Hlavní obsah

Česko je v dobré kondici, můžeme být premiantem Evropy, říká Jahn

Agenda SZ Byznys s Martinem Jahnem, viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR.Video: Zuzana Hodková, Seznam Zprávy

„Příští rok se Češi budou mít líp než v roce letošním a loni,“ říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Martin Jahn. Zatímco pro letošní rok svaz predikci růstu HDP snížil na 1,2 procenta, příští rok věří v růst 2,5 procenta.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pomalejší růst než se čekalo - tak by se dala shrnout kondice české ekonomiky podle predikce Svazu průmyslu a dopravy ČR. Odhad růstu na letošní rok snížil z 1,6 procenta na 1,2 procenta. Ceny by pak letos měly vyrůst o 2,5 procenta.

„Řekl bych, že jsme v dobré kondici, což je školní známkou trojka, takže s tím určitě nemůžeme být spokojeni. Myslím si, že česká ekonomika má na to, být premiantem v Evropě, ale už delší dobu se potýkáme s určitými strukturálními problémy,“ říká v Agendě SZ Byznys viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Martin Jahn.

Důvody snížení výhledu na letošní rok jsou zřejmé - průmyslová produkce klesá a za celý rok se nejspíš dostane do záporu, očekáván je pokles o 0,4 procenta. A také podniky nic optimistického nečekají.

„Potýkáme se s vyššími cenami energií, velmi nízkou nezaměstnaností a to jsou další faktory, které nás brzdí, takže nedosahujeme potenciálu. Také nás trošku brzdily relativně vysoké úrokové sazby. My jsme byli na začátku roku poměrně optimističtí, ale pak se ukázalo, že na nás bude mít dopad i nižší rozvoj německé ekonomiky. Na druhou stranu na příští rok už máme trochu pozitivnější odhady,“ dodává Jahn.

Pro příští rok počítá svaz s růstem 2,7 procenta a věří, že tentokrát své číslo směrem dolů upravovat nebude.

„Například autoprůmyslu se velmi daří, zejména finálním výrobcům. U dodavatelů, kteří dodávají jiným závodům například v Německu, je situace trošku jiná. Běží i elektronika a farmacie, to jsou průmysly, které v současné době fungují. Navíc budou přicházet do Česka velké investice jako například závod Onsemi a doufáme, že se budou rozvíjet státní investice do infrastruktury,“ vypočítává Jahn.

Zatímco v letošním roce by měly investice stoupnout pouze o 0,5 procenta, příští rok už by mělo jít o 3,4 procenta.

Vyšší kupní síla

„To jsou pozitivní známky a myslím si, že vzhledem k tomu, že v letošním roce byl pozitivní nárůst mezd, tak by mohla růst i spotřeba domácností,“ říká Jahn, který je přesvědčený, že v příštím roce se Češi budou mít lépe než v roce letošním a minulém.

V letošním roce podle průzkumu SP ČR a České národní banky vyrostly reálné mzdy o čtyři procenta a tento trend by měl pokračovat i v příštím roce. Zároveň se o 10 procent zvýší minimální mzda – na 20 800 korun.

V příštím roce však nejspíš uvidíme častější propouštění. „Nemyslím si, že dojde k nějakým masovým vlnám, takové signály nemáme. Myslím si, že zaměstnanci, kteří budou propouštěni, velice rychle pracovní místa seženou. A my bychom v podstatě jenom uvítali, kdyby na trhu práce došlo k oživení, protože právě nízká úroveň nezaměstnanosti přispívá ke stagnaci,“ dodává Jahn.

Míra nezaměstnanosti se podle něj zvedne maximálně o desetiny procenta.

Pod potenciálem a méně než konkurence

Jahn očekává, že v příštím roce poroste celá Evropa - nedomnívá se totiž, že Německo dojde do nějaké výrazné recese nebo propadu. Upozorňuje však, že Spojené státy a Čína porostou pravděpodobně mnohem rychleji než Evropa a Česká republika.

„Bych byl spokojen, kdybychom se dostali na čtyři procenta růstu, což by bylo adekvátní našemu potenciálu. Pro to by se ale muselo stát ještě hodně věcí,“ podotýká Jahn. Dodává, že i přes nejrůznější pracovní skupiny a hledání společných cest k růstu, se toho v Česku příliš mnoho neudálo.

„Posunuli jsme se strašně málo. Je to, jak se říká, mírný pokrok v mezích zákona, my bychom ale potřebovali spíše razantnější změny. Světová, globální ekonomika se mění, je tady velký tlak z Číny, určité protekcionistické tendence ze Spojených států. Globální ekonomika je čím dál tím komplikovanější a my bychom potřebovali mít tady doma jednoduché, snadné a podporující prostředí,“ říká Jahn.

„Připadá mi, že realizovat mnoho z těch věcí, které jsou navrhovány, by bylo poměrně jednoduché. Nemám žádné racionální vysvětlení, proč to všechno tak bolí a proč to trvá tak dlouho,“ uzavírá.

Agenda

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.

Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.

Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.

Doporučované