Článek
Z paláce Bellevue v Praze na Smetanově nábřeží plánovala skupina Arca Capital vybudovat luxusní hotel. Po krachu hlavních částí holdingu však nemovitost zůstala prázdná. Insolvenční správce nyní zahájil výběrové řízení na její prodej. Nový majitel domu, v němž měli ateliér výtvarníci Oskar Kokoschka a Jiří Trnka, má být známý v únoru.
„Prodejní proces paláce Bellevue byl zahájen a probíhá, proto nemohu detaily komentovat. Výtěžek zpeněžení tohoto aktiva bude součástí majetkové podstaty dlužníka Francesco a bude distribuován mezi jeho věřitele,“ sdělil Lee Louda, insolvenční správce firmy Francesco.
Louda je zároveň správcem společnosti Arca Investments zastřešující celou skupinu Arca Capital.
Zajištěným věřitelem firmy Francesco ze skupiny Arca Capital je slovenská Privatbanka ze skupiny Penta. Díky tomu se dostane k penězům z prodeje paláce jako první. Do insolvenčního řízení přihlásila banka pohledávku ve výši 219 milionů korun.
Prodej organizuje poradenská firma Tarpan Partners. Původně se podílela rovněž na vzniku reorganizačního plánu společnosti Arca Investments zastřešující skupinu Arca Capital.
Očekávanou kupní cenu za palác nikdo komentovat nechtěl. Není proto jasné, jestli se kromě Privatbanky dostane i na další věřitele ve skupině Arca.
„Na kladnou odpověď na to, zda bude použitá případná hyperocha (zbylá částka po úhradě dluhů, která zůstane dlužníkovi – pozn. red.) ve prospěch věřitelů jiných částí skupiny Arca, mají vliv primárně dva faktory. Výše dosažené kupní ceny a výsledek odpůrčích a incidenčních sporů na Francesco a na Afra Real Estate, která je jediným společníkem Francesco. Afra Real Estate se též nachází v konkurzu a jejím jediným společníkem je Arca Investments. Výsledky tendru ani dalších sporů však logicky nemůžeme predikovat,“ uvedl Tomáš Rada, partner v advokátní kanceláři DRV legal, která pomáhá insolvenčnímu správci Loudovi.
Přestože je palác v současné době prázdný a nepřináší žádný výnos z pronájmu, patří podle poradenské společnosti Knight Frank mezi takzvané trofejní nemovitosti. Jako taková má své zvláštnosti z hlediska přístupu investorů.
„Je nakupována s dlouhodobým časovým horizontem a neprodává se často. Investoři, a to buď především privátní, či někdy i institucionální, takovou nemovitost drží. Obvykle nesledují pouze výnos, ale hodnotí výjimečnost lokality, architektury či historickou hodnotu. Trofejních nemovitostí je limitované množství, a proto jejich hodnota odolává cyklickým cenovým výkyvům,“ komentovala ředitelka Knight Frank Zdenka Klapalová.
„Je pravdou, že trh v současné době prodávajícím úplně nepřeje. Nicméně právě exkluzivní nemovitost, která se na trhu objeví zřídkakdy, si zájemce určitě najde,“ dodala expertka na komerční nemovitosti.
Arca koupila Bellevue v roce 2017. Nemovitost plánovala přestavět na luxusní hotel s 69 pokoji. V roce 2020 však začaly skupinou zmítat finanční problémy. Mateřská Arca Investments se dokonce ocitla v úpadku.
Palác Bellevue na Smetanově nábřeží byl postaven v devatenáctém století ve stylu nizozemské renesance podle návrhu architekta Konstantina Mráčka. Před válkou měl v domě ateliér malíř Oskar Kokoschka. Po něm převzal ateliér výtvarník Jiří Trnka. V měsících po druhé světové válce bylo v budově velitelství sovětské armády.