Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ceny bytů svižně rostou. V posledním kvartálu loňského roku byly o 16 % vyšší než ve stejném období roku předcházejícího. Vyplývá to z nabídkových cen středně velkých starších bytů, inzerovaných na portálu Sreality.cz.
Rekordmanem je Karlovarský kraj, kde došlo k meziročnímu navýšení nabídkových cen o celou pětinu. Jihomoravský a Moravskoslezský kraj vykazují zdražení o 18 %. Nejméně rostly ceny bytů v Královéhradeckém kraji (o 6 %) a na Vysočině (o 8 %). V žádném regionu ceny neklesaly.
Na trh se vracejí i lidé, kteří na čas na nákup bydlení rezignovali, všímá si Martin Vašek, šéf ČSOB Hypoteční banky a Stavební spořitelny. „Očekáváme, že bude o 10–15 % víc klientů, kteří si budou chtít splnit sen o svém bydlení a koupit si nemovitost. S tím, že narůstají nominální mzdy a roste disponibilní příjem českých občanů, bude část klientů chtít odloženou poptávku z let 2022, 2023, kdy byl počet žadatelů o hypoteční úvěr oproti běžným letům o 40 % níž, realizovat.“
V letošním roce budou byty zdražovat až o desetinu. „Růst cen nemovitostí bude pokračovat někde kolem 5 % plus. Nemyslíme si, že překoná 10 %, ale bude někde mezi pěti a deseti procenty,“ odhadl Vašek v pořadu Agenda.
Trumpova cla by hypotéky zdražila
Hypotéky budou dál zlevňovat, ale zvolna. Ze současných průměrných 4,8 % klesne průměrná úroková sazba v druhé polovině roku pod 4,5 %, domnívá se Martin Vašek. „Věřím tomu, že když nastane střední ekonomický scénář, inflace bude pod kontrolou a neobjeví se z Ameriky nějaká smršť cel a podobných věcí, které by mohly začít zvedat cenovou hladinu, tak se podíváme pod 4,5 % na průměrné sazbě v druhé polovině roku 2025.“
Pokles cen hypoték by mohlo zastavit zavedení cel, které zvažuje nový americký prezident Donald Trump. „Cla budou znamenat zvýšenou inflaci. Americká centrální banka bude proti tomu bojovat tím, že nebude tak rychle snižovat úrokové sazby, jak se nyní doufá, což začne vytlačovat úrokové sazby v západní Evropě a bohužel i v České republice,“ varuje Martin Vašek.
Jak jdou nahoru ceny bytů, zvyšuje se i průměrná výše poskytnuté hypotéky. Za poslední rok skočila z 3,37 milionu korun na 3,86 milionu. „Je to velmi rychlý růst o půl milionu korun. Já si myslím, že se letos ke konci roku podíváme přes čtyřmilionovou hranici. Díky tomu, že zájem je masivní, dojde k dalšímu růstu celkových objemů poskytnutých úvěrů.“
Pokles státního příspěvku spořitelny přežily
Na základ hypotéky, který je třeba mít z vlastních zdrojů, si Češi šetří i prostřednictvím stavebního spoření. Loňský rok byl pro stavební spořitelny průměrný. Překonaly i dramatické zkrácení státní podpory - z dvou tisíc na tisícovku ročně. Celkový počet smluv ve fázi spoření ovšem zvolna dlouhodobě klesá.
Loni lidé uzavřeli 452 tisíc nových smluv, o 6 % méně než rok předtím. V pěti stavebních spořitelnách působících v Česku spořilo loni 2 miliony 960 tisíc lidí. Padá i celkový objem vkladů.
„Vzhledem k tržním úrokovým sazbám je i snížená státní podpora stále zajímavá,“ má za to Martin Vašek. Aby si stavební spořitelny klienty udržely, dorovnávaly jim snížený bonus od státu ze svého. „Jsou to vyšší desítky milionů korun, které nás tato marketingová akce bude stát,“ říká za ČSOB Stavební spořitelnu Martin Vašek.
V loňském roce mělo „stavebko“ i díky podpoře státu novým klientům zhodnocení kolem 5 % a předčilo tak průměrné výnosy spořicích účtů. Zatímco na „spořácích“ kvůli poklesu základní úrokové sazby ČNB nabízený úrok klesal, ve stavebním spoření je naopak na šest let garantovaný.
„Když se České národní bance bude dařit držet inflačního cíle 2–3 %, tak na tom šestiletém horizontu překoná inflaci,“ předpovídá Vašek. Dlouhodobě se ale produktu překonávat inflaci nedaří. Od výnosu musí klient ještě odečíst poplatky, například ČSOB vybírá 360 korun ročně za vedení účtu.
„Stavebky“ půjčily 50 miliard
Stavební spoření u nás vzniklo začátkem devadesátých let s cílem motivovat obyvatele, aby investovali do svého bydlení. Naspořené prostředky je ovšem od počátku až do současnosti možné použít i na jiné účely. Státní dotace, na které jako daňoví poplatníci přispíváme, sponzorují leckomu nákup auta nebo dovolené.
Podle Vaška si ale tento produkt podporu státu zaslouží kvůli poskytování úvěrů především na rekonstrukce a energetické modernizace bydlení. „Poskytujeme peníze až na 25 let, ty úvěry jsou nezajištěné. Ostatní banky poskytují tzv. zajištěné úvěry, kdy musíte svoji nemovitost dát do zástavy,“ říká Vašek.
Každý, kdo má uzavřené stavební spoření, má šanci získat úvěr s výhodnou úrokovou sazbou. Loni zaznamenaly spořitelny dramatický nárůst zájmu o tyto půjčky. Poskytly úvěry v součtu za 51,5 miliardy korun, o 45 % víc než v roce 2023.
„Ekonomická situace se zlepšila, v České republice nominální mzdy rostou, inflace je pod kontrolou a spousta odkládaných investic do rekonstrukcí a zateplení se uskutečnila,“ vysvětluje Martin Vašek.
V roce 2024 začaly stavební spořitelny radit s dotacemi z programu Nová zelená úsporám či Oprav dům po babičce. „Zástupci stavebních spořitelen člověku bezplatně poradí, zorientují ho v procesu. Ukážou mu orientační kalkulace a pak ho provedou celým tím procesem vyjednání té dotace. Zajistí mu energetického specialistu, který posoudí dům a udělá projekt, a potom následně pomůžou i s čerpáním dotace.“
Dotace v těchto programech byla v průměru 1 milion korun, plyne z dat Státního fondu životního prostředí. „Nyní od 1. 1. 2025 je zvýhodněný úvěr ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ve výši 3 % RPSN,“ uvedl Vašek.