Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Kožešnický a kožedělný podnik Kara Trutnov měl za loňský rok zisk kolem 40 milionů korun. Výsledek je přibližně na stejné úrovni jako o rok dříve. Firma tak po vybřednutí z insolvence před třemi lety pokračuje v ziskovém hospodaření. Loňské tržby Kary byly zhruba 400 milionů korun.
Karu v současnosti vlastní z větší části podnikatel Zdeněk Rinth, menšinový podíl má investiční skupina Natland. Rinth a Natland vyvedli Karu v roce 2022 z bankrotu, do něhož firmu přivedl předešlý majitel. Nyní současní vlastníci připravují podnik k prodeji.
„Kara byla ve špatném stavu, byla v bankrotu. Spolu s Natlandem a s mým týmem se nám podařilo dostat podnik opět do kondice,“ řekl Zdeněk Rinth v pořadu Agenda SZ Byznys.
„Kara je dnes velmi efektivní, zdravá a finančně zabezpečená. Hlavně jsme vyleštili značku a zbavili Karu všech nánosů z insolvence, kdy dlužila peníze na všechny strany. To všechno už je vyřešené a uzavřené,“ dodal většinový majitel Kary.
Podnikatel Zdeněk Rinth spojil s trutnovským podnikem téměř celý svůj profesní život. Do firmy nastoupil již před rokem 1989, na počátku milénia společnost vlastnicky převzal. V roce 2018 Karu prodal skupině C2H podnikatele Michala Mičky. Nový vlastník ale nezvládl vysoké dluhy a zkrachoval. Rinth se poté s podporou Natlandu do Kary vrátil.
Kara v současnosti provozuje v Česku a na Slovensku 32 prodejen. „Potenciál značky je obrovský. Kara není jen kůže a kožešiny, je to i oblečení a odívání,“ poznamenal Rinth.
Zatímco Kara již insolvenční peripetie zdárně překonala, jiné kožedělné podniky řeší, jestli přežijí. V posledních měsících se do vážných finančních problémů dostaly společnosti Brašnářství Tlustý a Bagind.
Agenda
Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.
Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.