Článek
Česká republika je jednou z evropských zemí, kde nájmy tvoří jen malou část celého trhu s bydlením. Češi historicky preferují zejména vlastní bydlení, které jim patří, a proto v nemovitostech na pronájem žije jen přibližně pětina z nich.
Podle průzkumu Creditas Real Estate se ale trend začíná pomalu obracet a o životě v pronájmu uvažuje jako o dlouhodobé variantě čím dál více Čechů.
„S vysokými cenami nemovitostí v Česku a jejich drahým financováním se v posledních letech zvyšuje zájem o nájemní bydlení. Vzhledem k tomu, že nepředpokládáme výrazný pokles cen bytů v ČR, lze počítat s tím, že nájemní bydlení bude stále populárnější,“ říká Petr Dufek, hlavní ekonom skupiny Creditas.
Z lidí, kteří žijí v nájmu, v něm plánuje 40 % zůstat trvale a zhruba stejný podíl si chce po čase pořídit vlastní dům či byt.
V nájmu dlouhodobě
Podle výsledků průzkumu, kdy se společnost ptala více než tisícovky respondentů, kteří žijí v pronájmu, plánuje více než osmdesát procent z nich zůstat v nájmu dlouhodobě, tedy více než pět let.
„Z lidí, kteří žijí v nájmu, v něm plánuje 40 % zůstat trvale a zhruba stejný podíl (42 %) si chce po čase pořídit vlastní dům či byt,“ říká ředitel Creditas Real Estate Jiří Vajner.
Pro dlouhodobý pronájem se lidé rozhodují častěji i přesto, že jeho zaplacení si z jejich domácího rozpočtu ukrajuje stále větší část. Pro 38 procent respondentů přesahuje tento výdaj třetinu jejich čistého příjmu.
Po hlavním městě, kde jsou tradičně nájmy nejvyšší, platí za nájem v porovnání s příjmem nejvíce lidé v Moravskoslezském kraji. Ačkoliv průzkum neporovnává meziroční změnu toho, jakou část z příjmů si právě nájem bere, kvůli růstu cen nájemného se dá ale logicky očekávat, že tento podíl roste.
Za poslední rok se tak nájemné zvýšilo více než 60 procentům oslovených nájemníků.
Ale přesto nájemné v porovnání se splácením vlastního bydlení vychází výrazně levněji. Mohou za to stále vyšší úroky u hypoték. Aktuální nabídková hypoteční sazba přesahuje šest procent. Ještě v březnu v roce 2021 přitom nebyla ani na úrovni dvou procent.
Průměrná měsíční hypoteční splátka při 25leté době splatnosti hypotéky na byt o 60 metrech čtverečních vychází podle dat poradenské společnosti Fincentrum & Swiss Life Select dnes na 26 359 Kč. Průměrná cena měsíčního nájemného bytu o stejné velikosti ale jen na asi 13 928 Kč, tedy asi polovinu.
„Jak je tedy vidět, cena hypotéky je dvojnásobná oproti měsíčnímu nájmu. Na druhou stranu pořád investujeme do svého,“ říká hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora. Připomíná tak, že okamžitý efekt je jedna věc a perspektiva, že na konci člověk vlastní nemovitost, věc druhá. Záleží tedy na konkrétní situaci a hlavně plánech každého jednotlivého člověka.
Jak vychází průměrné výdaje za měsíční nájemné nebo splátku hypotéky v krajích, si můžete přečíst ZDE.
Z průzkumu dále vyplynulo, že nemovitosti v drtivé většině pronajímají soukromníci. Zhruba 16 % nájmů poskytují obce, nejčastěji na jihu Čech a Moravy, nejméně ve středních Čechách. Firmy jako pronajímatelé jsou zatím na trhu zastoupeny málo (7 %).
Stále více firem ale právě v tomto sektoru vidí velkou příležitost. „Lidé chtějí pro dlouhodobé nájemní bydlení kvalitu a také jistotu korektního chování. Podíl institucionálních pronajímatelů se proto bude zvyšovat. Tomuto trendu nahrávají také drahé nemovitosti a vysoké úrokové sazby u hypoték, které komplikují lidem pořízení vlastního bydlení. Nájemní bydlení poskytuje lepší finanční dostupnost a flexibilitu,“ vysvětluje Jiří Vajner.
Skupina Creditas
Creditas je česká investiční skupina. Hlavními pilíři podnikání jsou finanční služby, energetika a nemovitosti.
Zakladatelem a vlastníkem skupiny Creditas je Pavel Hubáček.
Mezi hlavní společnosti ve skupině patří Banka Creditas, Max banka, UCED - distributor energie a Creditas Real Estate.
Creditas Real Estate
Společnost investuje na nemovitostním trhu. Aktuálně má ve výstavbě čtyři sta bytů. Zaměřuje se na vlastnické i nájemní bydlení.