Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ke konci ledna se na pražském realitním trhu odehrála mimořádná transakce. Při ní Petr Kellner junior koupil soubor nemovitostí v luxusní rezidenci, která se nachází v centru Prahy poblíž Betlémského náměstí.
Celkem tři realitní jednotky koupil od společnosti Českomoravská Properties miliardáře Karla Pražáka, který vlastní investiční skupinu Kaprain, za více než 280 milionů korun. Vyplývá to ze smlouvy o převodu, která je v katastru nemovitostí. Za jednotku A zaplatil Kellner částku 65,4 milionu korun, za jednotku B 15,8 milionu a za poslední pak 199 milionů korun.
„Jednotlivé prodeje či pronájmy nemovitostí koncovým klientům nekomentujeme. Výjimku nebudeme dělat ani v tomto případě,“ uvedl k transakci mediální zástupce skupiny Kaprain Ondřej Pechar.
Transakce je dle serveru motejlekskocdopole.com součástí vypořádání majetku mezi dědici po zesnulém Petru Kellnerovi, který tragicky zahynul při havárii vrtulníku v aljašských horách. „Především jde tedy o tisícimetrový penthouse rozprostírající se na třech horních podlažích historického domu,“ uvedl server.
Po zakladateli a hlavním akcionáři skupiny PPF Kellnerovi zůstaly velké majetky. Třiatřicetiletý Petr Kellner se však rozhodl prodat svůj desetiprocentní podíl ve skupině PPF a nyní vyjednává s rodinou Renáty Kellnerové o podmínkách finančního vyrovnání, o čemž již dříve informovala redakce SZ Byznys.
K otázce, zda jde v případě zmíněného prodeje nemovitostí o součást vyrovnání, se Pechar nevyjádřil. Stejně reagoval i mluvčí rodinného holdingu Amalar Tomáš Perman. Amalar vlastní Renáta Kellnerová a její dcery: Anna, Marie Isabella a Lara.
Na realitním trhu jde o nevídanou transakci. „Podle veřejně dostupných údajů nebyl v Česku prodán byt za vyšší částku, než je okolo 280 milionů korun za zmíněnou rezidenci. Tento prodej tak lze v rámci bytového trhu opravdu považovat za rekordní,“ komentuje transakci Filip Šejvl, managing partner realitní kanceláře Philip & Frank. Ostatně právě zmíněný penthouse se prodal již před lety za částku okolo 250 milionů korun.
Celý komplex dostal cenu za nejlepší rezidenční development daného rolu. Mezi majiteli dalších jednotek je například bývalý hokejový reprezentant a dlouholetý hráč týmu NHL New Jersey Devils Patrik Eliáš.
„Rezidence poblíž Betlémského náměstí patří mezi nejluxusnější projekty v Česku,“ dodává Šejvl s tím, že je to kvůli umístění v historickém centru Prahy, nízkému počtu jednotek a vysokému soukromí a špičkovému standardu zpracování a citlivé renovaci objektu.
I nyní tak patří byty v tomto komplexu mezi nejdražší na trhu. „V Česku se prodá jen zhruba deset až patnáct bytů ročně s částkou nad třicet milionů korun,“ popisuje trh s luxusním bydlením zakladatel webu Valuo.cz Radek Šitera.
Ceny nejluxusnějších bytů se v posledních letech pohybují okolo sto milionů korun. Za sumu 96,8 milionu korun se letos dle Šejvla prodal byt o rozloze okolo 403 metrů čtverečních v projektu Vila Belaire na Praze 5, na pražské Malé Straně se pak byt s plochou 282 m2 prodal za 89 milionů a stejnou sumu zaplatil majitel za mezonetový byt na Josefově o ploše zhruba 250 metrů čtverečních.
V Šiterově výběru je pak byt o rozloze téměř 350 metrů čtverečních v projektu Marina Island za 97 milionů korun a za byt o rozloze 212 metrů čtverečních s garáží v ulici Kořenského na pražském Smíchově musel kupující zaplatit 88 milionů.
Trhu s luxusními byty přitom naprosto dominuje Praha. „Zájem o luxusní nemovitosti zůstává relativně stabilní, i přes mírné ochlazení trhu,“ líčí Šejvl. Nejdražší nemovitosti slouží dle něj zejména pro vlastní užívání kupců, kteří řeší svůj vlastní komfort, jak se v nemovitostech cítí a zda jsou pro jejich účely dostatečně velkorysé.
Podobně to vnímá i majitel realitní kanceláře Jan Reality Jan Adámek. „Zájem je stabilně celkem velký. Pro bohaté klienty ekonomická situace, inflace, Trump a podobně nic nemění.“ Ceny opravdu luxusních bytů se dle něj pohybují od 350 tisíc za metr čtvereční výš.