Článek
Kancelářský komplex Churchill Square v Praze u hlavního nádraží přejde kompletně do rukou tuzemské společnosti Českomoravská nemovitostní. Ta již nyní vlastní polovinu objektu. Druhá půlka patří libanonské investiční skupině CFH.
Když oba spoluvlastníci kupovali nemovitost v roce 2020 od skupiny Penta, zaplatili celkem čtyři miliardy korun.
„V rámci dohody s naším partnerem plánujeme nákup 25 procent v roce 2023 a posledních 25 procent v roce 2024. V daném roce se tak staneme stoprocentním majitelem tohoto prémiového projektu,“ sdělil finanční šéf ČMN Michal Šperka.
Největším nájemcem administrativního areálu na pomezí hlavního nádraží, Žižkova a Vinohrad je poradenská společnost Deloitte. V komplexu sídlí rovněž sázková společnost Fortuna.
Českomoravská nemovitostní má letos na akvizice připravené dvě miliardy korun. Do této sumy je zahrnuté letošní kolo vypořádání s libanonským partnerem v projektu Churchill Square.
Společnost Českomoravská nemovitostní patřila v minulých letech mezi rychle rostoucí hráče na pražském realitním trhu. Expanzi firma financovala mimo jiné masivním vydáváním dluhopisů. Jen letos má společnost splatit celkem 1,1 miliardy korun. Firma počítá, že v polovině roku bude mít díky akumulované hotovosti na splátky dluhopisů celou částku na účtu.
Kancelářské centrum Churchill Square se nachází na pomezí pražských Vinohrad a Žižkova:
„Dluhové financování bylo uzavřeno v době historicky nejnižších úrokových sazeb, kdy jsme byli schopni zafixovat nízké úroky na dlouhé období. Tento princip funguje velmi podobně jako fixace u klasické hypotéky. Konkrétně jsou naše seniorní úvěry fixovány do let 2025 až 2027,“ doplnil finanční manažer ČMN Šperka.
Obecně investice do podnikatelských nemovitostí typu kancelářských nebo obchodních center v současné době kvůli drahému financování váznou. Z trhu se prakticky stáhli zahraniční investoři a domácí kupci zase většinou vyčkávají na pokles cen.
Snižování hodnoty realit se však jejich vlastníci brání, například hojným uplatňováním inflačních doložek ve smlouvách. To jim umožňuje firmám v kancelářích zvyšovat nájemné.
„Naprostá většina nájemních smluv obsahuje valorizační doložku umožňující pronajímatelům navyšovat meziročně nájemné o inflaci. V budovách, kde je nájemné denominováno v eurech, se růst pohybuje kolem devíti procent. V případě nájmů v korunách je to dokonce přes patnáct procent,“ komentovala Lena Popová z kancelářského oddělení poradenské firmy 108 Agency.
Opravili jsme jméno představitelky 108 Agency.