Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Tuzemský potravinářský průmysl více než na inauguraci staronového amerického prezidenta čeká na změny v Jižní Americe. „Zatím nevíme, co bude, ale pokud nebudou nastaveny nějaké kvóty pro dovozové produkty zemědělství, má Jižní Amerika takový potenciál, že Evropu může převálcovat a místní zemědělství bude velmi strádat,“ popisuje v pořadu Inside Talks šéf a majitel MP Krásno Karel Pilčík.
Připomíná, že výhodou Jižní Ameriky je nejenom úroda několikrát ročně, ale také fakt, že například zákon o odlesňování (firmy budou muset prokázat, že jejich výrobky nepřispívají k odlesňování) tam začne platit až od roku 2030, zatímco v Evropě už příští rok.
Celkově pak podle Pilčíka začíná letošní rok s velkým otazníkem. „Vůbec se nedá nic předpovídat. V Německu se objevila slintavka a kulhavka a zatím vůbec nevíme, co to pro nás znamená, a jaká opatření se budou dělat. Jestli Němci přestanou vyvážet, jestli nebudeme smět vyvážet ani my. Od pátku nám například stojí kamion s výrobky do Anglie a nikdo neví, jestli ho tam mohou pustit. Dnes máme připravovat další zásilku do Anglie, ale tu možná ani vůbec nevypravíme,“ popisuje.
Ani s kamionem na tu cenu v nákupu nedosáhneme
Právě toto by mohlo být i důvodem k dalšímu zdražení masa. Už před koncem roku přitom Potravinářská komora varovala, že zdražování potravin by mělo pokračovat i letos. Podle Pilčíka za to může nárůst nákladů. „Výplaty se zvyšují, zvýšila se i minimální mzda. Od nového roku navíc zdražují i všechny stroje a náhradní díly. Nějaké zdražování by tak asi mělo proběhnout, ale do jaké míry, to nedokážeme říct.“
Ke zdražení potravin by každopádně přispěl i názor, aby byly slevové akce regulovány zákonem. To je však podle Pilčíka neprůchozí. Připomíná, že zejména masné výrobky se v řetězcích stále prodávají pod nákupní cenou.
„To se stále děje. Poškozuje to hlavně malé firmy, obyčejné řezníky, kteří mají na pultě jen maso a uzeniny. Tam nikdo nemůže jít významněji pod nákupní cenu, to by asi dlouho nepřežil,“ dodává Pilčík. Rozdíl podle něj může být 10 až 20 korun. „I když nakupujeme po kamionech, nedokážeme na tu cenu v nákupu dosáhnout,“ dodává.
Šunka? My dostaneme pokutu, když není podle vyhlášky
V poslední době se vyostřil spor mezi masným průmyslem a výrobci rostlinné stravy. Diskutovaná vyhláška Ministerstva zemědělství má totiž změnit pravidla pro názvy rostlinných potravin. Ty už by se pak nesměly jmenovat po masných pochoutkách, jako je třeba burger, párek či řízek.
Přestože podle průzkumů 80 % spotřebitelů uvádí, že je názvy nijak nepletou, a stačí, když je například vedle slova „burger“ uvedeno i „rostlinný“, Pilčík volá po srovnání situace na trhu.
„Troufnu si říct, že 75 procent našich výrobků je pod nějakou vyhláškou, a to včetně názvu a složení. Ať už to jsou třeba šunky, tam jsou jasně daná pravidla, tedy jak má šunka vypadat. Mluví se o živočišném tuku, živočišných bílkovinách a nikde není nic o tom, že tam bude něco rostlinného. Máme vyhlášky, které platí. My dostaneme pokutu, když tu vyhlášku nesplníme, takže chceme, aby ta pravidla byla pro všechny stejná,“ dodává Pilčík.
Inside Talks
Pořad, ve kterém bude Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírat zákulisí byznysu. Tito insideři popíší, jakými tématy žijí průmysl, potravinářství, reality, startupy, finance, energetika nebo automobilový průmysl, a vysvětlí klíčové momenty a souvislosti.
Insidery je tato skupina šéfů:
- Tomáš Kolář z Linetu
- Petr Palička z realitní divize EP Real Estate
- Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT
- Tomáš Spurný z Moneta Money Bank
- Ondřej Fryc z Reflex Capital
- Martin Durčák z ČEPS
- Karel Pilčík z MP Krásno
- Jan Romportl z Elin.ai
Připomíná, že u mléka se situace vyřešila a rostlinné produkty už musí nést alternativní názvy.
Rituální porážky - turecký trh je předjednaný
Dalším velkým tématem jsou podle Pilčíka rituální porážky. Zemědělský výbor v úterý večer doporučil ke schválení novelu veterinárního zákona, která doputovala do třetího čtení. Českým jatkám umožňuje komerčně povolit rituální porážky za účelem vývozu. Zvířata se ale musí omráčit elektřinou. To je podle Pilčíka velké téma.
„Nikdo nechce, aby se tady podřezávala zvířata zaživa. Byl jsem s panem ministrem v Turecku a šéfové čtyř masokombinátů a burzy řekli, že budou kupovat toto maso. Že nemají problém, že bude omráčené elektrickým proudem, ale musí být rituálně poražené. Vozit zvířata do Turecka je docela drahé a navíc cestou ztratí váhu a v mase je nastříkaná spousta adrenalinu,“ říká Pilčík, dle něhož není rozdíl v omráčení proudem a jateční pistolí.