Článek
Ačkoli je trh s bydlením v Česku stále napjatý, data Českého statistického úřadu v pátek ukázala, že přeci jen lze pozorovat jisté uvolnění.
V loňském roce stouply ceny bytů meziročně o 16,3 procenta, rostly tak pomaleji než v roce 2021, kdy meziročně přidaly 22,2 procenta, uvedli statistici. Navíc v posledním loňském čtvrtletí indexy cen dokonce mezikvartálně klesly, a to poprvé od prvního čtvrtletí roku 2013.
Nikoho asi nepřekvapí, že na prvním místě figurovalo hlavní město - průměrná jednotková cena bytu v Praze činila 112 677 korun za metr čtvereční. Druhá příčka patřila se značným odstupem Brnu s průměrnou cenou 83 188 korun, třetí byl okres Hradec Králové s průměrnou cenou 69 077 korun.
Ačkoli si Češi potrpí na vlastní bydlení, dlouhodobě vysoké ceny pravděpodobně řadu zájemců nasměrují spíše k tomu, aby si byty pronajímali.
O něco pomaleji rostly loni ceny rodinných domů, které v průměru stouply o 11 procent. I tady data ukázala zvolnění tempa, v roce 2021 činil nárůst 19,2 procenta. V této části trhu připadla první tři místa české metropoli a přilehlým okresům: v Praze-městě dosáhla průměrná cena 104 195 korun za metr čtvereční, následoval okres Praha-východ s 95 418 korunami a za ním v těsném závěsu okres Praha-západ s 94 004 korunami.
Pokles cen českých nemovitostí zaznamenali statistici i letos. Podle dat Eurostatu ve druhém čtvrtletí zlevnily ve srovnání s předchozím kvartálem o 0,4 procenta, meziročně potom ceny klesly o 2,9 procenta.
Uvolnění situace na trhu s nemovitostmi zmínila i Česká národní banka v prohlášení bankovní rady vydaném poté, co rozhodla těsně před Vánocemi o prvním snížení úrokových sazeb od května 2020.
„Poklesla zejména dynamika úvěrování trhu nemovitostí a následně i aktivita na nemovitostním trhu,“ uvedla centrální banka, jež tento pokles vidí jako jeden z důsledků své přísné měnové politiky.