Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jeden z nejbohatších Čechů Radovan Vítek začíná nový rok v rozjitřené atmosféře. Jeden z jeho věřitelů vyvolal exekuci vůči části soukromého majetku Vítka, a to kvůli pohledávce dosahující včetně úroků téměř dvou miliard korun. Exekuce souvisí s probíhajícím rozvodem Vítka s jeho manželkou. Podnikatel zároveň na konci roku 2024 převedl podíly v několika svých firmách na spřízněné advokáty.
Skupiny CPI Property Group, kterou Radovan Vítek založil, se podle jejího ujištění aktuální spor netýká. Stejně tak se podle informací SZ Byznys věc netýká letitých Vítkových sporů s miliardáři Jiřím Divišem a Markem Čmejlou.
„Jedná se o osobní záležitost pana Vítka, která vyplývá z jeho probíhajícího rozvodu s paní Vítkovou. Exekuce pana a paní Vítkových nemá žádný dopad na činnost, majetek ani finanční situaci skupiny CPI Property Group,“ sdělil mluvčí Vítkova holdingu Jakub Velen.
Souvislost s rozvodem Vítkových naznačují rovněž informace zveřejněné v katastru. Informace o zahájené exekuci jsou totiž vidět v katastru nemovitostí u realit, které vlastní Vítek a jeho manželka v Brně.
Z katastru je rovněž patrné, že ve stejném období, kdy začala exekuce na brněnské nemovitosti, tak se Vítkova manželka pokusila převést reality na lichtenštejnskou nadaci Sakura Family Foundation. Nedokončený převod byl přerušen poté, co do převodu vstoupila brněnská hospodářská kriminálka.
„K dotazovanému případu bohužel v tuto chvíli žádné informace zveřejnit nemůžeme vzhledem k probíhajícím úkonům ze strany policie,“ sdělila Petra Ledabylová z tiskového oddělení Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje.
Současnému dění kolem Vítkova majetku loni předcházel již v první polovině roku 2024 převod jeho akcií ve skupině CPI do nové entity nazvané Vítek Family Trust.
Exekuci vyvolala společnost GMND Collection ovládaná přes jinou firmu společností Gomanold blízkou skupině J&T. Právě s J&T skupina CPI přitom dlouhodobě spolupracuje například při vydávání dluhopisů. Na exekuci upozornily Hospodářské noviny a web Motejlekskocdopole.com.
Okolnosti exekuce vyvolané skupinou Gomanold naznačují, že její vztah s Vítkem není navzdory dluhu nepřátelský. Například akcie CPI nebo majetek Vítka v zahraničí jsou před exekucí v bezpečí.
„Pan Vítek převedl téměř celý svůj podíl v CPIPG na Vítek Family Trust, který byl primárně založen ve prospěch tří nejmladších dětí pana a paní Vítkových. VFT vlastní akcie CPIPG, přičemž věřitel, který exekuci zahájil, uznal, že akcie CPIPG nejsou předmětem pohledávky,“ uvedl mluvčí holdingu Jakub Velen.
„Skupinu CPIPG řídí profesionální management a dozorčí rada s vysokou mírou nezávislosti. Pan Vítek se potýká se zdravotními problémy a již se na činnosti skupiny aktivně nepodílí,“ dodal zástupce skupiny.
O stahovaní se jednoho z nejbohatších Čechů do pozadí svědčí i fakt, že kromě CPI byl v prosinci vymazán coby akcionář také u čtyř dalších firem. Vítek akcie podle notářských zápisů zveřejněných v obchodním rejstříku převedl na advokáty, s nimiž dlouhodobě úzce spolupracuje.
Radovan Vítek se rozvádí již podruhé. Se svou první manželkou se rozešel v předminulém desetiletí. Také tehdy se z vedení své skupiny stáhl a akcie v té době převedl na svou matku.
Aktuální vývoj kolem Vítkova majetku se odehrává v době, kdy se samotná CPI snaží dlouhodobě o snížení svého zadlužení prodejem zbytného majetku. Před Vánocemi holding oznámil, že díky prodejům nemovitostí získal dalších 273 milionů eur. Od roku 2022 již skupina prodala majetek za tři miliardy eur. V letošním roce plánuje prodej realit za další jednu miliardu eur.
V roce 2025 čeká na CPI splacení závazků za 190 milionů eur. Příští rok to již bude výrazně více. V roce 2026 bude muset skupina vrátit půjčky v objemu 997 milionů eur. Z toho 529 milionů eur připadá na dluhopisy.