Hlavní obsah

Expert odhadl riziko AI: 10 až 30 %, že zanikne skoro celé lidstvo

V pořadu Inside Talks byl hostem Jan Romportl, Osobnost AI za rok 2024. Video: Zuzana Hodková, Seznam Zprávy

„Z hlediska možností i rizik je AI na úrovni biotechnologií a jaderných technologií,“ popisuje výzvy, které umělá inteligence přináší, a nutnost přiměřené regulace Jan Romportl.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Donald Trump je novým americkým prezidentem a tamním technologickým firmám se otevírají absolutně nové možnosti. „Co se změní, je, že můžeme absolutně přestat počítat s jakoukoliv federální regulací ve Spojených státech. Pro spoustu firem to tak přináší řadu dalších nevídaných příležitostí,“ říká v pořadu Inside Talks Jan Romportl. Varuje ale, že pro bezpečnost umělé inteligence to nemusí být to nejlepší.

„Hlavním poradcem Trumpa v oblasti umělé inteligence je Shriram Krishnan, a to je člověk od Marca Andreessena z Andreessen Horowitz, který je extrémně známý svým brutálním akceleračním přístupem k AI a zároveň shazováním, nebo přílišným zplošťováním potenciálních rizik,“ říká Romportl s tím, že do diskuzí o umělé inteligenci zasáhne také Elon Musk.

Sám upozorňuje, že AI je z hlediska možností i rizik na úrovni biotechnologií a jaderných technologií. „Když se bavíme o biotechnologiích, nikdo by asi nechtěl slyšet o tom, že to vůbec neregulujeme a můžeme si dělat, co chceme, stejně jako u jaderných technologií,“ říká Romportl s tím, že u umělé inteligence má většina lidí tendenci podceňovat rizika a potenciál toho, jak může být nebezpečná, protože si to neumí představit.

Právě u AI je přitom dle něj nebezpečí úplně stejné. „Myslím si ale, že lidé jako Andreessen a Musk a jejich schopnost vstupovat do rizika je jiná. Jestliže tady máme nižší desítky procent, že to dopadne extrémně špatně, a zbytek je, že to dopadne dobře, tak oni do toho jdou. Je to za ně v pořádku.“

„Jestliže je tady třeba 10 procent riziko, že hazardujeme s budoucností lidstva, myslím si, že pro tyto lidi je to úplně v pořádku. My bychom si řekli, že už desetiprocentní šance existenční katastrofy je pro lidstvo docela dost a šli bychom do toho opatrněji. Ale to je i důvod proč oni jsou tam, kde jsou, a my tady. Myslím si, že lidé by se měli nějakým způsobem smiřovat s tím, že do toho jdeme takto po hlavě. Je velká šance, že to dopadne dobře, a taky velká, že to nedopadne,“ dodává Romportl.

Případná rizika by se dle něj projevila do deseti let. „Odhady na oblast existenčních rizik kalkulují 10-30 procent existenčního rizika – tedy zánik 95 procent lidí na zemi v horizontu 25 let,“ dodává Romportl.

Závod jako v 50. letech

Aktuálně je pro Ameriku klíčové, aby vyhrála závod v tom, který stát bude mít ten nejvyšší stupeň AI jako první.

„Všichni mají v nějaké podobě zájem dosáhnout obecné umělé inteligence. To je teď otevřený cíl. V pondělí se odstartoval velký závod a to, co vidíme, je na stereoidech postavená kopie toho, co se dělo v padesátých letech. S tím, že tady jsou ta rizika daleko hůř uchopitelná, hůř probádaná a ten přínos může být daleko větší než přínos jaderné energie,“ popisuje Romportl stav, kdy v minulosti Spojené státy a Sovětský svaz závodily ve snaze dobít vesmír i zkrotit jadernou energii.

Co je to superinteligence

Superinteligence v oblasti umělé inteligence označuje hypotetickou úroveň inteligence, která výrazně překonává nejchytřejší a nejvíce schopné lidské mozky ve všech oblastech, včetně kreativity, řešení problémů, učení a sociálních dovedností. Jde o pojem spojený s budoucím vývojem umělé inteligence, kdy by se AI stala tak pokročilou, že by mohla překonat lidské schopnosti na všech úrovních.

Hlavní rysy superinteligence:

1. Rychlost učení: Superinteligentní systémy by mohly zpracovávat informace mnohem rychleji než lidé.

2. Adaptabilita: Mohly by se přizpůsobovat a optimalizovat své chování ve zcela nových situacích bez lidské pomoci.

Trump podle něj průmysl podpoří tak, aby USA dosáhly obecné superinteligence dříve než Čína.

Dle Romportla bychom první prototyp obecné umělé inteligence mohli vidět do roku 2027. „Řekl bych, že je padesátiprocentní šance, že to tu do dvou let bude, a od vzniku prototypu by k nějaké superinteligenci mohlo dojít do tří až čtyř let,“ dodává Romportl

Nejdůležitější vynález v dějinách lidstva

Už odcházející americký prezident Joe Biden umělou inteligenci nazval nejdůležitějším vynálezem v dějinách lidstva, a právě za něj i vznikl plán postavit v USA tři velká výpočetní centra a přerozdělit množství čipů, které jsou pro umělou inteligenci klíčové. Na tom se dle Romportla nebude nic měnit.

Inside Talks

Pořad, ve kterém bude Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírat zákulisí byznysu. Tito insideři popíší, jakými tématy žijí průmysl, potravinářství, reality, startupy, finance, energetika nebo automobilový průmysl, a vysvětlí klíčové momenty a souvislosti.

Insidery je tato skupina šéfů:

  • Tomáš Kolář z Linetu
  • Petr Palička z realitní divize EP Real Estate
  • Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT
  • Tomáš Spurný z Moneta Money Bank
  • Ondřej Fryc z Reflex Capital
  • Martin Durčák z ČEPS
  • Karel Pilčík z MP Krásno
  • Jan Romportl z Elin.ai
Foto: Seznam Zprávy

Inside Talks. Každý pátek na SZ Byznys.

„To byl pro Česko signál, že spadáme do druhé kategorie spojenců Spojených států a měli bychom zamakat na tom, abychom byli v té první,“ dodává Romportl. A zatímco Spojené státy pod Trumpovým heslem „Amerika na prvním místě“ posílí svou dominanci na poli technologií, Evropa ztrácí.

Doporučované