Hlavní obsah

Česká firma se naučila vykrmit bakterie a sklízí miliardu tržeb

Elitní česká firma zásobuje svět kyselinou hyaluronovou. Rozhovor se Zuzanou Bubnovou, šéfkou společnosti Contipro. Video: Markéta Bidrmanová, Seznam Zprávy

Český výrobce kyseliny hyaluronové Contipro loni utržil miliardu. Produkci kyseliny, která slaví úspěchy v kosmetickém průmyslu i v medicíně, ještě letos navýší o třetinu. A pustí na trh nový gel proti chronické bolesti.

Článek

Společnost Contipro, která letos oslaví 35 let na trhu, patří mezi největší výrobce kyseliny hyaluronové na světě. Ta je známá hlavně z kosmetického průmyslu pro své účinky proti stárnutí pleti. Závod v Podorlicku ale už dnes produkuje více suroviny pro farmacii.

Tam látka pomáhá chránit klouby, hydratovat oči nebo hojit rány. „Nově se ví, že kyselina hyaluronová dokáže tlumit bolest i zánět, což do budoucna určitě otvírá spoustu nových aplikací,“ říká Zuzana Bubnová, ředitelka společnosti Contipro, již před 35 lety založil její manžel, biochemik Vladimír Velebný.

Půl miliardy zisku

Dnes jde o firmu s miliardovým obratem. Toho se podařilo dosáhnout i loni. „V loňském roce jsme se vrátili na trajektorii růstu, byl zhruba 8 %. Ještě nejsme úplně na výsledcích roku 2022, nicméně jsme tomu velmi blízko. Stále jsme nad miliardou korun obratu,“ uvedla Bubnová pro SZ Byznys.

EBITDA, tedy zisk před započtením úroků, daní a odpisů, činila dle ředitelky společnosti zhruba půl miliardy korun.

V „továrně“ na kyselinu hyaluronovou v malé obci Dolní Dobrouč to vypadá a taky voní jako v pivovaru. V obrovských nerezových tancích kvasí miliardy bakterií typu streptococcus zooepidemicus. „V minulosti se kyselina hyaluronová extrahovala z kohoutích hřebínků, což už se dneska samozřejmě nedělá. Dělá se fermentačním procesem,“ popisuje šéfka Contipro.

Aby bakterie dobře rostly, musí se správně nakrmit, popisuje klíčovou část byznysu Bubnová: „Mít co nejlepší bakterii a dát jí co nejlepší žrádlo, aby toho co nejvíc vyprodukovala. Je to trošku alchymie najít, co bakteriím chutná ze všeho nejvíc, aby toho co nejvíc produkovaly. Čím je krmíme, je naše know how. Ale jednou ze stěžejních látek je cukr a všelijaké rostlinné peptony.“

Tuny kyseliny do světa

Receptura na „žrádlo“ pro bakterie se teď promění. A produkce kyseliny tím naroste ještě letos o třetinu, z 25 tun v loňském roce na zhruba 33 tun. „Podařilo se nám vylepšit recepturu toho, co bakterie požírají, aby co nejefektivněji rostly. Plus upravujeme určité filtrační procesy, abychom neměli takové ztráty,“ popisuje Zuzana Bubnová.

Když se bakterie vykrmí, sklidí se a projdou sérií čistících procesů, na jejichž konci je bílý prášek. Výroba jedné šarže trvá zhruba tři dny. „Jedna linka dokáže vyrobit v tuto chvíli kolem 100 kilogramů kyseliny hyaluronové pro kosmetický průmysl. A pokud se bavíme o farmaceutickém průmyslu, tak něco pod 10 kilogramů denně,“ přibližuje Bubnová objem produkce dobroučské společnosti.

Až bude postavená nová výrobní linka - plánovaná investice je 1,2 miliardy korun - produkce se ještě ztrojnásobí. To bude zhruba za čtyři roky. Spuštění se o rok odložilo, firma do projektu implementuje další technologické novinky.

Sortiment letos obohatí nový produkt. „Jeden výrobek dneska už prošel i klinickým zkoušením a měl by v letošním roce vstupovat na trh. Je to gel, který pomáhá v regeneraci fascií. To je takové pletivo, které je kolem našich kostí, svalů.  Když fascie ztuhnou, ztrácejí pružnost a dochází k velkým chronickým bolestem.“

Clo na Čínu nám může i pomoct

Superdrahý léčivý bílý prášek exportuje společnost Vladimíra Velebného do osmdesáti zemí světa. Třetinu produkce po Evropě, třetinu do Asie a zbytek do Spojených států. I proto pozorně sleduje, jaké ekonomické kroky ohlásí nastupující americký prezident.  „Určitá ostražitost tam je, pan Trump nešetří silnými slovy. Jen jeho nejbližší okolí ví, co se opravdu stane po inauguraci,“ myslí si Bubnová.

Případné zavedení cel na výrobky dovážené do USA ale Contipro příliš nezasáhne. „Vzhledem k tomu, že ve Spojených státech v současnosti nepůsobí žádný výrobce kyseliny hyaluronové, všechna se musí dovážet, byl by dopad na všechny výrobce stejný. Respektive vůči Číně by možná byl i vyšší, takže by to naopak evropským producentům mohlo vlastně pomoct,“ uvažuje Zuzana Bubnová.

Na čínský export zvažoval Trump dokonce uvalit 60% cla, čímž by mohl vymazat čínskou konkurenci z amerického trhu. „I to by se mohlo stát,“ souhlasí šéfka Contipro.

Nastupující republikánský prezident také zvažoval snížení daní pro firmy. Ani to by ale Contipro nepřimělo zvednout kotvy z Česka. Další výrobní linka za oceánem by se nevyplatila.

Název společnostiContipro a.s.
Obor podnikáníbiotechnologie
Rok vzniku1990
Hlavní vlastníkVladimír Velebný
CEOZuzana Bubnová
Tržby1 mld. Kč
EBITDA0,5 mld. Kč
Odhad hodnoty5,4 mld. Kč

Zdroj: Obchodní rejstřík, veřejné zdroje, firmy

„My jsme tyto úvahy měli už někdy v roce 2020, v průběhu covidu, kvůli zabezpečení dodávek. Nechali jsme si vypracovat studii, ale ve výsledku jsme zjistili, že přesídlit pro nás smysl nemá. Když máte linku na kyselinu hyaluronovou, tak je celkem jedno, jestli vyrobíte dvě kila nebo 100 kilo. Dost pravděpodobně to bude vyrábět velmi podobný počet operátorů,“ vysvětluje šéfka firmy s 270 zaměstnanci. Dva z pěti pracují ve výzkumu.

Pracovní sílu si v Contipro i sami školí. „Máme v tuto chvíli jenom první stupeň základní školy, nicméně ta ambice je do regionu přivést minimálně ještě druhý stupeň, potažmo osmileté gymnázium. A pracujeme na projektu rozvoje řemesel. Bude to asi nějaké učiliště zaměřené na různá řemesla, propojené hodně s praxí.“

Doporučované