Hlavní obsah

Šaty Marilyn Monroe spadly. Nejdražší rekvizitu porazily Dorotčiny střevíce

Šaty Marilyn Monroe spadly z piedestalu, rekordní cenu překonaly Dorotčiny střevíčky.Video: Jan Marek

Ve světě cenových rekordů padl další milník, a to hned několikanásobně. Legendární bílou sukni vzdouvající se nad průduchem metra porazily kouzelné rubínové botičky v přepočtu za skoro 700 milionů korun.

Článek

V úvodní videoreportáži si můžete prohlédnout nejdražší filmovou rekvizitu, kterou v historii prodali v aukci. Jde o červené střevíčky, v nichž chodila Dorotka z Čaroděje ze země Oz - dnes už klasického filmu z roku 1939.

Americká síň Heritage Auctions odhadla jejich cenu na tři miliony dolarů, nakonec je ale 7. prosince vydražila za 28 milionů dolarů, tedy více než devítinásobek a v přepočtu více než 666 milionů korun.

Informace a záběry si můžete poslechnout i prohlédnout v úvodní videoreportáži.

Dosud nejcennější filmovou memorabilii, a to sice kultovní bílé šaty Marilyn Monroe ze Slaměného vdovce z roku 1955  v červnu 2011 anonymní kupec vydražil za 5,6 milionu dolarů. Dorotčiny střevíčky je přebily přesně pětkrát.

„Jsou opravdu, opravdu speciální a skutečně legendární a raritní v mnoha ohledech. Nejen kvůli tomu, že i po 80 letech jsou pořád s námi a že je i nosila samotná Judy (pozn. red. Judy Garlandová, herečka Dorotky), ale i kvůli faktu, že jsou v tak dobrém stavu a že byly zmizelé a znovu se objevily,“ říká v úvodní videoreportáži manažerka speciálních projektů v Heritage Auctions Nikki Haleová.

Střevíčků vyrobených speciálně pro film se dochovaly pouze čtyři páry. A právě tyto, které se nyní vydražily za rekordní částku, patřily od roku 1970 do majetku soukromého sběratele Michaela Shawa, který je vystavil v Muzeu Judy Garlandové v jejím rodném městě Grand Rapids v Minnesotě. Odtud však záhadně roku 2005 zmizely.

Vzácná rekvizita s neobyčejným příběhem

Navzdory vypsané odměně jeden milion dolarů a zapojení FBI se podařilo střevíce vypátrat až v roce 2018 v zakopané krabici. Ukradl je Terry Martin, kterému je dnes 76 let a k odnětí svobody jej podmíněně odsoudili teprve letos v lednu. Přiznal se a podle svých slov je ukradl, protože věřil, že jsou pošité skutečnými rubíny.

„Asi znáte frázi ‚jako kouzlo‘, ale tohle bylo, jako by začaly ty střevíce zářit, když jsem je viděl, jak se vrátily na výsluní. Bylo to, jako by samy říkaly: Děkujeme, děkujeme, děkujeme vám,“ uvádí v úvodní reportáži původní majitel Michael Shaw.

„Poslyšte, Čaroděj ze země Oz je všeobecně známý. Tyhle střevíčky jsem vezl úplně všude - do Tokia, do New Yorku, teď i do Londýna, a lidé okamžitě poznali, o co jde. Jakmile vidíte červené boty a vidíte i ty flitry, hned vás napadne Čaroděj ze země Oz a pro lidi znamená hodně emocí, když sedí a sledují ten film. Vrací se jim vzpomínky na jejich rodiče a prarodiče a celou tu éru. Takže ano, i k těm střevíčkům se váže hodně emocí,“ dodává Nikki Haleová z Heritage Auctions.

Čaroděj ze země Oz je muzikálovou adaptací stejnojmenné dětské knížky L. Franka Bauma z roku 1900, ve které jsou však kouzelné střevíčky stříbrné. Pro červenou se producenti filmu rozhodli, aby využili tehdy přelomovou technologii zvýraznění barev Technicolor. Ve filmu i knize jsou totiž střevíčky klíčové. Dorotka třikrát cvakne jejich podpatky, aby se mohla z čarovného světa vrátit zase domů.

Doporučované