Článek
Realitní obchod, který zachrání historickou památku. Pražskou vilu na Hřebenkách bude mít nově ve své správě společnost Rockaway Capital.
„Máte aktuální informaci. Ano, je to pravda. Nový vlastník o nemovitost opravdu stál, vyjednávání tedy nebylo ničím atypické,“ potvrdil SZ Byznys Michal Bouška, který byl výhradním majitelem nemovitosti a který ji společnosti Rockaway prodal.
Cenu obě strany nekomentují – podle informací SZ Byznys jde o čtvrt miliardy korun. „Nemám nejmenší důvod ji sdělovat, to není veřejná informace,“ dodává Bouška. Rockaway Capital zatím nechce obchod komentovat, řekl člen vedení Jan Jírovec.
Hrozba demolice
Vilu z počátku 20. století v lukrativní čtvrti na pražském Smíchově, která pochází z ateliéru architekta Viktora Beneše, před více než deseti lety koupil se svou manželkou Jaroslav Haščák, spoluzakladatel česko-slovenské investiční skupiny Penta.
S budovou, ve které je šestadvacet místností, se ale dlouho nic nedělo – až do roku 2021. Tehdy už vilu vlastnila Valéria Haščáková spolu se společností Slam-Expo a získali povolení ke zbourání komplexu. Na jejím místě měl vzniknout bytový dům.
Proti tomu se však strhla nevole – více než dva tisíce lidí podepsalo petici, Praha se proti demolici odvolala a Ministerstvo kultury začalo řešit prohlášení vily za památku.
„Uděláme vše, abychom kulturně cennou vilu stavitele Viktora Beneše Na Hřebenkách zachránili před demolicí. Odvoláme se proti rozhodnutí bourat a pokusíme se docílit toho, aby byla vila prohlášena za kulturní památku. Dokud k tomu máme co říct, budeme vždy hájit historické dědictví,“ uvedl tehdy primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Dusno kolem vily pak na chvíli utichlo a stavba mezitím změnila majitele – nejprve přešla na firmu Lampron, následně na podnikatele Michala Boušku, který je spojen se společnostmi Dalmante Property a Bello.
V minulosti spolu s Markem Dospivou, dalším spoluzakladatelem společnosti Penta, spoluvlastnil horský hotel Barbora ve Špindlerově mlýně, na jehož místě teď vyrůstají nové apartmány.
O tom, že by si Michal Bouška Benešovu vilu nechal, prý neuvažoval. „Od začátku jsem ji bral jako investici. A dostal jsem dobrou nabídku,“ dodává.
Vila bez památkové ochrany
Pro Prahu je prodej historického domu dobrá zpráva. Vila totiž stále nemá památkovou ochranu .
„Už s původním majitelem jsme jednali o záchraně objektu. Tehdy ho nabídl Praze, což ale bylo problematické. Jsme proto rádi, že se objevil nový zájemce, který chtěl Benešovu vilu využívat jako ateliér a zachovat ji. Byl jsem dokonce požádán, abych zastavil změnu územního plánu,“ říká Petr Zeman z Praha Sobě, který je zároveň předsedou Výboru pro územní rozvoj hlavního města Prahy.
Důvodem pro zastavení změny územního plánu je fakt, že zatímco původní majitel chtěl budovu obývat a požadoval ji také jako čistě obytnou zanést do územního plánu, nový chce pro ni jiné využití.
Podle Petra Zemana je největší posun v tom, že dnes Praha s majiteli a zájemci o podobně důležité stavby mluví a jedná dopředu. To se prý v minulosti nedělo.