Článek
Výhled na Pražský hrad, Vyšehrad i památník na Vítkově. Zelený park nad Masarykovým nádražím nebo nové náměstí u východu z metra. Stavba Masaryčky podle návrhu světoznámé architektky Zahy Hadid dosáhla nejvyššího konstrukčního bodu a my jsme si novou dominantu Prahy prošli. Osobně i s pomocí virtuální reality.
To, co ukazuje, bude k vidění zhruba v polovině příštího roku. Zatím vedle Masarykova nádraží stojí betonový skelet, který vyrostl za necelý rok. Samotné výstavbě však předcházelo pět let vášnivých debat s památkáři, sdruženími i městem a čekání na stavební povolení.
„Je 23. března a máme takzvanou glajchu, tedy dosáhli jsme nejvyššího bodu nosné konstrukce. Vlastní stavba nám trvala necelý rok. Každé podlaží jsme stavěli 21 až 23 dní. Myslím si, že to byla velmi rychlá stavba,“ říká Petr Palička, šéf společnosti Penta Real Estate, která za projektem stojí.
Stavba je nižší, než jakou ji původně architektka Zaha Hadid navrhla. Jedno patro a dva metry padly coby důsledek kompromisů. I tak je z nejvyššího místa, kde v budoucnu bude veřejnosti přístupná terasa, impozantní výhled na celou Prahu.
Chybí materiál i pracovní síla
Celkové náklady byly ještě před zahájením výstavby vyčísleny na 2,5 miliardy korun. Už teď je jasné, že to bude víc. Cena stavebních materiálů totiž letí nahoru a na trhu chybí pracovní síla.
„Bojujeme s tím téměř na všech frontách. Někteří dodavatelé mají problém nejenom dodat včas, ale i dodat vůbec – a to i takové věci, jako jsou třeba hliníkové profily. Co se týká pracovníků, pociťujeme odliv především ukrajinských pracovníků v souvislosti s válkou,“ říká Palička, podle kterého budou nakonec náklady zhruba o deset procent vyšší. Jen samotná zlatá fasáda vyjde na půl miliardy korun a její ukotvení na konstrukci budovy bude trvat téměř rok.
Polovina obsazena
Projekt Masaryčka nabídne 27 tisíc metrů čtverečních užitné plochy, z toho šest tisíc je pro obchody, služby, kavárny a restaurace. Ty zaberou dvě spodní patra. Zbylé prostory obsadí kanceláře. K dnešnímu dni má už Penta zhruba polovinu plochy obsazenou a pod smlouvu. Jedním z nájemců bude obchod iStyle a své sídlo bude mít v budově i sama Penta.
S pomocí virtuální reality procházíme stavbou. Lobby, které je jednou z dominant, přesně odpovídá rukopisu architektky. Není v něm jediný pravý úhel. „Má velmi organické tvary, ať už jde o vlastní podhledy či stěny, nebo nábytek,“ dodává Palička s tím, že právě lobby bude jedno z posledních míst, jež se budou v budově dokončovat.
Procházíme budovou směrem k nástupišti Masarykova nádraží. Z obchodů a restaurací v přízemí bude ke kolejím již brzy přímý přístup. Zatím však v místech, kudy povede osmá a devátá kolej s vlakem na letiště, překáží zchátralá budova.
Zastřešení kolejiště
Zhruba v úrovni prvního podlaží je pak napojeno přestřižení kolejiště a nad ním další park. Jak dříve potvrdil SZ Byznys Jakub Bazgier, náměstek ředitele Stavební správy západ Správy železnic, územní rozhodnutí pro modernizaci a přestavbu celého nádraží už je vydané a na zastřešení platformy vznikne malé náměstí o velikosti toho Malostranského. S výstavbou tohoto projektu by se mělo začít v polovině roku 2023.