Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Československá skupina Penta Investments letos slaví třicet let na trhu a otevírá se externím investorům. Její dva nové investiční fondy – Penta Equity Fund a Penta Real Estate Fund – začnou v prosinci přijímat první vklady. Cílem jsou desítky miliard korun, nejenom z Česka a Slovenska, ale i dalších evropských zemí na zrychlení růstu celé skupiny.
Do fondu partneři vkládají deset procent aktiv mateřské firmy. Ta podle šéfa Penta Fund Tomáše Kálala v posledních letech vydělávala téměř 15 procent ročně a také výnosovost fondu podle modelů vychází mezi třinácti až patnácti procenty. „Dalo by se předpokládat, že je to to samé, co Marek Dospiva a další partneři vydělávali v uplynulých pěti až deseti letech,“ říká v Agendě SZ Byznys Tomáš Kálal.
Proč padlo rozhodnutí spustit investiční fondy?
Abychom zrychlili růst Penty. Ta za svoji třicetiletou historii nepouštěla do své akcionářské struktury nikoho jiného než partnery. Financovala se vydělanými penězi, bankovním financováním a dluhopisy. Dluhopisů už začal být velký balík, mají nějakou splatnost a pro firmu, která dosahuje velikosti přes 100 miliard čistých aktiv, bylo vhodné dodat další distribuční kanál. Partneři nejprve zvažovali nějaké IPO na zahraničních burzách, ale tam ještě úplně nejsme – abychom mohli jít do Londýna, nebo do Německa.
Nejste?
Zatím nejsme, ale budeme. Takže se partneři porozhlédli po českém a slovenském kapitálovém trhu a absorpčních schopnostech na jiných fondech. Aby se podařilo naplnit představy na posílení kapitálové pozice, nemusíme jít zas tak daleko. Podali jsme na ČNB žádost o založení investičních fondů a ty budou sbírat kapitál od kvalifikovaných investorů.
Mluvil jste o rychlejším růstu. Kam chcete růst?
Nechceme růst nikam, co už neděláme. Máme určité platformy – od zdravotnictví, přes retail, Fortunu, banky, pojišťovnu. Kanály, kterými budou růst, se nebudou odlišovat od dnes nastaveného mixu. Filozofie, kterou Penta jede posledních pět let, se rozhodně nezmění. Pravděpodobně by tak měl odpovídat i výnos, který partneři dosud měli.
Investice do nemovitostí
Realitní fondy nabízí v Česku více společností. Do nemovitostí lze investovat například přes WOOD & Company, Accolade či Natland.
Na co konkrétně tedy ty peníze půjdou?
Není tajemstvím, že Dr. Max potřebuje relativně hodně prostředků na to, aby se stal lídrem na italském trhu. Tam je extrémní kapitálová náročnost a pravděpodobně by prostředky investorů pomohly v této oblasti. Další oblastí je Real Estate, který dnes tvoří asi 10 procent skupiny, ale je pravděpodobné, že se ten podíl zvětší. Bude chtít dokončit své projekty v nejprémiovějších lokalitách v Praze a Bratislavě, pustí se do stavby Florence, staví Vítězné náměstí. A případně expanduje na nějaký zahraniční trh, což snad budeme moci brzo oznámit.
Bude to Londýn?
Nedokážu potvrdit, jak kolegové rozhodli, ale bude to některé z takto prémiových měst. Zatím Penta Real Estate podniká jen v Česku a na Slovensku v kancelářích a bytech. Rosteme ale už i v nemocnicích – už se nekupují jen provozy, ale i aktiva. To opět něco stojí a s tímto fondem – pokud nám investoři dají důvěru – můžeme růst rychleji.
Investorský mix, jako má Penta
Vy připravujete dva fondy. Oba pro kvalifikované investory, jaký je mezi nimi rozdíl?
Dává smysl oddělit Equity, část, která může být volatelní a sama o sobě je trošku jinak zaměřená od Real Estate. Do něj patří třeba Masaryčka, kde teď sedíme a která má i nějaký výnos daný nájemními smlouvami.
Zároveň ale otevíráme i mateřský holding, do kterého partneři na začátku automaticky vloží 10 procent, a za další získaný kapitál ihned objednáváme nové akcie. Tím pádem investor získá úplně stejný mix, jako má dneska Penta.
Deset procent je ve financích, nebo v aktivech Penty?
Partneři vloží 10 procent aktiv do fondu a 90 procent si nechají napřímo. A s novým přílivem investorů se postupně budou dělat další emise těchto akcií. To znamená, že investor bude získávat větší a větší podíl na tom, co je dnes konsolidační celek Penta Investments.
Ten podíl bude do budoucna jak velký?
Z logiky věci by neměl přesáhnout 49 procent, aby partneři neztratili kontrolu. Ale když si dnes vypočítám tu hodnotu Penty, která je přes sto miliard, tak jestliže bude do fondu převedeno 10 miliard, znamená to, že by investorů muselo přijít 40 miliard, abychom se bavili o nadpoloviční většině.
Kolik investorů chcete mít a kdo může investovat? Každý, kdo dá milion?
Máme různé třídy investičních akcií. Chceme nabízet fond – a to ještě není ve veřejné nabídce – i na Slovensku, a tam je jiný limit pro kvalifikované investory, takže tam budeme nabízet s minimálním limitem 50 tisíc eur. V Česku je to milion, potažmo 125 tisíc eur, pokud investor odmítne dotazníky. Máme připravenou i speciální třídu pro institucionální investory, tam budeme začínat na milionu eur a bude zvýhodněna na manažerském poplatku.
V Polsku i v Rakousku
Máte ambici mít největší český fond. Jak překonáte J&T Arch Investmets s osmdesáti miliardami?
J&T jsou snad už okolo sto miliard. My chceme růstu dosáhnout širším způsobem distribuce. Navíc, nechceme zůstat jen v Česku a na Slovensku, ale umožnit to distribuovat i v evropských zemích, v Polsku a podobně. Chceme využít interní distribuční kanál – Privatbanku, která je ve skupině Penta a která dnes nabízí korporátní dluhopisy. Zároveň diskutujeme s privátním bankovnictvím. Mým cílem je, aby si kvalifikovaný investor pro tento typ investice mohl dojít za svým oblíbeným finančním poradcem. Ne, aby mu musel volat někdo, koho vůbec nezná.
Kdy to bude? Jaký je ten harmonogram?
V prosinci začneme v Česku. Fondy máme prakticky připravené, jen zasmluvňujeme smlouvy s depozitářem, auditory a podobně. Na Slovensku je to odvislé od toho, kdy dostaneme licenci.
A pak přijde Polsko a další země? Jaké a kdy?
V příštím roce. Asi bych kopíroval země, kde Penta působí, což je asi nejsnazší. Měly by to být země nám trochu blízké. To znamená asi Polsko, Rumunsko, třeba Rakousko, které funguje relativně podobně. Pokud budeme mít v tu dobu dostatek kapitálu z Česka a Slovenska, nepotřebujeme to realizovat v jiných zemích. Naším cílem ale je, stát se západoevropským fondem, který si bude moci koupit investor v Německu, Španělsku.
Kolik peněz chcete ve fondu mít ještě letos, kolik do pěti let?
To je otázka dlouhodobého horizontu. Ale jsou to desítky miliard korun.
Vyšší, nebo nižší?
Naše ambice jsou střední jednotky miliard korun ročně. Dá se tedy dopočítat, kde bychom mohli být za pět, deset let.
Tisícovka zájemců už teď
Jaký je zatím předběžný zájem?
Perfektní. Z investorů, kteří s Pentou spolupracují na úrovni dluhopisů máme relativně pěknou odezvu.
Co znamená relativně pěknou odezvu?
Děláme „teasingovou kampaň“. Z mé zkušenosti je tam třeba desetkrát víc přihlášených lidí, kteří vám vyplní e-mail a telefonní číslo, že je to zajímá. Samozřejmě, že ta přeměna toho zájemce v investora je složitý proces a nedokážu to odhadnout, budu to třeba nižší desítky procent, ale ta odezva je v tisícovkách lidí, které to zajímá.
Průměrný výnos posledních let atakuje 15 procent
Jaký fondy slibují výnos?
My jsme poměrně unikátní produkt, který tam dává mateřskou společnost. Penta účtuje na takzvanou „fair value“, která je pak víceméně hodnotou fondu. Umíme si tedy říct, kolik jsme stáli před pěti, třemi lety a průměrný výnos posledních deset let atakuje 15 procent.
To garantujete?
Ne, to nemůžeme garantovat. Zohledňujeme tam ale i odpisy aktiv, které jsme měli, protože se třeba v nějaké oblasti nedařilo, a naopak i expanzi Dr. Maxe, kterému se zase v posledních pěti letech extrémně dařilo. Vidíme tedy nějakou vyhrazenou výkonnost. Když si vezmu, že jsem na tom mateřském holdingu, tak pak jediný únik nákladů je čistě manažerský poplatek a nějaké sekundární náklady na tom fondu, které ale nepřesáhnou dvě procenta.
Takže by se dalo předpokládat, že je to to samé, co Marek Dospiva a další partneři vydělávali v těch uplynulých pěti až deseti letech, s nějakým lehkým snížením o procento, nebo ale i s vyrovnáním, protože nový kapitál zase dá šanci expandovat rychleji. Takže výnosovost, kterou budeme moci ukazovat na základě našich modelů, je 13–15 procent.
Jak to bude dále s dluhopisy?
Dluhopisů je emitovaných přes 1,5 miliardy eur. Ten objem by měl zůstat na podobné úrovni. Fond je bude doplňovat. Nemáme cíl je splatit a nepoužívat ten nástroj, protože máte různé typy klienta. Takže si dokážu představit, že ty nástroje dokážou fungovat krásně vedle sebe.
Zároveň chcete mít vlastní investiční společnost. Kdy?
Chceme podat žádost na Českou národní banku, co nejdříve. Nyní připravujeme podklady, a těch vůbec není málo. Až to uděláme, tak u ČNB to trvá zhruba rok a půl až dva. Nečekal bych, že budeme mít licenci dřív než v roce 2026.
Agenda
Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.
Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.