Článek
Letošní rok zatím přeje prodejům nových pražských bytů, vyplývá to z tržní analýzy developerských společností Central Group, Skanska Residential a Trigema. Zájem o byty roste už dvě čtvrtletí po sobě. Bytů se v Praze zatím prodalo 1650, jejich celková hodnota představuje necelých devět miliard. V meziročním srovnání tedy prodeje vzrostly o pět procent.
Druhé čtvrtletí je navíc úspěšnější než to první, jelikož zatímco v období od ledna do dubna se nových bytů prodalo 650, mezi dubnem a červnem jich z trhu zmizelo rovnou tisíc. V optimistických scénářích by se do konce roku podle developerů navíc mohly prodat více než 4000 dalších nových bytů.
Ceny za nové byty podle developerů v tomto roce ovlivnily nabídky s nižšími cenami bytů, které však byly podmíněny úhradou kupní ceny předem. I přesto se však ceny nových bytů drží nad hranicí 150 tisíc za metr čtvereční.
Průměrná prodejní cena za metr čtvereční v letošním prvním pololetí dosáhla 150 835 korun, nabídková pak 151 583 korun.
Nejvíce se prodává na Praze 9
Oblíbenou destinací pro nákupy nového bydlení je v letošním roce Praha 9, kde se zatím prodalo 347 bytů. Společně s Prahou 5 tato lokalita zaznamenala více než stoprocentní nárůst. Hojně se také kupovalo na Praze 4, kde bylo prodáno 157 nových bytů.
Praha 9 navíc představuje lídra ve výstavbě. Za posledních deset let měla tato městská část 31 procent všech povolených bytů v Praze a 26 procent všech dokončených. Byty jsou zde navíc nejlevnější.
Co se velikosti bytů týče, nejpopulárnějšími byty zůstávají 2+kk, které společně s 1+kk představují 71 procent poptávky. Větší poptávka je po nich také z investičního hlediska, mají totiž větší výnosnost. Menší byty navíc tvoří dvě třetiny nabídky na trhu.
Podle Dataligence.cz mezikvartálně vzrostl přeprodej cihlových domů, a to o 30 procent. Zároveň však došlo k poklesu ve srovnání s minulým rokem, kdy se prodalo o pět procent více cihlových domů a o deset procent více panelových.
Poptávka roste díky menší nejistotě i lepším hypotékám
Větší zájem o vlastní bydlení se podle developerů dá vysvětlit hned několika způsoby. Především podle nich opadla nejistota z budoucího vývoje, snížila se inflace, ceny energií a lidé si na novou situaci zvykli.
Jelikož se více než polovina nových pražských bytů prodá na hypotéku a podmínky získání úvěru se zlepšily, vrátila se na trh také ta část lidí, kteří investici oddalovali. Prodeje podle developerů opět porostou ve chvíli, kdy se začnou snižovat úrokové sazby a opět se uvolní podmínky pro získání hypoték.
„Sledujeme stoupající důvěru a očekávání domácností a spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba začíná být opět vhodná k pořizování velkých nákupů. Pohled respondentů na vhodnost doby pro investování je sice stále pod nulovou hranicí, ve srovnání uplynulými měsíci ale jde o výrazné zlepšení nálady,“ komentuje Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.
„Chuť nakupovat roste i u velkých investorů, kteří reagují na zprávy, že nás v příštích deseti letech čeká výrazný globální růst cen nemovitostí. Podle studie organizací Ifo Institute a Institute for Swiss Economic Policy (IWP) bude průměrné roční nominální tempo růstu činit devět procent,“ dodává.
Bytů je na trhu málo, Praha by potřebovala dvojnásobek
Koncem letošního června bylo v metropoli na prodej 5500 nových bytů, což je o padesát bytů méně než v minulém roce. Podle developerů to sice odpovídá dlouhodobému pražskému průměru, k uspokojení poptávky by ovšem byl potřeba alespoň dvojnásobek.
Příčinou je pomalý proces schvalování výstavby nových bytů, kterých se do konce června v Praze povolilo 1917. To je téměř o pětinu méně než v loňském roce. Podle developerů by se v Praze měla ročně povolit výstavba alespoň deseti tisíc nových bytů.
„Nabídka nových bytů je dlouhodobě kvůli nefunkčnímu povolování nedostatečná a hrozí, že bude dále klesat. To může vést spolu s růstem poptávky díky dostupnějším hypotékám už příští rok k opětovnému růstu cen nových bytů. Po zpomalení ve druhé polovině loňského roku už od letošního jara prodeje výrazně rostou. Letošek je na bytovém trhu rokem marketingových bonusů, ze kterých mohou kupující výrazně profitovat. Výhodnější podmínky pro koupi bytu než letos už nebudou,“ říká Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group.
Dalším důvodem nízké nabídky pak podle developerů může být také komplikovaná situace ve stavebnictví, kde se kvůli vysokým nákladům stále mnoho projektů odkládá. Prodeje bytů prý také oslabuje rostoucí trh s nájemním bydlením.
V regionech je situace podobná
Nové byty se prodávají také v krajích, za první pololetí se jich mimo Prahu prodalo 2411. Meziroční poptávka sice klesá o 23 procent, ve srovnání s prvním letošním čtvrtletím se ale prodeje zvedly o 30 procent.
Nejsilnějšími regionálními trhy jsou stále Jihomoravský a Středočeský kraj, ve kterých se za prvních šest měsíců letošního roku prodalo 500 bytů. Celoplošná tržní cena zůstává stabilní (94 435 Kč s DPH za metr čtvereční), mezi jednotlivými kraji jsou ovšem výkyvy, a to v rozmezí mezi 67 tisíci a 127 tisíci korunami za metr čtvereční včetně DPH.