Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V Česku, kde život ve vlastním bytě patřil k prioritám velké části populace, začíná realitní trh nabírat nový směr. Silnější pozici získává díky zájmu velkých investorů nájemní bydlení. Podle analýzy Savills Rental Housing podíl obchodů na realitním trhu v hlavním městě, kdy institucionální investoři nakupovali nájemní byty, významně roste.
V prvním pololetí letošního roku dosáhl zhruba osmnácti procent. Investoři nájemní byty nakoupili za zhruba čtyři miliardy korun.
„Je to nový segment trhu, který objevili investoři teprve nedávno. Každý nový projekt v této režii ale nyní ukazuje velmi slušný zájem ze strany klientů. Trend je daný změnou preferencí obyvatel i nedostupností vlastního bydlení v největších městech,“ vysvětluje hlavní ekonom Creditas Petr Dufek.
U nájemníků se totiž za poslední roky prodlužuje průměrná doba, kterou žijí v nájemním bydlení. Trend navazuje na dlouhodobý růst cen nemovitostí, kvůli kterému řada potenciálních kupujících pořízení vlastní nemovitosti odkládá.
Podle ředitele investic ve společnosti Savills Frasera Watsona růst investic v nájemním bydlení podpořilo také období drahého hypotečního financování, které řadu individuálních kupujících z trhu dočasně vyloučilo.
Velcí hráči měli na trhu výhodu
„Z trhu kvůli drahým hypotékám vymizeli běžní kupci a začaly se prodávat celé bloky právě institucionálním investorům. Posledních pár let bylo pro developery jakýmsi katalyzátorem změny. Ačkoli prodej celé budovy může vést k malé ztrátě celkových příjmů získaných z prodeje jednotlivých bytů, je tato možnost pro developery jednodušší a výhodnější,“ vysvětlil.
Podle výkonného ředitele Sekyra Group Leoše Anderleho „sleva“ za nákupy bytů ve větším objemu vyplývá z ušetřených nákladů developera.
„Nemusíme vynakládat náklady na marketing, nemusíme financovat prodejní tým a odpadávají také výdaje na individualizaci bytů. Naopak si v takovém případě můžeme dovolit některé komodity nakupovat ve větším objemu a realizovat z toho následně nějakou slevu,“ vysvětlil už dříve v rozhovoru pro SZ Byznys Anderle.
Výsledky letošního prvního pololetí v důsledku zmíněných faktorů přesahují objemy transakcí realizovaných jednotlivě za poslední čtyři. Ještě například v roce 2021 se tyto nákupy na rezidenčním trhu podílely jen z pěti procent. V roce 2022 to byla pouze čtyři procenta. První významnější růst bylo možné sledovat teprve loni, kdy se investice do nájemních bytů na rezidenčním trhu podílely ze 14 procent.
Největší obchody na trhu nájemních bytů v 1. pol. 2024:
Vysočanský mlýn
Tři stovky bytů v projektu Vysočanský mlýn od společnosti Metrostav Development letos v červnu koupil rezidenční fond Mint. Obchodem fond získal do svého portfolia přibližně polovinu celého areálu Vysočanského mlýna. Už v roce 2023 totiž Mint od společnosti Finep v této lokalitě koupil zhruba 170 jednotek za miliardu korun.
Projekt bude dokončen koncem roku 2026. První nájemníci by se mohli stěhovat už začátkem roku 2027.
Hodnota transakce nebyla zveřejněna. Podle zjištění HN ale za nemovitosti fond zaplatil zhruba 1,4 miliardy korun.
Nová Elektra
Realitní skupina AFI Europe letos v červnu uzavřela s developerskou společností Finep dohodu, podle které jí firma postaví v rámci projektu Nová Elektra na Praze 9 více než 300 bytových jednotek.
Hodnota spolupráce obou společností se pohybuje mezi dvěma až třemi miliardami korun.
Rezidence U Šárky
Platforma XPlace provozovaná Arcibiskupstvím pražským se letos v únoru dohodla na akvizici s developerskou společností Finep. Koupila 57 nájemních bytů v projektu U Šárky v Praze 6.
Hodnota transakce se pohybovala ve stovkách milionů korun.
Waltrovka
V prvním čtvrtletí letošního roku prodala Arcibiskupství pražskému 54 nájemních bytů také Penta Real Estate.
Byty jsou postavené v sousedství přírodního parku Vidoule a nové městské čtvrti Waltrovka. Platforma XPlace vlastněná římskokatolickou církví zároveň s Pentou uzavřela v oblasti nájemního bydlení vzájemné partnerství.
Cena transakce nebyla zveřejněna.
Milovice
V letošním roce Arcibiskupství pražské přes platformu XPlace realizovalo také svou první transakci mimo hlavní město. V středočeských Milovicích koupilo téměř čtyřicet bytů ve dvou domech.
Podle expertů v oboru bude segment nájemních bytů, které budou dále přebírat ve velké míře institucionální investoři, posilovat i v dalších letech.
„Nájemní bydlení má potenciál k dalšímu významnému růstu, čemuž přispívají podmínky na trhu vlastnického bydlení. Nájemní bydlení jako produkt je tedy u investorů stále oblíbenější, a proto očekáváme zdravou úroveň aktivity v tomto sektoru i v příštím roce,“ doplňuje investiční analytik v Savills Vojtěch Wolf.
Developeři budou stavět dál
Chuť developerů stavět tento typ projektů potvrzuje také hlavní ekonom Creditas Petr Dufek.
„Je vidět, jak developeři oznamují nové projekty určené právě na nájemní bydlení, nebo avizují zájem ze strany investorů nakupovat celá portfolia bytů. Je to segment pro dlouhodobé investice se stabilní návratností v čase, takže nevidím důvod, proč by neměl dál expandovat,“ uvedl.
Podle Erika Janovského, investičního manažera rezidenčního fondu Mint, který na trhu v posledních letech realizoval několik větších transakcí, budou i nadále hlavním centrem dění Praha a Brno. Fond plánuje v příštích dvou letech investovat právě v těchto lokalitách.
„Rozhodně očekávám pokračování ve vysoké aktivitě z naší strany i ze strany dalších institucionálních investorů. Poptávka po nájemním bydlení je ve velkých městech nenasycená, my to víme a developeři to vědí také,“ uvedl.
To lze sledovat na číslech jednotlivých městských částí Prahy. Už nyní je zde podle dat Savills v rukách institucionálních investorů přes čtyři tisíce nájemních bytů. Další přibližně tisícovka je ve výstavbě a více než tři tisíce bytů developeři pro tyto investory chystají.