Hlavní obsah

Majitel Máje chystá jeho prodej do spřízněného fondu za miliardy

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Obchodní dům Máj v Praze na Národní třídě po rekonstrukci.

Skupina Amadeus Real Estate připravuje prodej obchodního domu Máj v centru Prahy. Pokud se všechno uskuteční podle plánů, stane se jeho novým majitelem spřízněný fond Realita, spravovaný investiční společností Atris.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Od znovuotevření zrekonstruovaného obchodního domu Máj na pražské Národní třídě uběhlo sotva několik měsíců a ikonickou stavbu čeká další významná změna. Skupina Amadeus Real Estate, stojící za přestavbou ikonické budovy, totiž chystá její prodej. V případě dotažení transakce se novým majitelem stane fond řízený investiční společností Atris. Ta je s developerskou firmou Amadeus vlastnicky propojená.

Máj se otevřel letos po dlouhé rekonstrukci. Velké debaty včetně kritiky vzbudila nová podoba interiérů obchodního domu, zvláště části zaměřené na zábavu. Podobné to bylo s instalacemi umělce Davida Černého na fasádě Máje.

„Máj do fondu chceme. Myslím, že je to typická nemovitost patřící do fondové struktury. Je to nemovitost na dobré adrese, která fungovala, funguje a bude fungovat. Máme všechny důvody věřit, že vlastnictví takové nemovitosti je dlouhodobě udržitelné a že tam je patřičný výnos a potenciál růstu,“ řekl v rozhovoru pro SZ Byznys místopředseda představenstva Atrisu Tomáš Jícha.

„V tuto chvíli prověřujeme stav Máje. Aby mohl fond takovou nemovitost koupit, musí udělat množství důkladných prověrek. Očekáváme, že dopadnou dobře, protože je to nově zrekonstruovaná nemovitost. Pak budeme jednat o ceně. Věřím, že se dokážeme dohodnout na takové ceně, která přinese investorům dostatečný výnos a bude uspokojivá i pro prodávajícího,“ dodal manažer Atrisu.

Skupina Amadeus investovala do rekonstrukce kolem 4,5 miliardy korun. Je tedy zřejmé, že prodejní cena bude vyšší. Pro fond spravovaný Atrisem to bude zatím zdaleka největší akvizice.

„S cenou za Máj se pravděpodobně dostaneme do vyšších jednotek miliard korun,“ poznamenal Jícha z vedení Atrisu.

Skupina Amadeus Real Estate i investiční společnost Atris mají stejné konečné vlastníky v podobě bratrů Václava a Martina Klánových. Klánovi jsou i v dozorčí radě Atrisu. Ujišťují však, že transakce s Májem bude pro obě strany výhodná. Podobnou operaci podnikl letos Amadeus a fond spravovaný firmou Atris také s projektem Palác Bristol v Dlouhé ulici v Praze 1.

+6

„Nejedná se o střet zájmů, ale o využití synergií. V opačném případě bychom přece byli sami proti sobě. Zájmem akcionářů Atris investiční společnosti je dlouhodobé a úspěšné fungování fondu Realita, což by v případě „neférové“ ceny za Máj moc smysl nedávalo,“ sdělil pro SZ Byznys Martin Klán.

„Při prověřování této akvizice tak budou provedeny veškeré možné prověrky, které pro fond Realita provedou nezávislí externí poradci. Budou vypracovány dva znalecké posudky nezávislými znalci v oboru nemovitostí, jejichž výsledky kontroluje výbor odborníků jako orgán fondu. Celý proces dohlíží a výsledky prověrek a ocenění bude komentovat a vyhodnotí externí komerční realitní poradce,“ doplnil Martin Klán s tím, že v neposlední řadě spadá fond Realita pod dohled České národní banky.

+11

Model, kdy majitel prodává nemovitost do spřízněného fondu, se na realitním trhu začíná objevovat čím dál častěji. V minulých letech tento postup použily například skupiny DRFG nebo Českomoravská nemovitostní.

Letos některé své objekty prodala do svého fondu skupina YD Capital. Nedávno podobný záměr oznámila se svými činžovními domy společnost Fidurock. Obdobně postupuje též realitní skupina Evropa Reality Group.

Atris vznikl na základech investiční společnosti Tesla. Tu Klánovi převzali v roce 2022. Do portfolia fondu patří například nemovitosti v Léčebných lázních Bohdaneč. Podle posledních zveřejněných informací vložilo peníze do fondu kolem 16 tisíc lidí.

Doporučované