Článek
CPI Property je jednou z největších realitních skupin v Evropě. Vrcholní manažeři podniku, jehož akcie se obchodují na burze ve Frankfurtu nad Mohanem, připravují plány na oddělení aktiv za více než půl miliardy eur na příkaz kyperského soudu. Ten začátkem letošního roku rozhodl ve prospěch dvou účastníků řízení, českých investorů Marka Čmejly a Jiřího Diviše.
Spor se týká majitele skupiny Radovana Vítka a dvou lidí odsouzených za praní špinavých peněz, kteří tvrdí, že Vítka soukromě financovali. Napsal to dnes britský ekonomický deník Financial Times (FT).
Kvůli právním tahanicím ale příkaz kyperského soudu nebyl zatím splněn. Vítězství investorů zvyšuje pravděpodobnost, že budou nakonec vyslyšeny hlavní nároky, které jsou jádrem sporu – ten se kvůli právním problémům technického rázu v posledních letech přesouval z jurisdikce do jurisdikce.
Čmejla a Diviš se už několik let neúspěšně soudí s CPIPG i s Vítkem, kterého obviňují, že je lstí ‚vyšachoval‘ z počáteční obrovské investice do své realitní skupiny. Vítek ale takové tvrzení odmítl a stížnosti Čmejly a Diviše v České republice, Lucembursku a ve Spojených státech byly všechny zamítnuty.
CPI Property má sídlo v Lucembursku, Vítek je Čech, ale bydlí i ve Švýcarsku. Své realitní impérium vybudoval řadou odvážných a někdy agresivních převzetí, kdy se vrhl na podhodnocené realitní společnosti. K tomu často využíval složitých finančních struktur, aby si zajistil kontrolu, píše britský list.
V žádosti o zmrazení majetku, do které měl deník FT možnost nahlédnout, Čmejla a Diviš tvrdili, že byla zmanipulována řada obchodních struktur využívajících i prázdné firmy a vytvořené trusty, aby jim byl zablokován přístup k realitnímu majetku, na který mají právní nárok. Vítek popírá, že měl s těmito muži nějakou tajnou dohodu.
V centru kauzy investorů je obvinění, že takzvané paritní partnerství s Vítkem bylo navázáno tajně, a to proto, že oba už byli obvinění z praní špinavých peněz. Jak Čmejla s Divišem, tak Vítek podle tvrzení obou investorů nabyli dojmu, že jakákoli veřejně známá investice by mohla mít kvůli těmto okolnostem nepříznivý vliv na přístup celé realitní skupiny k budoucím zdrojům kapitálu a k bankovním službám.
Trestní soud ve Švýcarsku v roce 2013 shledal Čmejlu s Divišem vinnými z rozsáhlého zločinného plánu vydrancovat Mosteckou uhelnou společnost (MUS), při kterém sítí více než 100 švýcarských bankovních účtů prošly peníze nejasného původu.
Právní poradci skupiny CPI Property i Vítka samotného tvrdí, že odsouzení Čmejly s Divišem by mělo mít na soudní spor významný dopad. Ačkoli vedení CPIPG obvinění zpochybňuje, skupina byla nucena s pomocí právníků sáhnout k náhradním plánům, aby vyhověla nařízení, které se očekává u soudu na Kypru, řekli FT lidé obeznámení s touto záležitostí. Skupina podle těchto lidí věří, že může snadno vyčlenit likvidní aktiva ze svého portfolia v hodnotě 20 miliard eur, aby splnila požadavky soudního příkazu, a že tedy nebude muset žádat o posílení hotovosti.
Právník investorů Čmejly a Diviše Marek Stubley ale zpochybnil, zda by aktiva vyčleněná z CPIPG pouze na základě právních smluv mohla splnit příkaz kyperského soudu k zmrazení majetku. Řekl, že jeho klienti očekávají, že hotovost bude převedena na oddělené bankovní účty.
„Žalující strana se opakovaně snažila, a selhala, tato obvinění ‚nakupovat‘ u soudů v různých jurisdikcích,“ uvedla CPIPG ve sdělení, z něhož citují FT. „Rozhodnutí na Kypru, proti kterému se CPIPG odvolala, nemělo žádný praktický dopad na skupinu ani na bankovní účty či aktiva, která patří CPIPG nebo Vítkovi. Portfolio nemovitostí CPIPG si nadále vede dobře a my se dál soustředíme na realizaci naší strategie,“ stojí dále.
Odvolací řízení může trvat až dva roky. Kyperské soudy rozhodly, že plnou stížnost musí Čmejla a Diviš podat do prvního prosincového týdne.
Britský list popisuje třiapadesátiletého Vítka jako bojovného člověka. Vítek v roce 2018, když vedl se švýcarskými úřady spor o luxusní rekreační středisko Crans-Montana, vypnul lyžařské vleky, které tehdy vlastnil. Tento krok měl negativní dopady na letovisko, které si oblíbili milovníci zimních sportů a kteří byli jeho nejcennějším zdrojem peněz. Vítek svou investici do provozovatele vleků loni prodal.