Článek
Stavebnictví v Česku poslední měsíce zažívá prudké ochlazení. Podle čerstvých dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla listopadová stavba budov meziročně o 7,7 procenta. V průběhu roku 2023 se snižovaly počty jak dokončených, tak i nově zahájených bytů. Česká národní banka totiž v rámci boje s inflací zvedala úrokové sazby a tím se zvyšovaly i úroky u hypoték.
Podle Vladimíra Pikory, hlavního ekonoma skupiny Comfort Finance Group jsou výsledky jasným signálem toho, že trh nemovitostí v Česku v loňském roce jednoduše zamrzl.
„Lidé nedosáhnou na hypotéku, nebo je odrazuje vysoký úrok, když správně očekávají pokles úrokových sazeb během roku 2024 a 2025. Podobně je na tom nabídka. Té se zdají současné ceny nízké. Zamrznutí je tedy dáno tím, že není ani poptávka, ani nabídka,“ komentuje Pikora situaci na trhu.
Ústup z trhu v posledních měsících ale nezahájili pouze kupující, rozhodli se pro něj i developeři, kteří výstavbu některých svých chystaných projektů odložili na neurčito.
Developeři začnou stavět
Se zahájením nového roku se ale zdá, že ve strategii řady developerů se objevuje jiskra naděje v alespoň mírnou oblevu v letošním roce. Jen v Praze se stavební společnosti chystají zahájit výstavbu několika tisíc nových bytů.
„Pro letošní rok máme velké plány. Očekáváme další výrazný růst prodejů, proto máme v plánu téměř ztrojnásobit objem naší výstavby,“ uvedl pro SZ Byznys Ondřej Šťastný, hlavní ekonom společnosti Central Group.
Postupně by podle jeho slov měla v letošním roce společnost začít stavět až 2700 bytů v celkem jedenácti pražských lokalitách.
Opatrný návrat k výstavbě nového bydlení by mohlo představovat zahájení druhé etapy v projektu Modřanský cukrovar. Ze zhruba miliardové investice má podle společnosti Skanska Residential, která projekt realizuje, vzniknout 126 bytových a šest nebytových jednotek.
Tempo prodejů je podle tiskové mluvčí společnosti Renaty Vildomcové vzhledem k přetrvávajícímu ochlazení poptávky na celém trhu poměrně svižné. Aktuálně je prodána zhruba třetina.
„Oživení trhu s novými byty začíná být citelné a předpokládáme, že tempo růstu v roce 2024 výrazněji nabyde, především díky očekávaní nižších úrokových sazeb a dostupnějším hypotékám,“ uvedla mluvčí Skanska Residential.
Podobně jako Central Group také Skanska plánuje stavebně zahájit další fáze už rozeběhnutých multifázových projektů a zároveň jich přidat do prodeje více, než tomu bylo v loňském roce, včetně zcela nových lokalit.
Stavět se v letošním roce chystají i další developeři. Například společnost Finep letos zahájí výstavbu více nových bytů než v roce 2021, kdy obecně prodeje ve všech oblastech dosahovaly historických rekordů.
„V letošním roce zahájíme výstavbu dalších etap několika našich developerských projektů, například na Barrandově, na Opatově, Nad Krocínkou, U Šárky, na Britské v Praze 13, na Malém háji či v Kralupech nad Vltavou,“ uvedl Tomáš Pardubický, generální ředitel Finep.
Vzhledem k drahému financování nového bydlení ale podle jeho slov budou na rozdíl od minulých let klienti stále častěji vyhledávat alternativy ke klasickému bydlení.
„Před růstem úrokových sazeb, tedy ještě v roce 2021, dominovaly prodeje do osobního vlastnictví. Letos očekáváme vyvážený mix mezi osobní vlastnictví, družstva a fondy nájemního bydlení,“ dodal šéf společnosti.
Podle Petra Paličky, generálního ředitele pro Českou republiku společnosti Penta Real Estate, která aktuálně dokončuje projekty nového bydlení ve čtyřech pražských lokalitách, by nabídka celého trhu měla růst.
„Očekáváme, že nabídka nového bydlení bude mírně růst, ruku v ruce s klesající mírou inflace a sazbami hypoték, které by podle konsensu trhu měly zamířit pod pět procent,“ uvedl.
Drahá stavba
Velký otazník z pohledu developerských společnosti ale podle slov Ondřeje Šťastného, hlavního analytika Central Group stále visí nad vysokými cenami stavebních prací a materiálů.
Pokud by totiž cena stavebních dodávek v průběhu letošního roku neklesla, mohly by vysoké náklady na trhu, který se zatím nedočkal výraznějšího zlevnění hypoték, výstavbu některých projektů i nadále brzdit.
Vůbec nejdůležitějším faktorem v otázce stavět, či nestavět ale pro developery zůstane poptávka. Pokud zájem pořizovat bydlení dále poroste, dražší stavební náklady nebudou pro společnost problém. Při větším počtu zájemců je totiž bude možné promítnout do pořizovací ceny bytů.
Cena půjde vzhůru
„Posílená poptávka povede k tomu, že ceny bytů podle našich analýz budou opět růst. Kdo tedy uvažuje o koupi bytu, má nyní ty nejvýhodnější podmínky,“ uvedla za společnost Trigema tisková mluvčí Martina Kalusová.
Tempo růstu pražských nových bytů se podle Ondřeje Šťastného ze společnosti Central Group může v následujících letech pohybovat kolem pěti procent ročně.
„S návratem odložené poptávky bude také docházet i k výraznému omezování různých marketingových bonusů a akcí na podporu prodeje,“ dodává hlavní analytik Central Group. Má tím na mysli různé slevy, kterými developeři lákali zájemce o bydlení. Nabízeli tak například vybavení či jiné bonusy zdarma. V případě většího zájmu už se ale takto nebudou muset snažit případné kupce lákat.
Ve vylepšení stavu českého stavebnictví v oblasti nemovitostí věří i ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.
„S oživením lednové ekonomické aktivity, investic a postupného snižování úrokových sazeb předpokládáme, že se letos stavební produkce vrátí k reálnému růstu,“ uvedl ekonom.