Článek
Akciové trhy v Asii zaznamenaly ráno odraz vzhůru poté, co v pondělí utrpěly historické ztráty. Největší zisky si připisuje japonský akciový index Nikkei. Podle agentury Bloomberg těží z očekávání, že Japonsko dostane v obchodních jednáních s USA přednost.
A opatrně roste i Evropa. Trhy však zůstávají velmi kolísavé – od oznámení rozsáhlých amerických cel minulý týden bylo z hodnoty globálních akcií vymazáno přibližně deset bilionů dolarů. Obavy z globální recese a stupňující se obchodní války přetrvávají a investoři hledají jakýkoli náznak uklidnění situace.
„Je to jeden ze čtyř nejhorších dvoudenních propadů,“ říká šéf investic ve společnosti Amundi Petr Zajíc. Právě rychlost propadu je podle něj zásadně jiná, ale zdůrazňuje, že trhy byly na maximu a korekce pak bývá běžná – ale ne tak rychlá.
Podle něj nejsou cla samotná takový problém, ale naprostá nejistota, co bude za pár hodin, za pár dní. „Jak si takový problém ocenit,“ ptá se expert a dodává, že asi ještě horší než pro finanční trhy je to pro výrobní firmy. Ty nevědí, jak mají své zboží nacenit, což jim komplikuje všechno ostatní.
Ke korekci přispěl strach z recese v USA, která se zvýšila. Pak je jasné, že trhy ohodnocené o 25 procent výš než v době, kdy se recese jevila jako pravděpodobnější, začnou padat. Zatím však podle něj z americké ekonomiky přicházejí docela dobrá čísla – a tak se americká centrální banka může soustředit na boj s inflací.
Při pohledu na jednotlivé akcie Zajíc shrnul jednoduché pravidlo – komu se nejvíc dařilo, ten nejvíc propadl. Říkal to s odkazem na velké technologické společnosti, které v posledních dvou letech táhly růst burz.
Naopak vítězové aktuálních pohybů jsou společnosti zajišťující „běžnou spotřebu“ – nápoje, jídlo nebo třeba distributoři energií.
Trump a propad burz 2025
Zavedení cel amerického prezidenta Donalda Trumpa odstartovalo burzovní výprodej po celém světě.
Zde najdete nejdůležitější články, které Seznam Zprávy k tématu napsaly.