Článek
Po covidu se trh s kancelářemi v Česku takřka zastavil. Firmy s rostoucím trendem práce na dálku začaly místo přirozené expanze naopak snižovat pronajímanou plochu, na které zaměstnanci pracují. A podobným zpomalením prošly také developerské firmy v tomto odvětví, které už čtvrtý rok v řadě nové prostory skoro nestaví.
„Myslím, že tento trend je dočasný. Pro letošek čekáme ještě určité zhoršení. Letos se dokončí zhruba 25 tisíc m² budov, což je zhruba šestina toho, co se dokončovalo průměrně ročně před covidem,“ říká Head of Office Agency v realitní společnosti Savills Pavel Novák.
„Příští rok bude situace ve výstavbě možná ještě horší a zhruba od druhé poloviny roku 2027 věříme v postupné zlepšování,“ uvedl expert na kancelářský trh v pořadu Agenda.
Důvodem, proč se v Česku nestaví kanceláře, a to i navzdory historicky největší poptávce, která v hlavním městě dosáhla objemu přes šest set tisíc metrů čtverečních (včetně prodloužení stávajících smluv), je podle experta v oblasti tuzemského kancelářského trhu prostá matematika.
„Stavět nové kancelářské budovy přestalo developerům ekonomicky dávat smysl,“ uvedl Pavel Novák v rozhovoru.
Matematika nevychází
Jedním z hlavních důvodů jsou podle jeho slov dlouhé povolovací procesy. „Na trhu jsou projekty, které se připravovaly i více než deset let. To je záležitost, která celý proces velmi prodražuje. Developeři museli v posledních letech také řešit růst cen energií a práce a nakonec také vysoké úrokové sazby,“ popsal faktory šéf oddělení zabývající se kancelářským trhem v Savills.
„Proti tomu je tu výše nájmů pro zákazníka. Ty sice v Praze rostly, ovšem ne do takové výše, aby pokryly vstupní náklady investora. Aby matematika projektů vycházela, muselo by tržní nájemné vzrůst ještě výrazně výš,“ uvedl Pavel Novák.
Aktuálně se ty nejprestižnější kancelářské adresy v hlavním městě pronajímají kolem třiceti eur za metr čtvereční za měsíc. Průměrné nájemné v německém Hamburku se na konci loňského roku pohybovalo kolem 35 eur za metr čtvereční.
„V širším centru Prahy, jako je například Pankrác, Anděl nebo Karlín, dosahují nájmy zhruba dvaceti eur. Nicméně pokud by v těchto lokalitách mělo nyní dojít k nové výstavbě, nájemné by muselo být ještě minimálně o pětinu dražší,“ upřesnil odborník.
Kanceláře mají plno
Omezená výstavba nových budov se podle odborníka podepisuje nejen na samotných nájmech, ale také na šponování míry neobsazenosti už provozovaných prostor.
„Průměrná míra neobsazenosti dosáhla na konci loňského roku na 7,3 procenta. Ale v centru hlavního města a přilehlých lokalitách, tam všude dramaticky neobsazenost budov klesá. V některých případech nedosahuje ani pěti procent,“ říká s tím, že na výběr proto dnes firmy takřka nemají.
Pokud by například střední firma, řádově se zhruba stovkou zaměstnanců, chtěla pronajmout nové kancelářské prostory, musela by se o ně ucházet s významným předstihem.
„Jen 6 až 9 měsíců je potřeba pro to, aby se postavil interiér, několik měsíců předtím se musí řešit smlouva a předtím musí probíhat rozhodovací proces. Kdybych to vše sečetl, řekl bych, že je to proces, který firma musí řešit zhruba dva až dva a půl roku předem,“ uzavírá Pavel Novák.
Agenda
Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.
Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.