Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Realitní trh se v Česku po období vysokých úrokových sazeb zase probouzí. „Růst jsme zaznamenali v druhé polovině loňského roku. Podepsal se i na celkových prodejích, kdy jsme prodali zhruba 200 bytů,“ říká v pořadu Agenda SZ Byznys zakladatel investiční skupiny Trigema Marcel Soural.
Zároveň počítá s tím, že letošní rok bude ještě úspěšnější. „Letos plánujeme prodat asi 350 bytů,“ upřesňuje v rozhovoru. Ačkoliv s růstem poptávky se výstavba bytů, které developeři staví za účelem běžného prodeje, stává opět lákavý byznysem, Trigema velkou část svých aktivit směřuje na trh s nájemními byty.
Vlastní portfolio nájemních bytů
„Máme dlouhodobou strategii, podle které chceme do roku 2030 postavit tisícovku nájemních bytů, které chceme nechat v našem vlastnictví a dále je pronajímat,“ popisuje Soural. Na rozdíl od běžné výstavby bytů k prodeji je podle jeho slov návratnost nájemních projektů výrazně delší, dosahuje v průměru 20 až 25 let. Přesto může být dlouhodobě jistotou celého byznysu a fungovat jako další zdroj příjmů.
„Development je komplikovaný byznys a úspěch záleží na mnoha faktorech, jako jsou povolovací procesy, nálada ve společnosti nebo cena peněz,“ popisuje Soural v rozhovoru pro SZ Byznys.
„Zatímco když vytvoříte společnost, v rámci které je ve větší míře zastoupeno nájemní bydlení, stane se pro celý byznys stabilizačním prvkem. Bydlet se bude totiž pořád stejně,“ doplnil.
Trigema
Trigema patří mezi výrazné pražské developery.
Jejím majitelem je Marcel Soural, který dle žebříčku Forbes patří do první stovky nejbohatších Čechů.
Firmě v roce 2023 poklesl konsolidovaný obrat na 1,646 miliardy korun. Celková aktiva společnosti vzrostla na 7,320 miliardy korun.
Kromě Trigemy na pražském realitním trhu figurují další developerské společnosti, jako je například Central Group, Finep, Skanska nebo JRD.
Po plně obsazeném projektu Fragment s nájemními byty v pražském Karlíně Trigema připravuje nájemní byty hned v několika projektech. V případě smíchovského lihovaru je část bytů stavěna s vidinou nájmu. Společnost chystá ale i další projekty čistě s nájmy.
Jedním z nich je například Invalidovna, kde vznikne přes 400 bytových jednotek, nebo mrakodrap Top Tower, který má být zároveň nejvyšší budovou v Praze.
„Na projekt u metra Invalidovna bychom chtěli v prvním čtvrtletí letošního roku požádat o stavební povolení a v druhé polovině příštího roku zahájit stavbu. V případě projektu Top Toweru bychom chtěli stavbu zahájit v první polovině roku 2027,“ popisuje developer.
Jedinou cestou je zmenšování
V obou projektech se společnost zaměří zejména na výstavbu malometrážních bytů a také prostor, který by měli obyvatelé užívat společně, jako například obývací prostory a kuchyně.
„V průběhu deseti let se průměrná velikost bytu snížila o deset metrů čtverečních. To znamená, že z průměrného bytu v podstatě vypadla jedna celá místnost,“ popisuje Marcel Soural.
A důvodem jsou podle jeho slov rostoucí ceny bytů. „Jak rychle rostou ceny bytů, tak rychle nerostou příjmy obyvatel. Potom nemáte na výběr. Nemůžete jít cestou zlevňování metru čtverečního, ale cestou zlevňování absolutní hodnoty bytu, na kterou klient vidí a kterou si může dovolit. Zmenšování bytů je v současnosti jedinou možností,“ vysvětlil.
Ačkoliv obnovení poptávky na trhu s omezenou nabídkou bydlení tvoří tlak na růst cen, je to také hnacím motorem developera k novým investicím. Na ně se chystá i Trigema.
„Akvizicemi v oblasti hlavního města se zabýváme dennodenně. Stále hledáme nové příležitosti,“ uvedl s tím, že v letošním roce společnost nakoupí nové pozemky pro další výstavbu.
Trigema se v letošním roce nechystá investovat ale pouze v Praze, vylepšovat se chystá i svůj horský byznys.
Investice do horského byznysu
„Do areálu v Rokytnici nad Jizerou, kam jsme vstoupili před rokem a čtvrt, jsme loni investovali 100 milionů korun. Letos chceme investovat dalších 200 milionů,“ uvedl Soural. Peníze mají podle něj jít především do zlepšování technologií v lyžařském areálu.
„Koupili jsme tam také dva brownfieldy, na kterých začínáme připravovat projekt. Chceme tam vystavět čtyřhvězdičkový kongresový wellness hotel, vedle něj pak apartmánové bydlení,“ uvedl.
Zájem by měl český miliardář v budoucnu také o lyžařský areál v Harrachově.
„Máme vizi Rokytnici a Harrachov propojit, a to kabinovou lanovkou. Na rokytnické straně už probíhá změna územního plánu, který by měl být letos schválen. Takže už zbývá pouze změnit územní plán na straně Harrachova a pak být dostatečně odvážný a tu lanovku o délce 4,5 kilometru postavit,“ říká Marcel Soural v pořadu Agenda.
Vyjednávání s vlastníky areálu ale aktuálně stojí.
„Připravovalo se výběrové řízení na pronájem areálu, ale pak se z nějakého mně neznámého důvodu věci zastavily a v dnešní době jednání zatím nepokračuje. Doufáme, že pokud by se obnovil ten záměr areál pronajmout dlouhodobě, budeme osloveni a půjdeme do výběrového řízení,“ uzavírá.