Hlavní obsah

České firmy chtějí na burzu do zahraničí. Londýn už netáhne, říká Vybíral

Petr Vybíral je partner advokátní kanceláře A&O ShearmanVideo: Zuzana Hodková, Seznam Zprávy

Podle Petra Vybírala z A&O Shearman hned tři české firmy plánují v nejbližší době vstup na některou z evropských burz. Londýnu prý uškodil Brexit, Trumpovy sliby zase mohou investorům zošklivit Ameriku.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Minimálně tři české společnosti se aktuálně chystají na některou z evropských burz. „Teď se hodně skloňuje Amsterodam – brexit způsobil, že pro některé evropské byznysy londýnský trh již není tak atraktivní, a proto jdou na trh v Amsterodamu,“ říká v pořadu Agenda pro SZ Byznys Petr Vybíral, partner A&O Shearman, která firmám se vstupem na kapitálový trh pomáhá.

Kdo adepti jsou, Vybíral sdělit nechce. V minulosti ale kancelář stála například za vstupem Eurowagu podnikatele Martina Vohánky na burzovní parket v Londýně. „Kromě toho jsme pracovali na IPO na pražské burze pro Českou Zbrojovku, dnes Colt CZ. Ten proces IPO je v zásadě hodně podobný – bez ohledu na to, jestli jdete do Prahy, nebo do zahraničí,“ dodává Vybíral.

IPO

  • Initial Public Offering je první veřejná nabídka akcií.
  • Pro tento pojem se v praxi běžně používá zkratka IPO.
  • IPO je proces, při kterém společnost poprvé vstupuje na burzu a nabízí své akcie široké veřejnosti.

„S některými klienty jsme v počáteční fázi prací, někde je to v pokročilejším stadiu,“ dodává Vybíral s tím, že rozhodnutí o tom, kde se na burzu vstoupí, se dělá na začátku procesu. Teď táhne zejména Amsterodam, kde je už z českých firem developer CTP Group. „Třeba Varšava není to místo, kam by se poslední dobou chodilo,“ říká Vybíral.

Je lepší být mezi největšími?

A jak je na tom Praha? „Myslím, že záleží na objemu transakce. Vždy je to o doporučení, které často dávají investiční banky. Ty pak v podstatě zajišťují úpis akcií u investorů. Teoreticky by to ale na místo listingu nemělo mít vůbec žádný vliv,“ říká Vybíral.

Upozorňuje ale, že je velký rozdíl, jestli jde firma na pražský trh, kde bude automaticky jeden z největších titulů, nebo do Amsterdamu či Londýna, kde bude mít často problém dostat se mezi prvních sto titulů.

Firmy, které pomáhají či radí podnikům při vstupu na tuzemskou burzu

  • Wood & Company
  • Patria Finance
  • BH Securities
  • Komerční banka
  • Česká spořitelna
  • Starteepo

„Zpravidla se vychází z toho, jestli poté, co se investorům akcie nabídnou, bude ten trh dostatečně hluboký, bude tam dostatečná likvidita a investor může akcie volně prodávat a nakupovat,“ říká Vybíral.

Nastartovaná deglobalizace

Velkou neznámou pro evropské firmy teď podle Vybírala zůstává USA. „Záleží na tom, jaké kroky nově zvolený prezident skutečně podnikne ve světle toho, čím trošku strašil Evropu v kampani. Jsou zde scénáře možností uvalení cel a něčeho, čemu by se dalo říkat v uvozovkách „obchodní válka“. Pokud jde o obchodní a finanční situaci, tak trend deglobalizace začal už během covidu. Globální svět, kdy všichni spolupracovali se všemi, už naplatí,“ dodává Vybíral a vysvětluje, že součástí deglobalizace je vytváření skupin zemí, které spolu spolupracují více a které spolupracují méně.

Podle Vybírala hrozí i to že by mohly vzniknout bariéry pro vstup investorů do Ameriky a že americký trh ztratí na atraktivitě v očích českých investorů. To by se mohlo odrazit i na celkových číslech fúzí a akvizic.

„Za tento rok vidíme velké oživení jak v Evropě, tak do jisté míry ve zbytku světa. Souvisí to s poklesem úrokových sazeb, s nějakou stabilizací v ekonomice a pevně doufáme, že ty americké volby tím nějak nezamíchají a nedojde zase k útlumu,“ dodává Vybíral.

Agenda

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.

Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.

Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.

Doporučované