Hlavní obsah

Místo 30 tisíc 150. Praha prudce vyšponovala nájmy v centru

Rozhovor s Martou Pražákovou ze společnosti Trade Centre Praha, která řadu městských nemovitostí spravuje.Video: Markéta Bidrmanová

Lukrativní prostory na Staroměstském nebo Václavském náměstí dostanou nové nájemce. Nájemné nově vyšplhá i na stovky tisíc korun. Do městské kasy za letošek tak přiteče o 55 milionů korun víc než loni.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Palác Adria, Platýz na Národní třídě, objekt TeTa v Jungmannově ulici, Sovovy mlýny či Kasárna Karlín anebo Aquacentrum Šutka. Zhruba padesátku objektů spravuje a pronajímá městská společnost Trade Centre Praha (TCP).

Nájemné na řadě míst, kde dennodenně projdou davy turistů, ale bylo historicky nízké. Městská společnost Trade Centre Praha se to postupně snaží změnit. „Některé smlouvy byly pouze indexovány a my jsme se rozhodli je neprodloužit a přesoutěžit. Soutěže jsme medializovali, a tím jsme byli schopní přitáhnout větší pozornost a navýšit nájemné,“ říká v pořadu Agenda Marta Pražáková, místopředsedkyně představenstva Trade Centre Praha.

Zatímco loni společnost TCP vybrala na nájmech celkem 372 milionů, letos to bude 427 milionů korun.

Prostory, které jsou k dispozici, se nově nabízejí na veřejně přístupném portálu zakázek. Například Čapadlo Hollar – atraktivní náplavka jen pár kroků od Národního divadla – se dosud pronajímalo za 30 tisíc za měsíc. Nově je pronájem pětkrát vyšší.

Dalším příkladem, kde cena za užívání nemovitosti „vylétla“ nahoru, je komerční prostor galerie v ryzím centru Prahy. „Momentálně jsme uzavírali smlouvu na Staroměstském náměstí číslo 20. Galerie platila 106 tisíc měsíčně za osmdesátimetrový prostor a nový nájemce bude platit 466 tisíc měsíčně na základě soutěže,“ upřesnila Pražáková.

Cena ale není jediné kritérium, které správce při výběru nových nájemců uplatňuje. „Snažíme se, aby v centru Prahy nebyl jeden suvenýr shop nebo CBD shop vedle druhého. Je vydaný Manuál pro kultivovanou Prahu, kterým se naši nájemci musí řídit. Pokud ho porušují, jsou vypověditelní,“ připomíná Pražáková.

K mání bude i budova na Václavském náměstí

Vypovědět nájemce se špatnou reputací nebo takového, který neplatí, někdy ale trvá i roky. „Na Václavském náměstí jsme měli dlouhodobě neplatícího nájemníka a čekali jsme na exekuční vystěhování. Trvalo to dva a půl až tři roky. Neplatil, nekomunikoval,“ popisuje zkušenosti Marta Pražáková s tím, že nové smlouvy stanovují nájemníkům povinnost zaplatit kauci. Prázdný prostor na nejrušnějším pražském náměstí vysoutěžilo francouzské pekařství Paul.

Ne všude požaduje Trade Centre Praha komerční nájem. „Pražské náplavky jsou a budou ztrátové. Náklady budou vždy převyšovat výnosy. Aquacentrum Šutka má návštěvnost 60 tisíc lidí za měsíc, má cenotvorbu nastavenou tak, aby si návštěvu mohli dovolit všichni, plavou tam základní školy,“ vysvětluje Pražáková.

Další prostory podnik do správy teprve přebírá. To je případ velkého prostoru ve spodní části Václavského náměstí, na Můstku, kde je aktuálně restaurace a hotel. I ten se co nevidět objeví v nabídce. „Očekáváme velký zájem.“

Výhledově by společnost TCP mohla do správy převzít i Nákladové nádraží Žižkov a chrtí závodiště na Plzeňské ulici. Do budoucna bude společnost provozovat i vánoční a velikonoční trhy na některých pražských náměstích. „Současný provozovatel na Staroměstském a Václavském náměstí bude se smlouvou v nejbližších letech končit. Praha přemýšlí, jak koncept trhů změnit,“ řekla SZ Byznys Marta Pražáková.

Od začátku letošního roku jsou pod správou TCP taky Kasárna Karlín, oblíbený pražský volnočasový prostor, který musel být před létem kvůli chybějícímu kolaudačnímu souhlasu uzavřen. Stavební úřad zakázal provozovat letní kino, sezónní bar i saunu.

„Do konce roku by se územní plán mohl změnit,“ doufá Pražáková. V současné době magistrát společně s Pražskou developerskou společností připravuje plány na dlouhodobé využití tohoto prostoru, TCP zatím provede drobné udržovací práce, například na fasádě.

„Chtěli jsme to původně oklepat, ale je to památkově chráněný objekt, tak na fasádu dáme oplachtění,“ uvedla Pražáková s tím, že dočasně by v Karlíně mohli najít útočiště studenti z UMPRUM.

Agenda

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.

Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.

Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.

Doporučované