Hlavní obsah

Trump drží Evropskou unii pod krkem silněji než Čínu, říká Prouza

Agenda SZ Byznys s Tomášem Prouzou, prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu.Video: Šimon Felenda, Seznam Zprávy

Americký prezident střílí celními hrozbami na všechny strany a svět se překotně dohaduje, jak na jeho výroky o uvalení daně z dovozu na zboží ze zahraničí reagovat. Podle Tomáše Prouzy jde o Trumpovu politickou strategii.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Donald Trump hrozí navýšením celních poplatků na zahraniční zboží ve výši desítek procent. V takovém případě by od zasažených zemí následovala nejspíš série odvetných opatření a došlo by k celosvětové celní válce, která by stála peníze Evropany i Američany.

„Zavedení cel je asi to nejhloupější řešení, které pro řešení ekonomické situace Spojených států může Donald Trump zvolit, protože postihne i samotné Američany. Žijeme ale v době, kdy si lidé připlatí za pocit, že všem ostatním ukážou. Přesně na tomto příběhu republikánský prezident politicky už podruhé vyhrál volby,“ říká v pořadu Agenda pro SZ Byznys prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Analytici a experti se neshodují v tom, nakolik bude Trump ochotný své hrozby vůči obchodním partnerům naplnit. Jedním ze signálů, podle nichž své výroky republikán myslí vážně, může být i založení nového úřadu pro výběry veškerých příjmů ze zahraničních zdrojů. External Revenue Service neboli úřad pro vnější příjmové služby má za úkol výběr cla, poplatků a veškerých příjmů. Podle Prouzy je oznámení jeho vzniku pouze tah na americké voliče.

„Ten úřad je především politický marketing a výhrůžka všem ostatním velmocem, kterým říká: Už na vás mám úřad, berte mé hrozby vážně. Tato instituce nebude dělat nic nového než stávající americké úřady. Donald Trump ho využije k vlastní politické prezentaci. Nyní může voličům říct: Podívejte, hned po nástupu do úřadu jsem zařídil nový úřad na výběr cla, držím slovo. O nic jiného nejde,“ vysvětluje funkci úřadu Prouza.

Výše možných uvalených cel na jednotlivé velmoci se v prezidentových výrocích liší. Nejhůře by daně na zboží dovážené do USA podle dostupných informací dopadly na Čínu, na niž plánuje staronový prezident Spojených států uvalit až šedesátiprocentní tarify. Kromě asijské velmoci se chystá Trump uvalit 25procentní clo na zboží z Kanady a Mexika. U druhé zmíněné země je záměrem šéfa Bílého domu podle experta cla použít jako politickou páku v otázce nelegální migrace.

V případě ostatních zemí, kam spadá i Evropská unie, má Trump záměr cla na dovážené zboží navýšit až o 20 procent. To by zasáhlo řadu průmyslů starého kontinentu včetně toho automobilového, jehož celosvětová pozice oslabuje. Podle Prouzy nemají dotčené velmoci jinou šanci než se s novou administrativou ve Washingtonu pokusit dohodnout.

„Proměny ekonomiky mohou vyústit v přesun části výroby do Spojených států. Vůči Evropě má navíc Donald Trump v rukách silnou kartu, jíž jsou bezpečnostní záruky. Neměli jsme se v tomto kontextu spoléhat tak dlouho na Spojené státy, zaspali jsme a máme výsledek. Prezident USA teď Evropskou unii drží pod krkem mnohem silněji než Čínu,“ vysvětluje Prouza. Nejvyhrocenější vztahy budou po inauguraci právě mezi Washingtonem a Pekingem, který je hlavním trnem v oku republikánského prezidenta.

Agenda

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.

Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.

Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.

Doporučované