Hlavní obsah

Penta Real Estate postaví na Smíchově tři stovky mikrobytů

Foto: Penta Real Estate

Vizualizace projektu na Smíchově.

Na pražském Smíchově začne stavět další developer. Penta Real Estate tam postaví asi tři stovky malometrážních bytů.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Na Smíchově vyrostou tři stovky nových mikroapartmánů. Na pozemcích v lokalitě Na Knížecí je postaví společnost Penta Real Estate.

V lokalitě územní plán původně počítal s výstavbou kancelářské budovy. „Rozhodli jsme se ale původní projekt proměnit na bytový. Vznikne zde náš pilotní projekt mikroapartmánů,“ řekl pro SZ Byznys Rudolf Vacek, Development Director společnosti Penta Real Estate.

Výstavba přibližně tří set bytů by měla začít v první polovině roku 2026 a developer do projektu investuje zhruba jednu miliardu korun.

Pozemek společnost získala v rámci loňské obří akvizice firmy ČSAD Praha holding.

„Transakce kromě autobusového nádraží na Florenci zahrnovala i další budovy v centru města a také pozemky v jiných pražských lokalitách, které historicky sloužily jako odstavná parkoviště pro autobusy,“ potvrdil Rudolf Vacek.

Byty budou zajímat mladou generaci

Ačkoliv společnost jednotkám říká mikroapartmány, „papírově“ půjde podle slov mluvčího společnosti Martina Lánského o běžné bytové jednotky. Průměrnou podlažní plochu bytu projekt zatím sice nezná, už nyní je ale vzhledem k pravidlům stanoveným stavebními předpisy a stavebním zákonem jasné, že pod 16 metrů čtverečních se metráž nemovitosti nedostane. V tom případě by totiž nemohla být kolaudována jako byt, ale naopak pouze nebytový prostor.

Postavené byty se Penta následně chystá prodávat dalším investorům. Očekává ale především zájemce z řad mladé generace.

„Chtějí vynikající, dobře dostupnou lokalitu. Zároveň očekávají komunitní prostory pro setkávání s vrstevníky a sousedy, například komunitní kavárnu a další služby, jako je posilovna nebo sál na cvičení, cowork pracoviště a prádelna,“ uvedl Jan Kalaš, ředitel prodeje v Penta Real Estate.

Byt samotný pak podle jeho slov může být velmi malý. „Jde o místo, kam se chodí odpočívat, částečně pracovat a spát, zatímco život sám se odehrává v širším okolí,“ dodal Jan Kalaš.

Malých bytů bude přibývat

Právě trend výstavby malometrážních bytů je podle ředitele oddělení zaměřeného na nemovitosti a stavebnictví v poradenské společnosti Deloitte Petra Hány citelný už nyní a vzhledem k demografickému vývoji bude výstavba tímto směrem pokračovat i nadále.

„Od roku 2010 výrazně vzrostl počet jednočlenných a dvoučlenných domácností. Zároveň lidé déle žijí sami zejména v období, kdy začínají pracovní kariéru. Je tu také vysoká míra rozvodovosti a prodlužuje se průměrná délka dožití. I díky těmto vlivům se lidé aktuálně učí vybírat si vhodné bydlení,“ uvedl Petr Hána.

To potvrzují i data. „Průměrná velikost bytů se za posledních deset let v nabídce Prahy objektivně snížila. V roce 2014 činila 72 metrů čtverečních a aktuálně je 62 metrů čtverečních. To znamená pokles o 14 procent,“ uvedl už dříve pro SZ Byznys specialista na developerský trh František Brož.

Tento trend je podle jeho slov způsoben dvěma faktory. Skutečným poklesem velikosti bytů v jednotlivých dispozičních typech a také změnou struktury dispozičních typů bytů na trhu. „Na trhu se v čase v daleko větší míře nabízejí byty 1+ a 2+. Počet jednopokojových bytů se od roku 2014 dokonce téměř zdvojnásobil,“ dodal.

Podle slov realitního experta Petra Hány se tento typ developmentu dosud objevoval spíše v projektech zaměřených na kompletní rekonstrukci starších budov, kde koncept malých jednotek již původně existoval.

„Je to zejména z toho důvodu, že ani pro developera nemusí být vždy ekonomicky výhodné stavět pouze malé byty. Projekt pak vyžaduje větší investice, například kvůli většímu množství stoupaček, bytových jader či zařizovacích předmětů,“ vysvětlil expert.

Příkladem konkrétní rekonstrukce nemovitosti, která byla přeměněna na malometrážní byty, je projekt V Bloku, který realizovala pražská PSN. Ta ještě před pandemií koronaviru takto proměnila dříve podnikový dům nedaleké Waltrovky v Praze 5.

Investičně bude ale podle Hány projekt zajímavý zejména z pohledu lokality, ve které bude pro budoucí majitele snazší nemovitost pronajmout.

„Druhým důvodem může být také cena bytů. V přepočtu na metr čtvereční mohou sice být dražší než okolní nemovitosti, v kontextu jejich velikosti ale bude jejich celková cena stále dostupnější než u jiných bytů na trhu,“ dodal Petr Hána z poradenské společnosti Deloitte.

Doporučované