Článek
Růst úrokových sazeb, vysoká inflace a také nárůst cen energií, které se logicky promítají do cen stavebních prací a materiálů od konce loňského roku významně ovlivňují nemovitostní trh.
Už před několika měsíci developeři odhadovali, že po loňském roce, kdy se v hlavním městě prodalo rekordních 7 450 nových bytů, což je nejvíce za posledních 13 let, přijde v letošním roce propad.
Například společnost Trigema očekává pokles prodejů zpět na průměry z minulých let. Počet prodaných bytů by se podle developera měl pohybovat jen kolem 5 500 bytů v hlavním městě, což je přibližně o třetinu méně než loni.
Podle dat Cenové mapy ale s příchodem léta rezidenční trh s novými byty v hlavním městě zaznamenal z pohledu poptávky a konečných prodejů mnohem dramatičtější propad. Během letošního července a srpna prodeje klesly v meziročním srovnání o více než tři čtvrtiny.
A z dosud známých dat a dalšího předpokladu vývoje na trhu lze podle analytika Františka Brože předpokládat, že celkové prodeje letos dosáhnou maximálně 3 500 bytů, tedy přibližně poloviny toho, co v loňského roce.
„V meziročním srovnání bylo prodáno o 717 bytů méně, jde tedy o 78procentní pokles. A s dalším poklesem je třeba počítat po celý zbytek roku. Poptávka dosáhla jen čtvrtiny loňských hodnot za stejné období,“ popisuje data pro SZ Byznys František Brož, analytik Cenové mapy.
Výrazný propad je podle Ondřeje Šťastného, vedoucího úseku analytiky ve společnosti Central Group, ale dán právě tím, že jde o srovnání dvou extrémních období.
„V loňském roce se prodalo historicky nejvíce bytů, letos naopak kvůli vysokým úrokovým sazbám a nejistotě ve spojitosti s válkou na Ukrajině dochází k odkladu kupního rozhodnutí, a čísla jsou proto nízká,“ vysvětlil.
Zásadním faktorem, který způsobil pokles prodejů, je ale podle Renaty Vildomcové, mluvčí Skanska, také výrazný nárůst úrokových sazeb hypoték.
„Většina klientů dnes na hypotéku nedosáhne a vyčkává na dobu, kdy se úroky opět sníží. Toto období se také odráží na cenách nájmů, které za poslední měsíce významně vzrostly. Z našeho zářijového průzkumu vyplývá, že nájemné letos zdražilo u poloviny domácností v Praze, a to především u bytů ve vyšším standardu,“ uvedla.
Významný propad prodejů nových bytů v Praze ze svých dat potvrzuje také společnost Deloitte. Podle experta na nemovitostní trh Petra Hány aktuální situace na trhu posílí pozici nájemního bydlení.
„Kvůli snížené dostupnosti vlastnického bydlení lze přepokládat, že se posune hranice věku, kdy si lidé pořizují či budou schopni pořídit vlastní byt. Z důvodu vyšších cen bytů a dražších peněz budou lidé trávit delší čas v pronajatých bytech, než naspoří dostatek vlastních zdrojů, aby začali řešit koupi vlastní nemovitosti,“ uvedl Petr Hána za Deloitte.
Zboží, kterého je nadbytek, ale stále zdražuje
Přes výrazný propad prodejů ale cena za metr čtvereční u nových bytů v Praze stále mírně roste. Meziročně Cenová mapa eviduje 14% nárůst.
A trend má pokračovat. „Průměrná cena prodaného bytu letos vzroste na 145 tisíc korun za metr čtvereční. To je přibližně o osmnáct procent vyšší cena než v roce 2021,“ predikuje Brož.
Přesto se ale některé byty dočkaly slevy. „Cenová politika byla po poptávce druhou oblastí developerského trhu, která výrazně zareagovala na současné negativní prostředí. V oblasti zlevnění bytů se změna ceny týkala 205 jednotek. Sleva dosáhla v průměru 656 345 Kč na jeden zlevněný byt,“ uvedl František Brož, analytik Cenové mapy.
Nabídka bytů na trhu roste
Vlivem malé poptávky výrazně roste také nabídka volných bytů na trhu, meziročně Cenová mapa eviduje šedesátiprocentní nárůst.
„Samotné byty v nabídce volných jednotek na konci období dosáhly za letošní červenec a srpen nárůstu o 312 bytů. Celkově je dnes na pražském trhu volných téměř pět tisíc bytů,“ uvedl Brož pro SZ Byznys.