Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Keramické obklady a dlažby se v Česku vyrábějí více než 140 let, jenže aktuální doba další budoucnosti počítané na dekády příliš nenahrává.
„V aktuálním nastavení je to výroba, která může jen těžko přežít. Zelená politika je nastavená časově nerealisticky. My nechceme bojovat proti čistému životnímu prostředí. My bojujeme proti časovému nastavení té změny. Je absolutně nerealistická, my nemáme technologie, které by při výrobě keramických obkladů nahradily fosilní paliva. Naše pálící pece pracují na plyn,“ vysvětluje v Agendě SZ Byznys Roman Blažíček, jednatel skupiny Lasselsberger, která vyrábí obklady Rako.
Výroba o 25 procent níž
A aktuální situaci nenahrává ani poptávka. „Současná doba není úplně optimistická, není úplně dobrá. Pokud bychom srovnali naši výkonnost s výkonností předcovidovou, máme ve výrobě pokles zhruba 20 až 25 procent,“ říká Blažíček. Aktuální omezení podle něj víceméně kopíruje výkonnost evropského stavebnictví včetně toho českého.
„Musím říct, že ta negativní situace v českém stavebnictví, která sice není vidět v číslech, ale je vidět u výrobců stavebních hmot, je někde právě na této úrovni. Byla tam v roce 2023, 2024 a pokračuje to i v letošním roce.,“ dodává Blažíček.
Nejde podle něj pouze o pokles v Česku, ale v celé západní Evropě, především v Německu. „To je přitom náš největší exportní trh. V Česku necháváme 25 procent naší produkce, zbytek exportujeme,“ dodává. Kromě toho Lasselsberger exportuje do dalších 92 zemí na světě.
Evropské krachy, indický nástup
Pod tlakem jsou všichni evropští výrobci, na které navíc dotírá levná konkurence z Turecka a Indie.
„U Číny máme výhodu v tom, že před čtrnácti lety byla zavedena cla na dovozy. V dnešní době je fenomén právě dovozů z Indie a Turecka. Náklady, za které jsou schopni dovézt do Evropy, jsou významně pod našimi náklady. Kvalitativně sice nejsou na takové úrovni jako výrobci evropští, ale pro určitý segment to nehraje tak dramatickou roli,“ dodává Blažíček s tím, že mnoho evropských výrobců už kvůli tomu skončilo.
„Ten tlak je obrovský, ne všichni v něm přežívají. Německá produkce byla historicky velmi silná. Loni byli poslední tři němečtí výrobci v konkurzu a překoupeni,“ dodává Blažíček. V celém odvětví podle něj dochází ke konsolidaci a zavírání továren – ať už dočasnému, nebo trvalému.
Otázka přesunu výroby mimo EU
Také koncern Lasselsberger aktuálně řeší, zda v Evropě s výrobou pokračovat. „Je to určitě téma, jestli budeme dál investovat v Evropě, anebo budeme hledat teritoria, kde se nám bude lépe dýchat, kde budeme schopni vyrábět s lepší nákladovou strukturou a eventuálně ty výrobky vracet zpátky do Evropy,“ dodává Blažíček.
Dodává, že však stále věří, že politika začne pracovat ve prospěch průmyslu a negativní situace se změní.
„Pro Českou republiku by to byla ztráta dalšího průmyslu, na kterém je závislá,“ dodává Blažíček. Sice si uvědomuje, že keramická výroba není klíčová, ale pokud se podle něj podíváme na jiné typy výrob, například chemickou či výrobu oceli, ty už pro fungování a existenci Evropy klíčové jsou.
Firma měla loni obrat 4,5 miliardy, zhruba o deset procent méně než před covidem. „Je ale třeba vidět, že nám dramaticky narostly náklady, takže obrat se poměřuje jen těžko. EBITDA už k poměření je, to je 650 milionů, o deset, patnáct procent níže proti předchozím rokům,“ dodává Blažíček. Upozorňuje však, že hodnota odpisů je kvůli obrovské počáteční investici v tomto odvětví extrémně vysoká.
Agenda
Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.
Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.