Hlavní obsah

Praze se blíží konec dvacetiletého bolehlavu s nájmem paláce z éry Pavla Béma

Foto: Josef Pokorák, Mapy.cz

Škodův Palác v Jungmannově ulici v Praze 1.

Pražskému magistrátu se chýlí k závěru nájem Škodova paláce v Jungmannově ulici v Praze 1. Pronájem nemovitosti úředníkům a koupě nového sídla, kam se přestěhují, vyšel hlavní město celkem na sedm miliard korun.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Málokterá majetková transakce pražského magistrátu budila tolik emocí a pochybností jako dvacetiletý pronájem Škodova paláce. Nájemné za budovu přišlo Prahu celkem na 3,5 miliardy korun. Za stejnou sumu koupil magistrát loni budovu na Václavském náměstí. Tam nejpozději za tři roky úředníky z Jungmannovy ulice přestěhuje. Celkem tedy anabáze se sídlem magistrátu vyjde Prahu na sedm miliard korun.

Původně byla výše dvacetiletého pronájmu stanovena na 4,4 miliardy korun. Praha si však v dalších letech vymohla slevu. V rámci složitých vyjednávání ale také přišla o předkupní právo na Škodův palác, které získala spolu s prvotní nájemní smlouvou.

Bylo tedy zřejmé, že se magistrát bude muset po uplynutí pronájmu přestěhovat jinam. Mezi zvažovanými variantami se postupem let objevovala i výstavba zcela nového sídla. Například na Florenci nebo Na Knížecí. Nakonec se ale Praha v roce 2024 dohodla s Komerční bankou na odkoupení její nemovitosti na Václavském náměstí 42.

„Hlavní město získává do svého vlastnictví krásnou a funkční budovu, která bude sloužit nejen pro správu věcí veřejných, ale především všem Pražanům. Má to finanční přínos, již nebude potřeba dál si nákladně pronajímat Škodův palác,“ pochvaloval si při koupi bankovního paláce primátor Bohuslav Svoboda.

Magistrát měl při jednání o výši nájemného v ruce mimo jiné analýzu z roku 2012, která ukázala, že nájemné za Škodův palác je o 40 procent vyšší, než kolik byly tehdy obvyklé ceny. V rámci složitých vyjednávání tak sice Praha nájemné srazila, přišla však současně o předkupní právo na Škodův palác, které získala spolu s prvotní nájemní smlouvou.

Smlouvu o pronájmu Škodova paláce podepsala Praha v roce 2006. Tehdy stál v čele magistrátu primátor Pavel Bém. „Z ideového hlediska je magistrátní úřad se svými pestrými agendami na jednom místě v centru, dopravně ideálně dostupný metrem určitě správný koncept,“ uvedl nyní Pavel Bém pro SZ Byznys.

Vedení Prahy původně zdůvodňovalo výhodnost pronájmu Škodova paláce tím, že město bude moci pronajmout nebo prodat své nemovitosti. Do Škodova paláce se totiž úředníci přestěhovali z více než třiceti budov rozesetých po Praze. Součástí kalkulace bylo, že uvolněné objekty magistrát pronajme nebo prodá. To se skutečně stalo, výtěžek však ani zdaleka nepokrýval náklady na pronájem Škodova paláce.

„Pravda je, že už před dvaceti lety jsem byl trochu zklamán, že plánované výnosy z prodejů budov, které magistrát opouštěl, nebyly takové, jak bylo při schvalování tohoto záměru ve studii, kterou měla rada i zastupitelstvo k dispozici,“ poznamenal nyní Bém s tím, že konečné výnosy z prodejů a pronájmů uvolněných městských budov nezná. Mluvčí magistrátu nechal otázky ohledně výhodnosti či nevýhodnosti pronájmu Škodova paláce bez odpovědí.

Když si Praha Škodův palác v roce 2006 pronajímala, byl vlastníkem budovy realitní byznysmen Sebastian Pawlowski. Původem švýcarský podnikatel udělal před rokem 2010 s vedením města řadu nemovitostních obchodů. Mezi největší patřil právě pronájem Škodova paláce. Vzestup byznysu Pawlowského se překrývá s dobou, kdy měl na fungování magistrátu a jeho majetkové transakce vliv přítel primátora Béma, lobbista Roman Janoušek.

Pawlowski koupil Škodův palác v roce 2004 od skupiny ČEZ za 850 milionů korun. O dva roky později pronajal objekt magistrátu. Podmínky tendru byly stanovené tak, že jim tehdy vyhověl pouze Škodův palác.

Nikdo další kromě Pawlowského firmy Copa Retail se do výběrového řízení nepřihlásil. Městu tehdy s pronájmem pomáhala kancelář vlivného advokáta Miroslava Jansty, který je aktuálně ve vazbě kvůli machinacím kolem zakázek Fakultní nemocnice v Motole.

Pochybnosti o výhodnosti pronájmu Škodova paláce se objevily prakticky okamžitě po uzavření smlouvy s firmou Copa Retail. Naplno pak problémy vyhřezly po odchodu Pavla Béma z křesla primátora v roce 2010.

„Pořád říkáte, že je to divná transakce. Soud dvakrát konstatoval, že ne, a ani policie dosud nikoho neobvinila,“ hájil se v roce 2015 Pawlowski v týdeníku Euro v jednom z mála rozhovorů, které poskytl.

Pawlowski krátce po uzavření pronájmu firmu vlastnící Škodův palác prodal. Alespoň tak to tehdy tvrdil samotný podnikatel. Kdo byl následně skutečným vlastníkem Škodova paláce, nebylo možné dohledat. Majitel se skrýval za neprůhlednými zahraničními společnostmi. Od roku 2017 patří budova německé společnosti GLL Real Estate Partners.

Doporučované