Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Už tři roky se stát snaží prodat Palác Broadway. Ovšem i sedmé kolo aukce, kterou uspořádal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), skončila neúspěchem.
„O Palác Broadway jsme zaznamenali potenciální zájem ve všech kolech elektronické aukce, a to i ze zahraničí. Do aukce se vždy přihlásil zájemce, nicméně v jejím průběhu žádný příhoz neučinil,“ popsala průběh elektronické dražby nemovitosti mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová.
Získat pro nemovitost, která se nachází v jedné z nejlukrativnějších částí Prahy, konkrétně mezi ulicemi Na Příkopě a Celetná, definitivního majitele nepomohlo ani dvojí snížení ceny, kterou stát za budovu požaduje. V prvních kolech ji totiž úřad nabízel za minimální cenu 1,05 miliardy korun. Nyní šel o více než 100 milionů níž.
Přesto jde s cenou 891 milionů korun o nejdražší položku, kterou majetkový úřad ve své historii prodával. Dosud nejvyšší vydraženou částku, a to 790 milionů korun, stát získal z aukce areálu na Náměstí Republiky v Praze.
Důvodů, proč se pro budovu ještě nového vlastníka nepodařilo najít, může být podle Zdenky Klapalové, řídicí partnerky poradenské společnosti Knight Frank více. Stavba přitom nabízí více než pět tisíc metrů čtverečních kanceláří a přes tři tisíce metrů obchodních ploch včetně divadla.
Většina institucionálních investorů totiž podle jejích slov formu aukce pro získání nemovitosti nepreferuje. „Transakce podléhá řadě schvalovacích procesů, to je v rámci aukce poměrně obtížné,“ uvádí Klapalová.
Vzhledem k podobě, kterou pro prodej budovy úřad vybral, tak například potenciálním zájemcům odpadá možnost vyjednávat individuální podmínky transakce.
Nezájem ze strany potenciálních investorů o nemovitost, která byla poprvé zpřístupněna veřejnosti v roce 1938, navíc podle Klapalové posiluje aktuální situace na tuzemském trhu.
„Na trhu aktuálně chybí zahraniční kapitál. Naprostou většinu transakcí, které sledujeme, realizují čeští investoři. Nabídka je na trhu navíc v současnosti poměrně široká, věnují se proto transakcím, které mohou být na jednání jednodušší,“ uvedla expertka na nemovitostní trh.
Dlouhý nájem blokuje budoucnost
A podstatnou roli v rozhodování investorů, zda Palác Broadway koupit či nekoupit, hraje také nájemní smlouva, kterou v roce 1993 podepsal původní majitel České dráhy se společností M. I. C. C. Prague, kterou vlastní mezinárodní investiční a developerská společnost AFI Europe. Ta platí až do roku 2048.
Novému majiteli by podepsaná nájemní smlouva zásadně zúžila možnosti, jak s budovou dále nakládat. V praxi by byl hlavně zapovězen vlastní výběr nájemníků a tím také generovaný výnos z nájmu nemovitosti.
Aktuálně příjmy z pronájmu Paláce Broadway získává právě ÚZSVM. „V loňském roce se jednalo o částku téměř 36,5 milionu korun,“ uvedla za úřad Michaela Tesařová.
Ve prospěch současného nájemníka je navíc zřízeno předkupní právo, které umožňuje do tří měsíců o nemovitost projevit zájem.
„Také tento faktor limituje počet zájemců. Nemají totiž jistotu, že po svých přípravách, které aukci předchází, jako je například složení kauce, nájemník svého práva nevyužije,“ dodává Klapalová z Knight Frank.
A co bude s historickou budovou v centru Prahy nyní po aukci? ÚZSVM podle své mluvčí opět osloví stávajícího nájemce, tedy společnost M. I. C. C. Prague k podání nabídky ve výši minimální vyhlašované ceny, tedy 891 milionů korun.
„V případě, že stávající nájemce své předkupní právo do tří měsíců neuplatní, ÚZSVM vyhlásí další kolo výběrového řízení, přičemž informace včetně minimální vyhlašované ceny budou zveřejněny na webových stránkách,“ uzavírá mluvčí.