Článek
V úterý 21. května začnou poslanci projednávat jak novelu zákoníku práce, tak změny v penzích. Chystaný protest na Malostranském náměstí sice odbory kvůli situaci na Slovensku odložily, podle odborového předáka Josefa Středuly ale dialog s vládou v poslední době moc nefunguje. „Vláda si příliš zvykla na to, že má 108 hlasů v Poslanecké sněmovně, a domnívá se, že přes všechny to hladce projde.“
V pátek pak odbory požádaly premiéra Petra Fialu o co nejrychlejší svolání jednání. Chtějí jednat i o zvýšení platů ve veřejném sektoru a ohlášených návrzích na uzákonění možnosti výpovědi bez udání důvodu. Jsou prý připraveni hledat s vládou kompromisy.
K reformě penzí, kterou připravil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), má vedení odborů hned několik výhrad. Odborům vadí, že odchodový věk do penze bude nastaven podle doby dožití. Tu se každý dozví z dat statistiků až kolem svých padesátin.
Podívejte se na novinky v zákoníku práce
Podle Josefa Středuly má vláda předložit tabulku s odhady, kdy zhruba každý ročník do penze půjde. „Slovenské tabulky říkají, že ti, co se narodili po roce 2002, tak budou mít věk pro odchod do důchodu 70 let a šest měsíců. To lze odhadnout. A to si myslím, že má vláda předložit. Český občan vůbec neví, jaký bude jeho důchodový věk.“
Lidé déle stejně pracovat nebudou
Do doby, než vláda splní tento požadavek, se má schvalování změn zastavit, požadují odboráři „Chceme, aby se zastavila práce na důchodové reformě.“ S ohledem na nízký věk dožití ve zdraví jsou odbory proti zvyšování věku do penze. Lidé podle nich stejně o moc déle pracovat nebudou. „Můžeme prodlužovat věk pro odchod do důchodu, jak chceme, ale čím je člověk starší, tím častěji je třeba v systému nemocenského pojištění nebo v systému nějakých jiných typů sociálních dávek,“ podotýká Středula.
Pokud se ale současný systém důchodového pojištění nijak nezmění, čekají ho v budoucnu vysoké schodky. Jen loni byl v minusu 73 miliard korun, za 30 let to má být 222 miliard minus jen na důchodech. Po roce 2030 totiž začnou do penze odcházet silné generace tzv. Husákových dětí. Za 30 let naroste počet lidí starších 65 let o 800 000, důchodců bude o třetinu víc než nyní. Výdaje na penze se tak dramaticky zvýší a zároveň propadnou příjmy státu, jak tato generace opustí pracovní trh. Navíc stále více starších lidí bude vyžadovat zdravotní a sociální péči a to bude stát další peníze.
Reformu důchodů přesto nepovažuje odborový předák za nutnou. Demografické předpovědi nejsou podle něj neměnné. Deficity mohou „pomoci“ zahladit výkyvy, jakými byly třeba pandemie nebo migrační vlna z Ukrajiny. „Já si myslím, že v této chvíli nutná není. Když ministerstvo práce v roce 2019 publikovalo souhrnnou zprávu o důchodech, nikdo neodhadl, že přijde pandemie a válka, která přivede do Česka velké množství lidí, kteří tu platí zdravotní a sociální pojištění.“
Zvýšení daní není tabu
Zatímco vyšší důchodový věk a pomalejší navyšování penzí, které reforma taky přináší, je pro odbory tabu, debatám o zvýšení některých daní by se naopak Josef Středula nebránil. „Pojďme se bavit o tom, jaké daně by to mohly být. Jedním z těch zdrojů může být nové nastavení daně z nemovitostí. Do výše majetku 20 milionů Kč by byla ta daň nula. Jakmile tu hodnotu překročí, může být daň progresivní,“ navrhuje. Kolik navíc by se takto vybralo, zatím ale odhadnout nedokáže.
Novela zákoníku práce, kterou také začnou v příštím týdnu projednávat poslanci, chce také rozhýbat pracovní trh. Počítá s kratší výpovědní lhůtou, delší zkušební dobou, zaručuje matkám po návratu z rodičovské původní místo. Debatovaná výpověď bez udání důvodu v novele není, poslanci ODS už teď ale prohlašují, že ji do zákona chtějí přidat prostřednictvím pozměňovacího zákona.
Lidé bez peněz se bojí utrácet
Josef Středula však nepovažuje český pracovní trh za zamrzlý. Komu chybí zaměstnanci, má podle něj zvýšit mzdy. „Stačí, aby zaměstnavatelé konečně začali navyšovat mzdy a začali si v nich konkurovat. Nominální mzdy sice rostly, ale reálné klesly velmi drsným způsobem, a některým lidem dokonce klesla i kupní síla o 30 %, protože souhrnná inflace za léta 2021–23 je 32 %.“
Současné mzdy v tuzemsku považuje předseda ČMKOS stále za nízké: „Mzdy jsou extrémně nízké a lidé se bojí spotřeby, protože nevědí, co bude následovat příští měsíc, příští rok, a proto v této chvíli tolik neutrácejí.“
Na celý rozhovor se můžete podívat v úvodním videu.
Pozn. red.: V článku byla upravena výše deficitu důchodového účtu v roce 2060.