Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Investiční společnost Atris a jí spravovaný nemovitostní fond Realita plánují koupi zrekonstruovaného obchodního domu Máj v Praze na Národní třídě, a to za vyšší jednotky miliard korun.
Prodávajícím bude developerská společnost Amadeus Real Estate, která má přitom stejné akcionáře jako Atris, konkrétně Martina a Václava Klánových.
Plánovaná transakce s ikonickou stavbou i provázání prodávajícího a kupujícího bylo jedním z hlavních témat rozhovoru, který redakci SZ Byznys poskytl místopředseda představenstva Atrisu Tomáš Jícha.
Čím je pro váš fond Máj zajímavý?
Máj je typická nemovitost, která podle mě patří do fondové struktury. Je to budova na dobré adrese, Národní třída je dopravní uzel, je tam všechno, co investoři potřebují. My si teď Máj pečlivě prověřujeme po všech stránkách. Pokud prověrky vyjdou, budeme jednat o ceně. Věříme tomu, že se dokážeme s prodávajícím dohodnout na takové ceně, která přinese investorům dostatečný výnos a bude uspokojivá i pro prodávajícího.
Prodávajícím Máje je společnost Amadeus Real Estate, která má stejné akcionáře jako Atris. Jak byste se mohli nedohodnout?
To je pravda. Na druhou stranu akcionáři mají zájem, aby fond prosperoval. To znamená, že musíme konstrukci nákupu nastavit tak, aby fungovala oboustranně. Využíváme kvůli tomu externí poradce, abychom na celou věc měli jasný a nezávislý názor z trhu.
Obchodní dům Máj
Obchodní dům na rohu Spálené a Národní vznikl na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor ještědského vysílač Karel Hubáček.
Máj se zákazníkům otevřel 21. dubna 1975. V roce 2006 prohlásilo Ministerstvo kultury dům kulturní památkou.
Současným majitelem Máje je skupina Amadeus Real Estate podnikatelů Martina a Václava Klánových.
Nepředstavuje pro akcionáře prodej nemovitosti do spřízněného fondu střet zájmů?
Střet zájmů to není, je to využití synergií. Na realizaci takového projektu, jako byla rekonstrukce Máje, potřebujete nejméně sedm let. A to je něco, co fond určený pro drobné investory nemůže snést. Riziko developerského projektu je pro takový fond příliš velké. Proto se development odehrál jinde. Fond však nyní bude moci těžit z výsledku. Je to podle mě správný model a přístup.
Mohou se investoři ve fondu spolehnout na to, že cena, za kterou koupí Máj, bude férová? Protože cenu a další podmínky transakce budete přeci zase vyhodnocovat vy, nikoliv samotní investoři.
Vše je dobře ošetřeno regulací a dalšími předpisy. Před transakcí si děláme všechny možné prověrky její výhodnosti, máme na to navíc najaté i poradce, kteří řeší ekonomiku projektu. To by nám mělo zajistit průhlednost celého procesu. Budeme mít dva nezávislé znalecké posudky, které navíc zkontrolují komerční poradci. Všechno ještě zhodnotí náš manažer risku, svou roli v celé věci má i depozitář. Zkrátka chováme se k tomu jako k jakékoliv jiné nemovitosti.
Z vašich výstupů například na sociálních sítích je zřejmé, že jste posílili investice do marketingu. Co je cílem?
Než jsme do fondu Realita přišli, byl to poměrně malý fond. Navíc se potýkal s odkupy, předchozí vlastníci přerušili spolupráci s distribučními sítěmi. Což vedlo k poklesu majetku fondu. S naším příchodem jsme proto potřebovali hodně věcí změnit.
Předně zastavit odchod investorů a nastartovat příchod nových. S tím samozřejmě souviselo i to, že jsme se potřebovali rozšířit personálně a technologicky, investovali jsme hodně do IT, protože správa regulovaného subjektu je velmi náročná. To vše nebylo možné udělat na lusknutí prstů, ale myslím, že letos se to už zlomilo.
Navázali jste opět spolupráci s distribučními sítěmi?
Distribuci jsme posílili, spolupracujeme s vícero subjekty, chtěli bychom mít širokou síť. Zároveň ale chceme spolupracovat jen se sítěmi, u nichž nehrozí, že by nám přinesly nějaký problém. Například, že by investorům slibovaly něco, co je nesplnitelné. Chceme jen kvalitní sítě, o nichž víme, že svou práci dělají dobře.
Co budete dělat s nemovitostmi, které ve fondu zůstaly po předchozích vlastnících?
Máme ve fondu nemovitosti z dřívější doby, které podle mě do fondové struktury úplně nepatří. Protože starat se například o nemovitost v hodnotě několika milionů korun se třemi nájemci je poměrně nákladná záležitost.
Budete se tedy nějakých budov zbavovat?
Ano, určitě chceme portfolio modernizovat. Musíme navíc myslet i ekologicky, například z hlediska energetických úspor. Nemovitosti, které nejsou dlouhodobě perspektivní, budeme prodávat.