Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Skupina Creditas Pavla Hubáčka patří k vlně českého byznysu, který se nebojí zahraničí. Loni koupila v západní Evropě banky a u našeho severního souseda v Polsku energetickou firmu, která provozuje dominantní byznys.
Šéf Creditas Group Jiří Hrouda má za úkol skupinu podle plánu majitele v příštích třech letech zdvojnásobit. „Například v energetice skutečně máme za cíl návratnost nad 20 procent ročně, a někdy i 25 procent. Zatím se nám to daří,“ říká v rozhovoru pro SZ Byznys Hrouda.
Jak skupina Creditas skončila vloni?
Máme za sebou rok plný expanzí a akvizic ve všech divizích našeho byznysu. S energetikou jsme vstoupili na slovenský a polský trh, takže posilujeme naši pozici ve střední Evropě. Dokončili jsme taky fúzi Banky Creditas s Max bankou.
V naší bankovní části máme konsolidovaný čistý zisk přes 770 milionů korun. Po začlenění Max banky, máme bilanci bezmála 200 miliard a 260 tisíc klientů. Celá skupina má předběžný čistý zisk okolo 3,9 miliardy korun. Snažíme se růst organicky i prostřednictvím akvizic.
Vy jste se loni dohodli na koupi maltské banky MeDirect, která kromě samotné Malty provozuje banky v Belgii a Nizozemsku. V případě, že vše schválí regulátoři, kdy ji spojíte s českou Bankou Creditas?
Pracujeme na té transakci intenzivně. V současnosti čekáme, až to posvětí regulátoři v jednotlivých státech. Vypadá to dobře. Dohromady mají banky bilanci šest miliard eur (150 miliard korun, pozn. red.), takže jsou skoro stejně velké jako Banka Creditas.
Samozřejmě na těch trzích, kde působí, nejsou největší. Ale třeba v Belgii jsou číslo sedm a na Maltě jsou třetí. MeDirect vnímáme jako příležitost, mohla by to být pro nás zajímavá platforma pro další růst v západní Evropě.
Jaký je váš plán?
My jsme expanzi do západní Evropy dlouho zvažovali, ale špatně se to dělá na zelené louce. Bankovnictví je složité odvětví, a pokud nemáte potřebný rozsah, tak je poměrně těžké růst, takže spíš naše myšlenky směřovaly k těm akvizicím.
Chtěli jsme něco v solidní velikosti, aby to mělo pro nás smysl, a chtěli jsme banku, která bude hodně technologicky silná. MeDirect je, co se týče technologií, takový malý Revolut. Začínali s bankovními platbami a dnes už mají komplexní nabídku.
Jiří Hrouda
2000–2005: Studium na Vysoké škole ekonomické v Praze, obor finance.
V roce 2016 nastoupil do Creditas, kde dostal na starosti strategické projekty a investice.
Od roku 2022 skupinu Pavla Hubáčka řídí.
V letech 2005 až 2010 působil v Citibank v Praze a Londýně.

Jiří Hrouda.
Poměrně zásadně se soustřeďují na investice, to znamená, že přes ně můžete nakoupit tisíce různých akcií, fondů atd., a to se nám hodně líbí. Banka Creditas je totiž v investicích velmi aktivní, přičemž dnes jsme silní hlavně na pobočkách a přes privátní bankéře, takže přijdete k našim bankéřům a můžete si koupit zajímavé investiční nástroje. Samozřejmě i naši klienti mají možnost investovat přes aplikaci. MeDirect ale všechno dělá přes aplikaci v mobilu. To nám hodně imponovalo.
Takže chcete vydělávat na správě investic. Získávat klienty v Česku i západní Evropě a profitovat z poplatků a provizí?
Ano. Ta banka je relativně klasická, to znamená depozita plus hypotéky plus běžné každodenní bankovnictví. Ale my sázíme především na vyspělou technologickou platformu, kde si klienti mohou spravovat a kupovat investice.
V MeDirect dokáží rozinvestovat své klienty, takže u nich investuje 30 až 50 % klientů. Průměr českého trhu je zhruba 12 %. To vlastně znamená mít šest miliard depozit a vědět, že 30 až 50 % vašich klientů investuje. Chceme tu platformu přivést do Česka. V tom vidíme synergii a zajímavé příležitosti.
I ten belgický trh sám o sobě vypadá zajímavě, mimochodem je to jedna z nejbohatších ekonomik Evropy. Například medián čistých finančních aktiv (úspory plus finanční aktiva minus dluhy) na hlavu je přes 230 tisíc eur. To je obrovské číslo. V Nizozemsku a Itálii to není ani polovina. Klienti jsou tedy docela bohatí, jsou zvyklí investovat, chtějí investovat a i díky MeDirect mají teď příležitost dělat to jednoduše a online.
Je ta banka zisková?
Je někde kolem nuly, protože měli velké problémy v průběhu covidu. V roce 2021 a 2022 vytvářeli velké opravné položky, protože měli poměrně velkou expozici vůči komerčním nemovitostem a dalším covidem zasaženým sektorům ekonomiky. Ztratili tehdy hodně kapitálu.
Stávající akcionář byl na konci svého investičního horizontu a rozhodl se banku prodat. My jsme na ně narazili náhodou, tehdy jsme ve výběrovém řízení byli asi tři a vyhráli jsme.
Plánem je s bankami dál pracovat, přeorganizovat jejich strukturu, bude to práce na mnoho let.
Creditas se soustředí hlavně na financování nemovitostí. Budete v tom pokračovat?
Máme hodně nemovitostních projektů, ale financujeme i energetiku a další odvětví. My dlouhodobě říkáme, že nemovitosti jsou součástí naší DNA. Jeden celý segment naší skupiny jsou nemovitosti, hlavně rezidenční development. Creditas Real Estate má v portfoliu přes 5 500 bytových jednotek a další tisíce jsou v přípravě.
K tomu financování nemovitostí je samozřejmě potřeba zmínit, že regulatorní pravidla jsou poměrně příznivá vůči nemovitostem, to znamená, že každá banka má motivaci, aby se nemovitostem věnovala.
Ten trh je v Česku navíc jednoduchý, když pořád roste?
Je to tak. A mimochodem Malta je to samé. Třeba komerční nemovitosti i logistika zažily zakolísání. Ale vidíme teď zase oživení trhu. Například na stole jsme měli zajímavou transakci skladů na D1. Aktivum nakonec koupil někdo jiný za nesmyslně vysokou cenu. Vůbec to nechápeme, nikdy bychom to za tak draho nekoupili, ale investorům očividně ty logistické areály na klíčové dopravní tepně dávají přesto smysl.
Co nejvíc táhne tuto energeticko-nemovitostní část?
Loňský rok byl docela vyvážený. Energetika už dneska tvoří cca 60 procent nebankovní části skupiny. Je to poměrně velké. Historicky jsme se věnovali výhradně tzv. distribučním soustavám, tedy energetické infrastruktuře.
Dneska už jsme velmi komplexní, to znamená, máme energetické zdroje, bateriové úložiště kogenerační soustavy, obchodníka s elektřinou, máme dneska nově distribuci zkapalněného zemního plynu LNG.
Energetika je zajímavá v tom, že největšího užitku docílíte tím, když dokážete věci efektivně propojovat, to znamená využít znalosti z distribuce v obchodě, pak obchodování s elektřinou. Také jsme samozřejmě spoustu peněz investovali do IT.
V developmentu očekáváme velký boom letos, kdy máme v různé formě rozpracovanosti 12 projektů s téměř tisícovkou bytů.
Váš šéf a majitel skupiny Creditas Pavel Hubáček prohlásil, že by chtěl do tří let hodnotu Creditasu zdvojnásobit. Zvládnete to pro něho provést?
Dnes jsme v nemovitostech kolem hranice miliardy dolarů, ale snažíme se dělat ty věci, které mají poměrně vysokou přidanou hodnotu. Například v energetice skutečně máme za cíl návratnost nad 20 % ročně, někdy 25 %. Zatím se nám to daří.
S tím, jak roste naše velikost, můžeme dělat transakce, na které bychom dříve nedosáhli. Takže když uděláte 25% výnos na 200 milionech eur, vypadá to jinak než na 200 milionech korun. Pokud bychom tuto linii následující tři roky drželi, tak se nám může skutečně hodnota skupiny významně zvýšit.
Jaké máte zadlužení?
V průmyslové větvi jsme dneska na úrovni zhruba 20 % vlastního kapitálu, to znamená jedna ku čtyřem, což bych řekl, s ohledem na významné zastoupení nemovitostních aktiv, není nijak neobvyklé.
V Polsku jste v únoru koupili firmu Duon, která se zabývá hlavně distribucí a prodejem zemního plynu pro průmyslové firmy. Předtím jste od stejné firmy kupovali distribuční firmu na Slovensku. Popište ty transakce.
Na Slovensku to byla v podstatě tamní verze naší energetické divize UCED s tím, že GGE je více zaměřená na distribuci a výrobu tepla než elektřinu. Stejně tak mají teplárny a elektrárny obchodníka s energiemi, takže nám to dávalo velký smysl.
A polská společnost Duon, která se věnuje distribuci zkapalněného a plynného zemního plynu, byla takový přílepek – ne v negativním slova smyslu. Je potřeba zmínit, že v Polsku to funguje malinko jinak. Ve většině rozvinutých ekonomik se plyn transportuje téměř výhradně skrze plynovody, v Polsku je poměrně velké procento plynu nadále transportováno vozidly, to znamená železnice a kamiony přes cisterny.
Tato firma má ve flotile cisteren na LNG a CNG na polském trhu dominanci. My si myslíme, že LNG může minimálně následujících třeba 15 až 20 let velmi dobře fungovat.
V souvislosti s přerušením dodávek plynu z Ruska zcela určitě.
Poměrně zásadně roste import LNG do Evropy, ať už je to z Kataru, z Ameriky, a dalších zemí, a budují se nové terminály na LNG. Polsko je docela dobře umístěno, co se týče budoucí distribuce do zbytku Evropy.
Nebyla to nijak enormně obrovská akvizice, ta firma vydělává 12 milionů eur ročně (300 milionů korun), ale umožňuje nám to dát nohu do dveří polského trhu. Je to dobrá vstupenka na polský trh.
Kam teď chcete svěřovat největší investice? Je to paroplynová elektrárna v Chomutově?
Kdybych vzal skupinu Creditas jako celek, tak je to asi vyvážené mezi bankovní a nebankovní odvětví. Co se týče nebankovní části, tak je to absolutně dominované energetikou. My v tuto chvíli neděláme žádné významné investice do nemovitostí a věnujeme se nemovitostním projektům, které již v portfoliu máme.
Nemáte zájem třeba i o akcie ČEZ, které aktuálně nakupuje Tykač a jeho společníci?
V tuto chvíli nijak aktivně na burze neobchodujeme. Nemáme v tom nějakou kompetitivní výhodu. Jistě ale může být zajímavé, co stát s ČEZ udělá. Samozřejmě někdo může sázet na to, co se stane po volbách. Pro nás je to ale svým způsobem dobře.
My jsme jeden z těch menších hráčů, a pokud ten velký hráč ČEZ nebude úplně soustředěný, tak pro nás to může vytvořit nové příležitosti. Možná se třeba něco z toho velkého hráče objeví na prodej. Může to být zajímavá příležitost, ale aktivně se tomu nevěnujeme.
Spolupracujete dál s Tykačem i poté, co jste koupili od něj a jeho čínských partnerů energetické zdroje a přesně za rok jste je prodali pouze Tykačovi?
Český trh je relativně malý, prakticky s každou větší skupinou máme nějaké vztahy či spolupráci, ať už finanční či nefinanční.
Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.