Článek
Do kůže lidí prchající před válkou se dokáže vcítit lépe než kdokoliv jiný. Sám totiž do Česka také přišel kvůli válce ve své zemi. Tehdy šlo ale o Arménii a psal se rok 1995.
„Stoprocentně chápu jejich situaci, je to stejné jako to, co jsem zažil já. Válka tehdy u nás trvala téměř tři roky a hlavní město Jerevan bylo jako v době kamenné. V noci totální tma, ve dne šla elektřina jednu hodinu. V zimě bylo minus deset stupňů, v létě hrozná horka,“ vzpomíná Gevorg Avetisjan, zakladatel slavné firmy Marlenka, kterou asi lidé nejvíce znají díky medovým dortům.
Cesta z ukrajinské ubytovny k světoznámé firmě
Dnes je v Česku už 27 let. Profesi vyhlášeného bytového designéra musel v nové zemi opustit. Místo toho se ale stal majitelem jedné z největších cukrářských firem v zemi. Jeho Marlenka vyváží vyhlášený stejnojmenný medový dort do padesátky zemí, zaměstnává téměř 300 lidí a plánuje další růst.
Začátky v Česku ale rozhodně nebyly jednoduché.
„Nejprve jsem přišel do Česka sám. Založil jsem tu firmu a odjel zpět pro rodinu. Nebyl jsem v žádném uprchlickém táboře, neprosil jsem o azyl, hned jsem hledal práci,“ vzpomíná Avetisjan. Původně plánoval zamířit do Prahy, kterou si jako student zamiloval. Ve vlaku ho ale ruský spolucestující varoval, že Praha je drahá a tak vystoupil v Ostravě.
Nejprve bydlel s rodinou v hotelu, když mu začaly docházet peníze, přestěhoval se na ukrajinskou ubytovnu. Tam žili skoro rok. „Všechno jsme si přivezli s sebou, abychom tu nic nemuseli kupovat. Vidličky, nože, prostěradla, měli jsme obrovské kufry,“ vzpomíná.
Jako designér se neuchytil, ale začal ve Frýdku-Místku provozovat hospodu.
Pozlatil kříž a stal se zázrak
„První dva roky byly těžké. Nikdy jsem hospodu neřídil, tak jsem to neuměl. Dokonce jsem chtěl utéct zpět. Hospodu prodat a koupit letenky,“ říká s tím, že nabízel hospodu za 50 tisíc korun, ale nikdo ji nekoupil.
Poslední peníze, které měl, pak vzal a nechal za ně pozlatit kříž na kapličce nedalekého kostela a jak sám říká, v tu chvíli se vše změnilo.
„Najednou se hospodě začalo dařit. Potom jsem pozval do Česka i svou sestru. Neměla práci, tak jsem ji navrhl, aby udělala můj oblíbený medový dort,“ dodává s tím, že o dort okamžitě projevily zájem místní kavárny, následně i podniky z širšího okolí. Sestra nestíhala v rodinné kuchyni péct, proto Gevorg Avetisjan pronajal prostor o velikosti 25 metrů čtverečných.
Marlenka loni rostla o 20 procent
První sporák na medové dorty koupil za tisíc korun v bazaru. A od té doby své podnikání a výrobu jenom a jenom rozšiřoval a rozšiřuje dodnes. V tuto chvíli má Marlenka obrat 620 milionů korun, každý měsíc vyrobí 250 tisíc kusů dortů a stávající kapacity nestačí.
„Dnes už nemám prostor ani milimetr. Proto kupuji nový pozemek,“ říká Avetisjan s tím, že už nemá kam dát zboží a materiály. Za miliardu a půl proto bude stávající závod rozšiřovat.
S výstavbou by se mělo začít do dvou let.
Firma vloni vyrostla o 20 procent. A ve vánoční sezoně už kapacitně nestíhala uspokojit obrovskou poptávku. Marlenka už dnes nevyrábí pouze známý medový dort. Svůj sortiment rozšířila o snacky, rolády či kávu. „Každou korunu investuji zpět,“ dodává Avetisjan.
Za Ukrajinou stojí svět. My byli sami
Teď pomáhá osobně i dvěma ukrajinským rodinám. Neopomene však upozornit, že zatímco dnes za Ukrajinou stojí celý svět – Arménie zůstala sama.
„To, co teď zažívá Ukrajina, jsme my v Arméni zažívali dlouho. My jsme trpěli hodně. Bylo nás 2,5 milionu a bojovali jsme proti obrovské přesile 44 dní. Ukrajina je obrovská má 40 milionů lidí a stojí za nimi celý svět – Amerika, EU. To je obrovská psychická podpora. Ukrajina má v této válce obrovský potenciál. Vážení Ukrajinci, máte obrovskou sílu,“ dodává.