Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Poslední měsíce roku 2023 potvrdily na realitním trhu nízkou aktivitu investorů. V ročním souhrnu byl objem investic do nemovitostí v minulém roce nejnižší za posledních 10 let.
Konkrétně v posledním čtvrtletí loňského roku dosáhly investice do nemovitostí 154 milionů eur, což představuje 57procentní meziroční pokles. Za celý rok potom dosáhly na 1,36 miliardy eur, tedy meziročně o 25 procent méně. Ukázala to data Trend Reportu, který zveřejnila Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN).
Pokles byl podle ARTN nejen z pohledu peněz, ale také v celkovém počtu realizovaných transakcí.
Důvodů je podle asociace několik. Na českém trhu chybí z důvodu geopolitických rizik globální kapitál. „Důvodem jsou také zajímavější příležitosti na nejvyspělejších zahraničních trzích,“ uvádí analýza Trend Report.
Trh také negativně ovlivnilo drahé financování způsobené růstem úrokových sazeb a dlouhodobě malé množství nové výstavby.
Prim hrály domácí investice
Do tuzemských nemovitostí investují hlavně Češi.
„Čeští investoři potvrdili a posílili svou pozici na českém investičním trhu, stáli za více než osmdesáti procenty celkového objemu investic v průběhu roku,“ uvedl Pavel Kliment, místopředseda dozorčí rady ARTN a partner KPMG, ve čtvrtek na tiskové konferenci k představení výsledků reportu.
To potvrzuje také Zdenka Klapalová, jednatelka společnosti Knight Frank. Podle ní tři nejvýznamnější transakce v loňském roce realizovali investoři s domácím kapitálem.
Tři nejvýznamnější realitní transakce v roce 2023
- Prodej retailového portfolia společnosti TREI, který koupila česká společnost B Plan Investments (250 milionů eur)
- Prodej nákupního centra Atrium Palác Pardubice, který koupil fond Pardubice Retail Fund (123,8 milionu eur)
- Prodej budovy Via Una Na Příkopě 33, kterou koupila Trinity Bank (cena nezveřejněna)
Zdroj: ARTN
Vedle dominantní aktivity českých investorů se ale na tuzemském trhu odehrálo několik obchodů se zahraničním kapitálem. Příkladem byla izraelská G City Europe, která odkoupila čtvrtinový podíl v nákupním centru Arkády Pankrác. Dalším případem byl pak také polský Merkury Market, který začátkem loňského roku odkoupil Baumax Orlice Hradec Králové.
Pokles celkového objemu investic a počtu transakcí sleduje ARTN také na jiných evropských trzích. Celkový objem investic v Evropě loni meziročně klesl až o 49 procent.
Letošní rok obrat nepřinese
Z pohledu investiční aktivity by letošní rok podle odborníků neměl přinést žádný výrazný obrat. Trh bude i nadále vyčkávat na levnější financování, tedy pokles úrokových sazeb a také výraznější sladění očekávání prodávajících a kupujících.
„Stále evidujeme velký objem kapitálu, který vyčkává na vybrané investiční příležitosti,“ uvedl Pavel Kliment, místopředseda dozorčí rady ARTN.
Významnější roli a zájem investorů by ale mohly přivést projekty, které splňují kritéria udržitelnosti, takzvaná ESG. „Ty jsou zejména předmětem zájmu zahraničních investorů,“ uvedla Lenka Kostrounová, ředitelka financování nemovitostí v ČSOB.