Hlavní obsah

Roky příprav končí, městský developer začne Pražanům stavět první byty

Rozhovor s ředitelem Pražské developerské společnosti Petrem Urbánkem.Video: Karolína Štuková , Seznam Zprávy

Praha chystá prostřednictvím městského developera výstavbu až osmi tisíc bytů, které chce pronajímat učitelům, policistům nebo zdravotníkům. Nyní chce zapojit i soukromé investory, kteří část bytů prodají.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Před pěti lety hlavní město v reakci na zhoršující se situaci v dostupnosti bydlení založilo vlastní developerskou společnost, která na svěřených pozemcích Prahy dostala za úkol postavit dostupné nájemní bydlení. Po prvních letech příprav se letos chystá začít s výstavbou.

„První stavební povolení očekáváme v prvním nebo druhém čtvrtletí tohoto roku,“ uvedl ředitel Pražské developerské společnosti Petr Urbánek v pořadu Agenda SZ Byznys.

„Projekty, do kterých se s výstavbou pustíme jako prvních, jsme vybírali jako samostatné budovy, které budou menšího rozsahu, abychom je využili částečně jako výukový nástroj. Půjde zhruba o stovku bytových jednotek ve třech projektech,“ uvedl šéf PDS.

Aktivně však podle jeho slov společnost nyní chystá projekty, ve kterých chce postavit stovky bytů.

Pražská developerská společnost (PDS)

  • Je příspěvková organizace hlavního města Prahy, která vznikla 1. června 2020.
  • Praha ji založila s cílem přípravy městských pozemků a území pro výstavbu bytových domů.
  • Aktuálně pracuje s pozemky o velikosti 800 tisíc metrů čtverečních. Plánuje na nich v příštích deseti letech vystavět 6–8 tisíc nájemních bytů.
  • Jednou z motivací pro zřízení společnosti je bytová krize, která je zásadním politickým tématem již několik let.
  • Svým záměrem a strukturou je PDS na pražském trhu jediná svého druhu. V hlavním městě ale staví i další investoři jako Central Group, Trigema, Finep nebo Skanska.

„Podali jsme žádosti o stavební povolení nebo územní rozhodnutí na téměř 450 bytů v našich chystaných projektech,“ uvedl v rozhovoru pro SZ Byznys.

Důležitou otázkou je pro společnost tohoto typu ale financování. Už dříve se společnost snažila vyjednat například státní finanční podporu.

„Diskuze stále běží. Jsme v kontaktu se Státním fondem podpory investic a byli jsme v kontaktu také s Evropskou investiční bankou a prezentovali jsme jim naše projekty,“ uvedl šéf společnosti s tím, že k finální dohodě dosud nedošlo.

Podle jeho slov další zdroje financování sehrají podstatnou roli zejména u větších projektů, které chystají. Příkladem může být nová městská čtvrť Nové Dvory, kde společnost chystá zhruba tři tisíce bytových jednotek.

Developer hledá financování

Důležitou roli v oblasti financování větších projektů by podle Petra Urbánka mohli sehrát také soukromí investoři.

„Nechceme, aby vzniklo území, které bude obsahovat pouze dostupné bydlení. Budeme zde usilovat o sociální rozvrstvení. Zjednodušeně řešeno, nechceme území, kde bude pět tisíc učitelů, hasičů a policistů,“ uvedl Urbánek v pořadu Agenda.

V praxi by se tyto větší projekty měly dělit zhruba na třetiny, a to na nájemní městské byty, družstevní nebo spolkové bydlení a bydlení z rukou soukromých investorů, které by následně zamířilo do vlastnictví individuálních kupujících.

Podle Hany Kordové Marvanové (SPOLU), pražské zastupitelky a bývalé radní, která měla v gesci podporu bydlení, jde plán zapojení soukromých investorů do projektů výstavby na pozemcích hlavního města proti myšlence zlepšování situace v dostupnosti bydlení.

„Sdílím názor, že je třeba více stavět. V současné situaci je ale nabídka na trhu nenasytitelná, zejména proto, že mnoho kupujících byty v hlavním městě nakupuje na investice. Samo o sobě ale více stavět nestačí a je třeba na trh dodávat i cenově dostupnější byty,“ uvedla Hana Kordová Marvanová.

V ideálním scénáři by dostupnějších bytů mělo na trh přibývat takové množství, které by dokázalo alespoň částečně držet na uzdě ceny bytů soukromého sektoru.

„Pokud jsou jediní, kteří na trhu bydlení nabízí, kupující nemá příliš na výběr a jejich nabídku, pokud chce bydlet, musí přijmout,“ dodává.

Bývalá radní sama dříve o zapojení soukromých investorů do výstavby na pozemcích hlavního města v rámci projektu Dostupné družstevní bydlení usilovala. V tomto případě však měla developerská společnost fungovat pouze jako organizátor výstavby. „Finančně se na těchto projektech pak měli podílet členové bytových družstev, v rámci nichž by byty vznikaly,“ upřesnila.

Konkrétní podoba spolupráce se soukromým investorem podle Petra Urbánka ještě nebyla nastavena. Součástí výběrového řízení má být ale shoda na předem stanovené podobě konkrétního projektu.

„Nechceme, aby po výběrovém řízení došlo k tomu, že se developer a hlavní město budou dohadovat o tom, co se na území vlastně má dít. Představa je taková, že dáme k dispozici část připraveného projektu, který bude moci investor odkoupit a následně postavit,“ dodal.

Agenda

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.

Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.

Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.

Doporučované