Článek
Zaměstnanci společnosti Jablotron mají už od roku 2022 slíbený desetiprocentní podíl na čistém zisku firmy. Před třemi lety jim ho majitel společnosti Dalibor Dědek začal odkládat. Původně to mělo být na investiční účet spravovaný investičním fondem Jablotronu, nakonec jsou peníze uložené na spořicím účtu.
Peníze na účet pro zaměstnance firma odkládá každý rok, nyní tedy vstupuje do čtvrtého roku. Nárok na ně mají všichni zaměstnanci bez rozdílu, pokud u firmy pracují alespoň pět let.
Ačkoliv k podílu měli mít pracovníci přístup až po pěti letech od vložení, majitel letos rozhodl, že peníze umožní zaměstnancům vybrat dříve. Aktuálně každému připadá přes 300 tisíc korun.
„Někteří si to vybrali, někteří si tam chtějí spořit dál. Řada těch, co si peníze vybrali, měla radost z toho, že si dokážou koupit věci, které si za normálního provozu nekoupí,“ říká k neobvyklé formě benefitu Dalibor Dědek v rozhovoru pro SZ Byznys.
V letošním roce Jablotron poprvé umožnil svým zaměstnancům vybrat si podíl z čistého zisku, který jim firma na virtuální investiční účet začala připisovat v roce 2022. Co vás vedlo k tomu, tento benefit zavést?
Když jsem kohokoliv do firmy přijímal, tak jsem se vždycky chtěl bavit o tom, že nehledáme zaměstnance, ale že hledáme lidi, kteří s námi budou podnikat. Myslím, že tento duch se nám v Jablotronu daří velmi dobře udržovat. A protože při tom podnikání vzniká taky zisk, tak mi přišlo fér se s lidmi rozdělit než používat nějaké univerzální benefity.
Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.
Proč jste se rozhodl podíl vyplatit předčasně? Podle původního plánu měly být peníze dostupné až za dva roky.
Původně to mělo být tak, že se bude vyplácet až po pěti letech. Nicméně to lidé vnímali tak, že peníze sice mají, ale pořád si na ně nemůžou sáhnout. Tak nám došlo, že bychom jim udělali velkou radost tím, kdybychom těm, kteří už splnili kritérium, že jsou ve firmě pět let, umožnili výplatu dřív. Neustále však platí to, že na ten benefit může dosáhnout člověk až po pěti letech ve firmě.
V Česku takováto forma benefitů zatím moc častá není. Jak vnímáte benefity v Česku, myslíte si, že by se firmy o zisk se svými zaměstnanci měly dělit obecně?
Je to vždycky na uvážení každého, kdo podniká. My jsme chtěli, aby nad rámec mzdy lidé věděli, že se firmě daří, aby byli ještě provázaní s tím, jaké má firma hospodářské výsledky. A myslím, že se to velmi dobře osvědčilo.
Samozřejmě je to velmi drahý způsob, jak lidem ty peníze dát, protože my samozřejmě musíme zaplatit daň ze zisku a takhle zlevněné peníze vlastně lidem ukládáme, ty jim ještě úročíme a ve chvíli, kdy je vyplácíme, tak pro zaměstnance je to deset procent ze zisku. Pro nás je to ve skutečnosti 13,5 procenta, protože z toho ještě potom odvádíme sociální a zdravotní.
Jablotron v žebříčku Česká elita
Skupina Jablotron se letos umístila na 67. místě v žebříčku nejhodnotnějších českých firem Seznam Zpráv s názvem Česká elita. Odhadovaná hodnota firmy je asi 7,5 miliardy korun. Čistý zisk skupiny se pohybuje okolo 600 milionů korun.
Jak na to zaměstnanci reagovali?
Tak někteří si to vybrali, někteří si tam chtějí spořit dál. Řada těch, co si peníze vybrali, měla radost z toho, že si dokážou koupit věci, které si za normálního provozu nekoupí, protože si takové peníze neušetří.
Mezi kolik lidí se bonus rozděluje?
Nějakých 600 zaměstnanců.
Vaši zaměstnanci si nyní mohli buď peníze vybrat, nebo je ve fondu nechat pracovat. Jaké je jeho průměrné zhodnocení?
Peníze nyní zhodnocujeme na spořicím účtu a tam příští rok úročíme pěti procenty. Na každý rok to dopředu stanovujeme, aby lidé přesně věděli, za jakých podmínek jim peníze zhodnocujeme. Ta původní směrnice počítá pořád s tím, že se budou peníze zhodnocovat v investičním fondu, který máme. Zrovna v tu chvíli, kdy jsme to vyhlašovali, byly ale investiční fondy trošku turbulentní. Nechtěli jsme, aby měli lidé pocit, že se s penězi, které už jsou vlastně jejich, může něco stát. Tak jsme řekli: Ne, my vám garantujeme pevný úrok.
A kolik lidí si peníze už vybralo?
Asi 60 procent z těch, kteří splňovali kritérium pětiletého setrvání ve firmě.
Peníze je možné vybrat jednou za rok, kvůli čemu to je takto nastavené?
Protože ta procedura není úplně jednoduchá. Jestliže peníze zúročujeme, tak prostě už jenom jejich vyvázání z účtu není úplně jednoduché a přece jenom je tam nějaká administrativa. Ve skutečnosti jsou termíny dva. Lidé můžou o výběr požádat buď v prosincové výplatě, nebo potom v únorové. Tu žádost ale podávají jednou za rok.
Řešíte pak třeba individuální situace, kdy někdo před tímto datem odchází do důchodu a podobně?
Tyhle mimořádné situace jsou samozřejmě ve směrnici ošetřené a lidé pak dostávají peníze vyplacené mimořádně.
Neobáváte se toho, že si po několika letech zaměstnanci zvyknou a stanou se pro ně benefity spíš samozřejmostí?
Samozřejmě že na to lepší se zvyká vždycky líp. Ale myslíme si, že to má smysl. Hlavně je to přímá vazba na to, co firma vydělá.
Je to zároveň věc, která je nad rámec mzdy. Zaměstnanci jsou placení tak, abychom je dokázali do firmy dostat a aby byli motivovaní v ní pracovat. Tohle je něco navrch, aby si, když to tak řeknu, díky tomu, že pracují pro Jablotron, mohli pořídit věci, které si jiní nepořídí. Protože to vyplácíme plošně, dělí se to nikoliv podle průměrné mzdy, ale pro každého rovným dílem. Vyplácíme deset procent ze zisku a ten rozdělíme počtem zaměstnanců. Takže každému tam přijde asi 100 000 korun každý rok.
Aktuálně je u vás volných zhruba 20 pracovních míst. Zvýšila zpráva o vyplácení takové částky zájem o zaměstnání?
Myslím si, že ano. Nikdy jsme ale neměli problémy s tím, že by se k nám lidé nehlásili. Myslím si, že jsme vždycky dokázali vytvářet atraktivní podmínky a tohle k tomu určitě také přispívá.