Článek
Růst cen nových bytů v Praze se zastavil. Prodejní cena se ustálila na 145 783 korun za metr čtvereční, což je ve srovnání s prvním letošním kvartálem nárůst o pouhých 34 korun za metr čtvereční. Tempo růstu se tak výrazně snížilo, meziročně se však stále jedná o 23procentní navýšení, ukazují data analýzy trhu developerských společností Skanska, Central Group a Trigema.
Růst zpomaloval také u nabídkové ceny, která přesto překonala hranici 150 tisíc korun za metr čtvereční a v meziročním srovnání rostla o 17 procent. Nabídková cena se tím vzdaluje od prodejní ceny a vrací se k dlouhodobé úrovni okolo pěti až desetiprocentnímu rozdílu.
V minulosti převažoval počet klientů, kteří financovali nové bydlení hypotékou, dnes se tento poměr otočil ve prospěch investičních koupí.
Podle analýzy toto navýšení vychází především z cen nově přidaných projektů, jejichž průměrná cena se za druhý letošní kvartál vyšplhala na 157 401 korun za metr čtvereční, a to mimo jiné i kvůli vysokým cenám materiálů.
Přestože v posledních týdnech druhého kvartálu začalo docházet ke stabilizaci cen vybraných položek stavebních materiálů, nadále přetrvává jejich obtížná dostupnost vzhledem k narušení dodavatelsko-odběratelských vztahů v souvislosti s válkou na Ukrajině.
„V meziročním srovnání ceny nových bytů v Praze vzrostly zhruba o pětinu. Ale v poslední době se ceny už stabilizují a od začátku roku se zvýšily jen zhruba o pět procent. Celkově za letošní rok očekáváme růst maximálně do 10 %,“ říká zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.
Důvodem je podle jeho slov zejména zásadní úbytek lidí kupujících si byt na hypotéky. Jejich úroky se raketově zvýšily a nyní jsou zhruba trojnásobné než před rokem. Proto v této době většina lidí koupi na hypotéku odkládá a čeká na to, až se úroky opět sníží.
Prodeje se propadly o více než polovinu
Právě nedostupnost hypotečních úvěrů způsobená růstem úrokových sazeb a také zpřísněním podmínek pro získání hypotéky ze strany ČNB má v posledních měsících zásadní vliv také na prodejní výsledky nových bytů v Praze. Řada zájemců, kteří chtějí nové bydlení financovat hypotékou, je nyní nucena nákup bydlení odložit.
Hypomonitor ČBA uvádí, že ve druhém letošním kvartálu meziročně poklesl objem i počet nových hypoték až o 60 procent.
Celkem se ve druhém letošním čtvrtletí v Praze prodalo 950 nových bytů. Oproti druhému kvartálu loňského roku bylo prodáno o 64 procent jednotek méně, ve srovnání s dlouhodobým průměrem se ale jedná jen o třetinový pokles.
„Aktuální situace na hypotečním trhu prakticky převrátila strukturu kupujících. Zatímco v minulosti převažoval počet klientů, kteří financovali nové bydlení hypotékou, dnes se tento poměr otočil ve prospěch investičních koupí. Zájem o nové bydlení v Praze přetrvává, nicméně část klientů, především z řad lidí do 30 let, na hypotéku za současných podmínek nedosáhne a musí pořízení nového bydlení odložit. Mezi kupujícími jsou dnes tak častěji ti, kteří pořízením nového bytu ukládají své finanční prostředky do bezpečí před stále rostoucí inflací,“ uvedl Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality, a. s.
Nabídka nových bytů v Praze roste
Právě horší dostupnost úvěrů na bydlení, která od koupi nemovitosti řadu lidí odradila, pomohla růstu nabídky nových bytů v Praze, jež je v metropoli dlouhodobě velmi nízko a ovlivňuje výši cen nového bydlení v Praze. Nabídka, kterou rekordní prodeje v předcházejících dvou letech srazily na historické minimum, se nyní navýšila na 4150 bytových jednotek. Šlo tedy o téměř čtvrtinový meziroční nárůst.
Přesto se pražská nabídka nových bytů na trhu pohybuje přibližně 15 procent pod dlouhodobým průměrem a více než 50 procent pod stavem, který by mohl dostatečně saturovat poptávku a tím i částečně stabilizovat trh s novými byty, uvádí developeři ve své analýze trhu.
„I přes mírný nárůst zůstává nabídka dostupných bytů, zejména v metropoli, stále slabá. Aby zvládla uspokojit potřeby trhu, musela by být v tuto chvíli zhruba dvojnásobná,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.
Reálným scénářem podle jeho slov navíc je, že přicházející krize silně dopadne i na některé menší developery, kteří budou nuceni výstavbu bytů zcela zastavit, což opět povede k následnému poklesu nabídky.