Článek
Praha pokročila v přípravě tisíců městských nájemních bytů. Podle Petra Urbánka, ředitele Pražské developerské společnosti (PDS), které hlavní město svěřilo 800 tisíc metrů čtverečních pozemků určených k výstavbě nových bytů, začne první výstavba už za necelé dva roky.
„Nejblíže stavebnímu povolení jsou projekty Jalový Dvůr, Nový Zlíchov a také výstavba v ulici Zenklova a Peroutkova,“ uvedl na středeční tiskové konferenci společnosti ředitel PDS Petr Urbánek.
Projekty budou rozhodující razítko od stavebního úřadu získávat už v průběhu konce letošního a začátku příštího roku. Celkově by se městský developer mohl v roce 2026 pustit do výstavby zhruba 140 bytových jednotek ve čtyřech pražských lokalitách.
Pražská developerská společnost (PDS)
- Je příspěvková organizace hlavního města Prahy, která vznikla 1. června 2020.
- Praha ji založila s cílem přípravy městských pozemků a území pro výstavbu bytových domů.
- Aktuálně pracuje s pozemky o velikosti 800 tisíc metrů čtverečních. Plánuje na nich v příštích deseti letech vystavět 6–8 tisíc nájemních bytů.
- Jednou z motivací pro zřízení společnosti je bytová krize, která je zásadním politickým tématem již několik let.
- Svým záměrem a strukturou je PDS na pražském trhu jediná svého druhu. V hlavním městě ale staví i další investoři jako Central Group, Trigema, Finep nebo Skanska.
Zároveň předpokládá, že v prvním roce, kdy PDS zahájí výstavbu, do realizace jejich projektů investuje přes miliardu korun. V příštích deseti letech městský developer počítá s celkovou investicí do výstavby i projektové přípravy za zhruba 48 miliard korun. Informaci PDS zveřejnila v jejich výroční zprávě.
Praha hledá financování
Podle Alexandry Udženiji, náměstkyně primátora hlavního města Prahy pro sociální oblast, bydlení a zdravotnictví v současné době probíhají jednání o možnostech financování jednotlivých projektů.
„Aktuálně jednáme se státem. Ministerstvo financí po dohodě s Ministerstvem pro místní rozvoj připravuje balíky financování nájemního bydlení. Řešíme s nimi, že by speciální balík existoval také pro účely hlavního města,“ uvedla Alexandra Udženija.
Podle Petra Hlaváčka, náměstka primátora hlavního města Prahy zodpovědného za územní rozvoj, by se Praha nebránila ani zahrnutí do projektů soukromých investorů.
„Pražská developerská společnost by projekty připravila přesně tak, jak bude město potřebovat. Potom může hledat partnery, kteří by projekt zafinancovali,“ uvedl s tím, že část z jejich plánů dokáže financovat z vlastních peněz.
Mimo menší projekty, které PDS připravuje, chystá výstavbu i celých nových městských čtvrtí. Příkladem je projekt Nové Dvory v okolí budoucí stanice metra, kde se počítá s výstavbou městských nájemních bytů a kanceláří, maloobchodu, vzdělávání a krytých i venkovních sportovišť. Celkově by zde mělo bydlet až pět tisíc lidí.
Společnost chystá také proměnu městských pozemků na Palmovce, kde existuje potenciál pro výstavbu přibližně 2200 městských bytů.
Pro koho staví?
Plánované byty podle už dříve zveřejněných informací získají zaměstnanci v takzvaných preferovaných profesích. Patří do nich například učitelé, zdravotní sestry, hasiči nebo policisté. Podle průzkumu, který si stavitel nechal zpracovat, v současnosti v hlavním městě v těchto profesích pracuje přes sto tisíc zaměstnanců.
„Policista, který pracuje v Praze, bere úplně stejnou výplatu jako policista, který pracuje v Ostravě, ale na bydlení určitě vydá výrazně více právě v hlavním městě. Tento fakt nevyhnutelně vede k tomu, že tito zaměstnanci z Prahy odcházejí do levnějších regionů v Česku. Tomu potřebujeme zamezit,“ vysvětluje šéf PDS.
V letošním roce se městský developer chystá posunout projektovou přípravu u řady jeho projektů.
„V roce 2024 zahájí PDS u dvou až čtyř projektů povolovací proces. Budou i nadále pokračovat práce na přípravě velkých rozvojových území – zejména v lokalitách Nové Dvory, Palmovka a Dolní Počernice,“ uvedl Urbánek.