Hlavní obsah

Miliardový byznys se rozbíhá. Komerční reality přilákaly nové investory

Foto: Locomotive74, Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Začátek letošního roku přinese mezi investory do komerčních nemovitostí uzavření několik významných obchodů. Už v únoru dosáhne celkový objem skoro na miliardu eur.

Článek

Investoři do kanceláří, nákupních center nebo hotelů zažijí silný start letošního roku. Podle analýzy společnosti Savills může objem investic na českém trhu komerčních nemovitostí během prvních dvou měsíců roku dosáhnout přibližně 900 milionů eur.

Tato suma odpovídá zhruba polovině celkového objemu za rok 2024, který činil 1,8 miliardy eur.

Foto: Seznam Zprávy

Objemy obchodů v jednotlivých letech.

Velkou roli v odhadované výši investice sehrají obchody, které investoři oznamovali už na konci loňského roku, ovšem finální dohodu uzavírali teprve letos. Největší podíl na celkovém objemu investic má prodej deseti logistických parků, které v Česku vlastnila americká firma TPG Real Estate a rozhodla se je prodat investiční společnosti Blackstone.

Druhým důležitým obchodem je také prodej největšího hotelu v Česku, pražského Hiltonu. Ten koupila skupina PPF jako součást společnosti Quinn Hotels Praha.

Nákupů bude letos přibývat

Vzhledem k tomu, že po uzavření těchto transakcí na začátku roku bude zbývat do konce roku 2025 ještě zhruba deset měsíců, odborníci předpovídají návrat k vyšším objemům obchodů na českém trhu komerčních nemovitostí.

„Panuje všeobecná shoda, že se v roce 2025 oživí jak evropský, tak možná i světový trh s nemovitostmi. Očekává se další pokles úrokových sazeb, což samozřejmě povzbudí zájem investorů,“ říká šéf investic v Savills Fraser Watson.

Právě vývoj úrokových sazeb však bude podle jeho slov pouze dílem skládačky. Dalšími důležitými faktory budou také množství kapitálu připraveného k investování a rostoucí strach z promeškání příležitosti, který se projevuje stále více.

Se stejným vývojem počítá také poradenská společnost CBRE. Podle ní celkové investice do komerčních nemovitostí v letošním roce výrazně přesáhnou dvě miliardy eur, zhruba tedy 50 miliard korun.

Foto: Seznam Zprávy

Investice do komerčních nemovitostí podle konkrétních oblastí.

Obchody a nákupní centra táhnou investice

Z pohledu jednotlivých oblastí investice na trhu podle odborníků potáhnou, podobně jako v loňském roce, zejména maloobchodní nemovitosti a nákupní centra.

„Pozorujeme, že roste obliba maloobchodního sektoru. Nákupní centra po pandemii výrazně posílila a v oblasti výkonnosti potvrdila, že zůstávají pro zákazníky stále atraktivní a dokážou investorům generovat stabilní příjmy. Vidíme, že nákupní centra, která se objevují na trhu, se dobře prodávají a dokážou přilákat více zájemců, což ukazuje, že trh má velký potenciál,“ okomentoval Fraser Watson.

Pět největších obchodů komerčních nemovitostí v roce 2024

1. Arkády Pankrác - Obchodní centrum koupil nemovitostní fond Trigea za více než pět miliard korun.

2. Redside Portfolio - Novým majitelem šestnácti kancelářských a obchodních budov se stal realitní holding Českomoravská nemovitostní. Hodnota prodávaných realit se dosáhla miliard korun.

3. VN42 - Praha koupila dům na Václavském náměstí, který vlastnila Komerční banka. Město bance zaplatilo více než 3,5 miliardy korun.

4. OC Černý Most - Čtvrtinový podíl v obchodním centru získal fond spravovaný společností Upvest a investiční společností RSJ. Za podíl zaplatil fond zhruba 3,5 miliardy korun.

5. Pařížská 3 (Louis Vuitton) - Novým vlastníkem budovy, která slouží jako sídlo značky Louis Vuitton, se stal Raiffeisen realitní fond. Budovu prodal Realitní fond Komerční banky.

Impulsem pro investory může být také zlepšená nálada spotřebitelů. Tržby v nákupních centrech za první tři čtvrtletí loňského roku meziročně vzrostly o téměř pět procent.

Po několika letech stagnace výstavby nových nákupních center byl v poslední době stále více vidět zájem modernizovat stávající obchodní prostory. „Byly to například Central Most, Varyáda, Velký Špalíček, Grand Pardubice nebo Forum Pardubice,“ uvedl vedoucí retail sektoru a týmu maloobchodních pronájmů v CBRE Jan Janáček.

Podle vedoucího řízení pronájmu komerčních prostor v CBRE Zdeňka Zádrapy je navíc Česko stále více uznávané jako hlavní destinace pro expanzi mezinárodních značek.

„Očekáváme, že celý rok 2024 bude z tohoto pohledu vůbec jedním z nejsilnějších. Tento trend bude pokračovat s dalšími vstupy očekávanými i příští rok, což jenom potvrdí rostoucí přitažlivost tuzemska jako dynamického trhu pro globální maloobchodníky,“ uvedl.

Nedostatek kanceláří

Mnoho investorů by na českém trhu mělo zájem o nákup kanceláří, průmyslových nebo rezidenčních nemovitosti. Aktuální nabídka je však velmi omezená.

To se promítá například v oblasti kancelářských nemovitostí. Z řady chystaných projektů v důsledku pandemie koronaviru a změn, které na pracovní trh přinesla, totiž investoři na poslední chvíli raději vycouvali.

Podle jednatelky české pobočky poradenské společnosti Knight Frank Zdenky Klapalové se však zdá, že zájem o nové kanceláře opět postupně sílí.

„Na trhu je více zejména institucionálních společností, které potřebují nebo budou potřebovat prostory odpovídající aktuálním požadavkům na efektivitu provozu, energetickou úspornost a šetrnost k životnímu prostředí. A tyto společnosti budou mít zájem o kvalitní novou výstavbu,“ uvedla.

V současné době je v Praze ve výstavbě více než 160 tisíc metrů čtverečních, většina z nich se však na trh nedostane dřív než za dva roky. „Zatím proto bude převládat nedostatek nabídky nových prostor. V letech 2025 a 2026 je plánované dokončení pouze 23 000 metrů čtverečních,“ uvádí data analýza CBRE.

Doporučované