Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Zhruba před rokem Wienerberger odstavoval výrobu a na pár měsíců zavřel některé ze svých závodů. Důvodem byla slabá poptávka. Závody už dávno opět běží, ale už ne všechny.
„Bohužel jsme museli jeden z těch závodů, které jsme tehdy odstavili, uzavřít úplně, ale tu kapacitu, kterou jsme tam měli, jsme nahradili kapacitami v našich dalších výrobních závodech,“ vysvětluje v pořadu Agenda SZ Byznys šéf výrobce stavebních materiálů Wienerberger Kamil Jeřábek.
I přes odstávky objem loňské výroby převýšil výrobu v roce 2023. Hospodářské výsledky obou roků budou ale podobné – tedy výrazně pod rekordním rokem 2022. Tehdy byl totiž zisk zhruba o miliardu vyšší.
„Proti našemu výsledku jde samozřejmě nákladová inflace a také investice a potřeba udržovat firmu v chodu,“ vysvětluje Jeřábek. A číslům nepomáhá ani aktuální situace na trhu.
Rodinné domy se nestaví. Trh spadl o 40 procent
„My říkáme, že naše výrobní kapacita stačí na to, abychom byli schopni dodat 11 tisíc střech pro rodinné domky a cihly pro 15 tisíc rodinných domů. To je maximální kapacita, kterou jsme schopni dodat v rámci České republiky,“ říká Jeřábek.
Jenže právě rodinné domy se v Česku staví minimálně. „Došlo tam k výraznému poklesu. Je to dáno tím, že úrokové sazby na hypotékách jsou na vysokých úrovních a privátní investoři nemají zájem o takto drahé peníze, aby si zafinancovali výstavbu rodinného domečku,“ říká Jeřábek.
Příležitost podle něj ale naopak cítí developeři, a výrazně se tak rozjela výstavba bytových domů. „Ta se rozjela nad očekávání a díky tomu můžeme vykrýt naše kapacity na potřebnou míru. V počtu dodaných rodinných domů je ale pokles o 40 procent a to je něco, co opravdu výrazně zasahuje do celkového stavu trhu. Bytové a průmyslové stavby zdaleka nevykryjí ten propad v rámci rodinných domů,“ říká Jeřábek.
Úroky, které nastartují výstavbu? Tři a půl procenta
Důvodem jsou podle něj stále vysoké úroky na hypotékách a očekává, že by letos mohly spadnout dolů.
„My jsme to popravdě čekali už v minulém roce. Předpokládám, že tu vznikne boj o zákazníka a přivede banky k tomu, aby úrokové sazby na hypotékách snižovaly. To by mělo za následek oživení trhu rodinných domů, a tím pádem zlepšení situace v pozemním stavitelství jako celku,“ dodává Jeřábek. Aby se trh rozhýbal, musely by podle něj úrokové sazby u komerčních bank poklesnout o více než procentní bod. „Vyvážená hodnota by měla podle našich klientů být kolem 3,5 procenta.“
Jeřábek také upozorňuje, že stát by měl situaci řešit. „V České republice máme nejdražší byty v celé Evropě, to je něco, nad čím je potřeba se zamyslet a hledat řešení. Třeba v tom, že se zvýhodní podmínky hypoték nebo že dá stát garance za úrokové sazby.“
Jako řešení vidí například státní garance, díky kterým by se výstavba mohla rozjet. „Mířím tím na příklad první republiky. Tehdy byly státní garance za úvěry na bytovou výstavbu a pomohly opravdu masivní výstavbě bytů. Tehdy se stavělo přes sto tisíc bytů ročně,“ říká Jeřábek. Rozpočet by tím podle něj vydělal na odvodech a DPH a zároveň by klesla cenová hladina.
Ceny? Spíš než dolů půjdou nahoru
To, že by vysoké úroky v nejbližší době „vyrovnaly“ snižující se ceny materiálu, si Jeřábek nemyslí.
„Ke stabilizaci cen už došlo v uplynulém roce. Na původní úroveň ceny už ale nepoklesly, tam to jde proti rostoucím cenám nákladů. Řekl bych ale, že ceny jsou teď na stabilní úrovni a spíše se dá předpokládat, že to pomalu půjde nahoru – tak jak jdou nahoru personální náklady a náklady na energie. Určitě se nedá počítat s tím, že by ceny stavebních materiálů v příštím období klesly,“ říká Jeřábek.
Výrobci stavebnin
Mezi další firmy na českém trhu se stavebninami patří například Stavebniny DEK, Pro-Doma či Heluz.
„Nadpodpora“ dřevostaveb
Jeřábek také upozorňuje, že v dnešní době jsou podle něj „nadmíru“ propagovány dřevostavby.
„Přínos dřevostavby jako takové může být v určité oblasti, ale když se na to podíváme z pohledu celkového životního cyklu, z hlediska udržitelnosti dřevostavba nijak nevyniká oproti jiným typům konstrukcí,“ říká Jeřábek. Odkazuje přitom na studii ČVUT, podle které jsou při porovnání konstrukcí ze dřeva, pórobetonu a cihel velice podobné dopady na životní prostředí. „Vyrobit cihlu je sice energeticky náročné, ale když se počítá celý životní cyklus produktu, je to porovnatelné. V okamžiku, kdy se řeší trvanlivost produktu, tak dokonce výsledky u cihly vycházejí lépe – tam je totiž životnost 150 let,“ dodává.
Další akvizice
V loňském roce se Wienerberger rozšířil o Betonárnu Lesonice. „Tato akvizice nám umožní dvojnásobně navýšit produkci betonových dlažeb, kterou máme. Předpokládáme, že tam výrobu ještě rozšíříme. Když vezmu objem vyrobených cihel a vyrobených tašek, tak k tomuto objemu byla betonová dlažba v nepoměru. Vlastně nějak dokonáváme určitý deficit,“ dodává Jeřábek s tím, že nově bude firma schopna nabízet komplexnější řešení.
Firma navíc uvažuje také o dalších nákupech. „Wienerberger má obecně zájem růst, proto se potřebujeme dalším způsobem rozšiřovat. Možností, kde by se dalo růst, je celá řada,“ dodává Jeřábek, konkrétní ale být nechce.
Agenda
Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.
Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.