Hlavní obsah

Letošní Dny NATO spláchla povodeň. Prestižní airshow to málem pohřbilo

Agenda SZ Byznys se Zbyňkem Pavlačíkem ze spolku Jagello 2000. Video: Zuzana Kubátová, Seznam Zprávy

Zářijové povodně nezničily jen majetek tisíců lidí a firem. Překazily také letošní konání velké bezpečnostní přehlídky Dny NATO v Mošnově. Ve hře bylo 42 milionů korun, mezinárodní prestiž, budoucnost akce, ale i osud pořadatelů.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Dvoudenní Dny NATO a Dny vzdušných sil Armády ČR se konají každoročně na vojenském letišti v Mošnově u Ostravy. Akce má 24letou historii, během níž vyrostla v největší bezpečnostní show ve střední Evropě. Představují se na ní armádní složky, policejní jednotky, hasiči či záchranáři a zbrojní firmy z Česka i řady dalších zemí.

Loni Dny NATO navštívilo 200 tisíc lidí a jejich program sledovalo buď přímo na místě nebo na internetu milion diváků. Letos se o víkendu 21. a 22. září čekala srovnatelná návštěvnost, jenomže týden před tím začalo pršet.

Show nakonec musel organizátor, spolek Jagello 2000, zrušit necelých šest dní před začátkem. Verdikt padl koncem povodňového víkendu, kdy už se v Mošnově chystaly první expozice. Znamenalo to na poslední chvíli odvolávat stovky účastníků, kteří se tam chystali přesouvat techniku, vrtulníky a letadla. A vysvětlovat situaci finančním partnerům, kteří do přehlídky vložili desítky milionů korun. Samotný rozpočet letošních Dnů NATO činil 42 milionů.

„Ze zahraničí jsme letos čekali 800 účastníků. Jen z Německa, které mělo být partnerskou zemí, jich mělo dorazit na 300. Všechny jsme museli zastavit dřív, než se začnou přesouvat do Mošnova, aby nevznikl chaos,“ líčí v Agendě SZ Byznys Zbyněk Pavlačík, předseda pořádajícího spolku Jagello 2000.

„Bylo to mé nejtěžší rozhodnutí za 24 let konání akce,“ přiznal už dřív na sociální síti X.

Stopka na poslední chvíli

Není divu. O osudu přehlídky musel Pavlačík rozhodovat v době, kdy rozsah povodní nebyl ještě úplně zřejmý. Samotnému dějišti přehlídky přitom záplava bezprostředně nehrozila.

Na Jagellu měli informace o hrozící velké vodě od vojenských meteorologů od čtvrtka 12. září. „Věděli jsme, že se blíží nadstandardní srážky srovnatelné s rokem 1997, že na letišti bude podmáčený terén a že povodně zatíží obce v regionu i Ostravu. Ale to nebylo to hlavní, proč jsme o zrušení uvažovali. Hlavní důvod byl etický. Pořádat Dny NATO v daných podmínkách, by bylo nemravné,“ líčí Pavlačík.

Šéfové Jagella si uvědomovali, že není možné předvádět záchranné složky a armádu na populární show ve chvíli, kdy jejich příslušníci bojují ve skutečné akci o lidské životy i majetek. Navíc by kvůli přehlídce vytěžovali jejich kapacity. Na druhou stranu závazky vůči partnerům a dodavatelům přehlídky v půli září už dosahovaly desítek milionů korun.

Na financování se podílejí především firmy, které získávají velké zakázky od státu, jako jsou zbrojovky a další dodavatelé pro bezpečnostní složky a záchranáře. Jen asi pětinu rozpočtu mošnovské show kryje veřejná podpora a dotace, hlavně od Moravskoslezského kraje a města Ostravy.

Síla sociálního kapitálu

Firemní partneři předpokládají, že se jim financování Dnů NATO marketingově zúročí, mohou se zviditelnit v mezinárodním měřítku přímo u potenciálních odběratelů.

„Všechny smlouvy máme na marketing, nikoliv na sponzoring,“ říká Pavlačík. V době, kdy rozhodoval o osudu přehlídky, měl na stole štos faktur za zálohy a přípravné práce.

Konečný verdikt nakonec padl v neděli, pouhých 20 hodin před tím, než by do areálu letiště začala najíždět první technika. A 42 hodin před startem prvního zahraničního účastníka, letounu C-5 Galaxy z amerického Texasu.

„Myslím, že v Česku se zatím nikdy nerušila tak velká akce jen šest dnů před otevřením pro návštěvníky, “ říká Pavlačík. Dvanáct zaměstnanců Jagella pak řadu hodin kontaktovalo jednotlivé vystavující, servisní a dodavatelské organizace i finanční partnery, aby informovali o verdiktu.

Kontaktovat návštěvníky je v tomto případě složitější, než když se ruší například hudební festival. Na Dny NATO se neprodává vstupné. „Od roku 2021, co je pořádáme, návštěvníci nemusí platit. Jsou to zároveň daňoví poplatníci, mají mít možnost bezplatně vidět, co se pořizuje z jejich daní,“ vysvětluje Pavlačík.

Při online předprodejích mají organizátoři s tisícovkami diváků kontakt, Jagello však mohlo návštěvníky, kteří na akci pravidelně přijíždějí z Polska, Slovenska, Rakouska, Itálie a dalších zemí, oslovit jen prostřednictvím sociálních sítí, médií a byznysových partnerů. Organizátoři nakonec zpátečku zvládli, k obávanému chaosu nedošlo.

Zato Jagello začalo sčítat ztráty. „Samozřejmě nás to finančně zasáhlo. Nejkritičtějších bylo prvních deset dnů, kdy jsme museli připustit variantu, že na sebe budeme muset podat návrh na insolvenci,“ popisuje Pavlačík. Spolek musel krizi vyřešit během několika týdnů. Už v říjnu, hned po skončení zářijové show, začíná příprava dalšího ročníku.

„Absolvovali jsme maraton jednání, naštěstí úspěšně. Někdy v polovině října jsme se dozvěděli, že naši dlouholetí partneři jako Česká zbrojovka, Tatra či skupina CSG nás podrží. V tuto chvíli, pokud se ještě něco nestane, přežijeme. Poznali jsme sílu svého sociálního kapitálu,“ říká šéf Jagella.

Pořadatel Dnů NATO věří, že se Jagello z povodňového zásahu vzpamatuje tak jako z předchozích krizových situací. Na tu první narazil hned při premiéře Dnů NATO před 24 lety. Termín historicky první show, pořádané tehdy ještě na ostravském výstavišti Černá louka, vyšel na období krátce po teroristickém útoku z 11. září. Podle Pavlačíka tehdy nikdo nevěřil, že se akce uskuteční, nakonec se v plánovaném termínu konala.

Zrušení přehlídky hrozilo i před třemi lety, kdy uspořádání vyšlo na covidový lockdown. Akce tehdy proběhla bez návštěvníků, program se streamoval na internet. Riskantní krok se podle Pavlačíka vyplatil a v Mošnově tehdy nevzniklo žádné ohnisko nákazy.

Dny NATO a Dny vzdušných sil v Mošnově jsou největší akcí, jakou Jagello pořádá. Kromě toho organizuje konference s bezpečnostní, diplomatickou či zahraničně politickou tematikou a poskytuje servisní a marketingové služby. Každý druhý rok také pořádá menší obdobu Dnů NATO –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jednodenní Dny otevřených dveří na vojenském letišti v Čáslavi.

Čáslavská airshow se má konat v květnu 2025, podle Pavlačíka ale není úplně jisté, že se ji povede zorganizovat podle plánu.

„Doufám, že ano. Financování Dnů otevřených dveří v Čáslavi se od ostravské akce liší v tom, že tato akce nemá tak silný marketingový potenciál, na rozdíl od Dnů NATO se neobejde bez podpory Středočeského kraje. O tom budeme teprve jednat, protože jsme museli počkat na výsledek krajských voleb a vznik krajské koalice, donedávna jsme neměli partnera k jednání. S novým vedením Středočeského kraje se potkáme začátkem prosince,“ říká šéf Jagella.

Agenda

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.

Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.

Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.

Související témata:
Jagello 2000
Letiště Leoše Janáčka Ostrava

Doporučované