně tepla, konkrétně o osm procent. „Pokles ovlivnily úspory na straně firem i domácností, které se obávaly rostoucích cen energií. Naše společnost nemusela přistoupit k razantnímu zvýšení cen, protože při výrobě tepla používáme především uhlí,“ říká mluvčí teplárny Jana Burešová.
Z něčeho žít musíme a nic jiného než prodávat teplo neumíme.
Motivací k šetření tak podle ní nebyla vysoká cena, ale odpovědnost zákazníků a jejich reakce na zprávy o raketovém růstu cen energií. „Zda vydrží tento trend i příští sezonu, nedokážeme odhadnout, ale předpokládáme, že vzhledem k rostoucím nákladům domácností na potraviny a další služby budou šetřit na energiích i nadále,“ předpokládá Burešová.
Naopak Miarka doufá, že trend nižší spotřeby tuto topnou sezonu nepřežije. „Z něčeho žít musíme a nic jiného než prodávat teplo neumíme,“ vysvětluje.
Chování zákazníků ale mohou teplárny jen těžko předvídat. „Část úspor je vyvolána zateplováním a dalšími technickými opatřeními, a ta budou trvalá,“ říká Kaufmann. Ostatní úspory způsobené změnou chování odběratelů však mohou přestat stejně rychle, jako začaly.